40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Alergiczny katar

Katar alergiczny głównie wywołują pyłki drzew, zboża oraz trawy. Ta dolegliwość nazywana jest także katarem alergicznym lub sezonowym nieżytem nosa. W tym wypadku alergie powodują substancje które zwykle są neutralne. Najczęściej ta przypadłość pojawia się w porze wiosennej i letniej, kiedy występuje największe stężenie pyłków roślin.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy kataru siennego to warto skonsultować to z lekarzem. Nie leczona alergia będzie tylko nabierać na sile i może przerodzić się w astmę.

Podstawą diagnozy jest wywiad lekarski. Dopiero w jego trakcie można ustalić, czy dolegliwość zdarza się w określonej porze roku lub w sytuacjach związanych z intensywnym występowaniem alergenów. Rozpoznanie alergii i to, co ją wywołuje, czyli alergeny-jest sprawą trudną i wymaga dużego wysiłku, ze strony lekarza i spolegliwej współpracy ze strony pacjenta.

W leczeniu najskuteczniejsze okazuje się szczepionki i leki przeciwalergiczne. Wśród szczepionek odczulających wyróżniamy: wodne roztwory odpowiednio osłabionych alergenów, roztwory absorbowane na wodorotlenku glinu (zastrzyk raz na tydzień) lub szczepionki na tyrozynie (raz na 2 tygodnie). Są też szczepionki doustne i inhalowane do nosa.

Podstawa w zwalczaniu każdej alergii jest zawsze unikanie przyczyn wywołujących alergię (o ile jest to możliwe) lub dążenie do minimalnego na nie narażenia.


alergie objawy kataru alergicznego katar sienny leczenie objawy chorób układu oddechowego Alergiczny katar opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach