45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby jest skutkiem nadużywania alkoholu etylowego. Zmiany nie dotyczą tylko wątroby, ale także innych organów. Jednak to właśnie ona odczuwa największe skutki nadużywania alkoholu.
Nawet 20g alkoholu spożywane codziennie może doprowadzić do poważnych zmian.

W zapaleniu wątroby mogą pojawić się tłuszczowe zmiany wielkopęcherzykowe, szeroko rozprzestrzenione procesy zapalne, a punktowo nawet marskość.

To schorzenie częściej dotyka kobiety ze względu na mniej ilość alkoholu potrzebna do wywołania tej choroby. Chora także przebiega u nich znacznie szybciej.

Przyczyny:
Głównym czynnikiem jest nadmierne spożywanie alkoholu etylowego, z którego to powstaje aldehyd i kwas octowy. Aldehyd octowy jest zdecydowanie bardziej szkodliwy niż alkohol etylowy.

Wyróżniamy różne rodzaje uszkodzenia wątroby o podłożu alkoholowym: stłuszczenie, zapalenie oraz marskość.
Alkoholowe zapalenie wątroby powoduje zwyrodnienie komórek wątroby, stany zapalne oraz włókniaka, który ewoluuje. Jeśli zapalenie nie jest silne, to absencja alkoholowa przez kilka miesięcy prowadzi do wyleczenia choroby.

Leczenie:
U pacjenta można zaobserwować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz wzrost aktywności y-glutamylotranspeptydazy, oraz bilirubiny. Pojawić się może również tzw. rozpad czerwonych krwinek. Charakterystyczny jest też wzrost średniej objętości krwinki czerwonej.

Leczenie to w szczególności absencja alkoholowa. Kolejne, ale także ważne jest leczenie o podłożu psychicznym -motywowanie chorego do niespożywania napojów alkoholowych. Jeśli chory nie jest w stanie zaprzestać picia alkoholu, konieczne będzie zwrócenie się do poradni leczenia uzależnień.
Skutkuje też dieta, która uzupełni niedobory w organizmie. Ważne jest uzupełnienie witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny), A, D, K oraz kwasu foliowego.

Jeśli choremu uda się utrzymać absencję alkoholową, możliwe jest całkowite cofnięcie się alkoholowego zapalenia wątroby. Zaprzestanie spożywania alkoholu musi jednak trwać przez całe życie. Nie wolno go spożywać również w postaci słodyczy czy ciast. Chory przyjmuje również dietę, która wspomaga regenerację wątroby.

Zapobieganie:

Aby nie dopuścić do wystąpienia alkoholowego zapalenia wątroby, należy przestrzegać odpowiedniej diety oraz ograniczać ilość spożywanego alkoholu.


choroby układu pokarmowego przyczyny alkoholowego zapalenia wątroby leczenie alkoholowego zapalenia wątroby Alkoholowe zapalenie wątroby opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach