45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Skóra człowieka pełni wiele funkcji. Przede wszystkim skora wiąże się bezpośrednio lub pośrednio większością innych narządów czy układów, dlatego, kiedy mowa o schorzeniach skórnych to należy postrzegać organizm jako całość.

Definicja:

Zapalenie skóry to prosta nazwa jednak cechy tego schorzenia są już dosyć skomplikowane. Objawiają się nieregularnymi zmianami o zróżnicowanych cechach.
Kontaktowym zapaleniem skóry nazywamy nabyte, wypryskowe zapalenie skóry wywołane zewnątrz pochodną alergią i następującym bezpośrednio po niej IV typem reakcji nadwrażliwości wg Coombsa. Otoczenie człowieka jest bogate w różne typy alergenów o różnych właściwościach uczulających.

Rozróżniamy słabe i silne alergeny kontaktowe, które w różny sposób wywołują reakcje alergiczna. Rozwojowi alergii kontaktowej sprzyjają istniejące już zmiany skórne, ułatwiające przenikanie alergenów. Z tego powodu wypryski kontaktowe to głównie domena dorosłych osób. Skutkiem kontaktów z nieuniknionymi alergenami, może być bardzo przewlekły przebieg schorzenia. Klinicznie rozróżniono dwie postacie choroby: wyprysk ostry oraz wyprysk przewlekły.

Wyprysk ostry:

Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu dwóch dni od kontaktu z alergenem. Reakcja alergiczna można zaobserwować pod postacią ostrych objawów wysiękowych, przebiegających w kilku stadiach:
1. okres rumieniowy-widoczny jako ograniczone zmiany rumienia przewlekłego
2. okres wysiękowy-powstaje obrzęk, pęcherze, nadżerki, sączenia i strupy;
3. okres cofania się wykwitów-następuje złuszczanie oraz szczątkowe zaczerwienienie skóry.

W przypadku wyprysku tego rodzaju bardzo często konieczne jest zastosowanie steroidów lub ich naturalnych odpowiedników, ale powinno używać się ich z rozwagą i tylko w wyjątkowych wypadkach.

Wyprysk przewlekły:

Przy dłuższym zapaleniu skóry pojawia się stopniowe cofanie ostrego wysiękowego zapalenia i jego ewaluacja w zapalenie przewlekłe. Charakterystycznymi dla niego są:

  • rumień
  • zliszajowacenie
  • niezwykle uporczywy przebieg

Metody leczenia:
Przeważnie stosuje się maści zawierające kortykosteroidy z dodatkiem antybiotyków. Możliwe powikłania w przypadku dłuższego stosowania.

Pomocne mogą okazać się porady homeopaty i specjalisty medycyny chińskiej lub tybetańskiej, pamiętając, że wiele skutecznych leków ziołowych to steroidopochodne związki roślinne, które mogą działać hamująco.

Zalecana jest profilaktyka w postaci pielęgnacji skóry oraz ochrona jej przed czynnikami drażniącymi i alergenami.

Duże znaczenie mają osobiste porady zawodowe udzielane pacjentowi cierpiącemu na wyprysk, zwłaszcza dotyczące zawodu obecnie wykonywanego lub też wyboru przyszłego zawodu. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że skutkiem kontaktów z alergenami niedających się uniknąć, może być bardzo przewlekły, często powracający przebieg schorzenia.

W przypadku ciężkich alergii kontaktowych, wywołanych czynnikami związanymi z zawodem, może wystąpić całkowita niezdolność do jego wykonywania lub nawet ogólna niezdolność do jakiekolwiek pracy.

Domowe sposoby na objawy alergii:
Swędzenie można zniwelować przemywając skóre roztworem dwuwęglanu sodu. Rozpuszczamy łyżkę stołową dwuwęglanu sodu w połowie litra ciepłej bądź zimnej wody.

W walce z wypryskiem suchym można zastosować maść zawierającą nagietek lekarski lub pokrzywę, a także kremy z witaminą E lub czystą wazelinę. Charakteryzują się one doraźnym działaniem kojąco wpływającym na skórę.

Podstawą jest unikanie kontaktu ze związkami chemicznymi, w tym także leczniczymi mydłami i szamponami. Do mycia należy używać wody i mydła glicerynowego, można stosować także zwykłe kremy kosmetyczne.


zapalenie skóry alergie egzema alergiczne zapalenie skóry Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach