45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergie skórne

Alergie obecnie są coraz popularniejszą dolegliwością i spotkać je można wśród każdej grupy wiekowej. Niekiedy dowiadujemy się o nich dopiero po latach, gdy lekarz zleci wykonanie specjalistycznych badań. Niewykryta i nieleczona alergia może spowodować duże konsekwencje, a nawet zagrozić naszemu zdrowiu.

Alergie skórne:

Najczęściej dotyczą różnych części naszego ciała, takich jak skóry, jelit, żołądka, oczu, nosa czy oskrzeli. Mogą nasilać się w określonych porach roku, zwłaszcza wiosną i latem, gdzie u alergików narasta łzawienie i katar, spowodowany pyleniem roślin. Alergie skórne występują niezależnie od pór roku. Objawiają się zaczerwieniem, obrzękiem, wysypką, niekiedy także pokrzywką i wypryskami. Dodatkowym symptomem jest szorstkość skóry, a także jej łuszczenie. W przypadku występowania wyprysków alergicy cierpią na uciążliwy świąd, jak również pękanie grudek, powodujące nasilenie objawów.

Przyczyny uczuleń:

Trudno jest wskazać jeden konkretny alergen bez wykonania odpowiednich badan. Dlatego warto skontaktować się z najbliższym lekarzem, który zleci wykonanie niezbędnych testów. Najczęściej są to badania skórne, podczas których na skórę nanosi się krople substancji uczulających, a następnie delikatnie nakłuwa to miejsce. Jeżeli nastąpi reakcja alergiczna, objawy pojawią się już po 15 minutach, wywołując zaczerwienienia oraz swędzące bąble. Popularne jest też badanie krwi, podczas którego sprawdza się poziom przeciwciał IgE (immunoglobuliny).

Wysypki alergiczne powstają przez:

  • Metale – głównie nikiel, który często spotkać można w biżuterii, a także chrom i rtęć.
  • Rośliny – między innymi dąb, trujący bluszcz oraz sumak.
  • Związki chemiczne – znajdujące się w płytach okleinowych, meblach, odzieży czy nawet dywanach.
  • Kosmetyki – przeterminowane, a także mydła, perfumy i szampony
  • Stosowanie niektórych leków np. aspiryny
  • Lateks

Jak walczyć z alergią:

Leczenie nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich testów. Po uzyskaniu informacji na temat alergenu można rozpocząć zwalczanie objawów głównie za pomocą maści i kremów sterydowych. Tego typu specyfiki łagodzą świąd i pieczenie oraz znacznie zmniejszają zaczerwienienia.

Niekiedy konieczne będzie zastosowanie antybiotyków, które nie tylko pomagają zwalczyć infekcję, lecz także działają odkażająco. Należy pamiętać, że alergie mogą prowadzić do zagrożenia naszego zdrowia, dlatego też jakiekolwiek objawy powinny być natychmiastowo skonsultowane z lekarzem.


alergie objawy alergii skórnych leczenie alergii skórnych przyczyny alergii skórnych Alergie skórne opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach