45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia na roztocza

Alergia na kurz - tak brzmi powszechna nazwa alergii na odchody roztoczy. Wywołują wiele chorób, ale sami stwarzamy sytuację do ich rozwoju. Okazuje się, że można z nimi walczyć. Trzeba tylko poznać przyczyny i odpowiednio zająć się domem.

Minimalni szkodnicy.

Roztocza to niewidoczne gołym okiem, mikroskopijne, o długości około 0,3 mm organizmy, które żyją w każdym kącie naszego domu. Uwielbiają wilgoć i ciepło. Ich pokarm stanowi złuszczony naskórek człowieka, dlatego najwięcej jest ich na naszym łóżku, materacu, pościeli, dywanie, wykładzinie, na tapicerowanych meblach i ręczniku. W porze jesienno-zimowej jest im najlepiej, ponieważ rzadziej wietrzymy nasze mieszkania i wystawiamy pościel na zewnątrz. Do tego dochodzi ogrzewanie, które skutecznie roznosi ich odchody po całym domu. Dzięki temu bez problemu dostają się do naszych dróg oddechowych. Szacuje się, że już około 6 milionów Polaków walczy z objawami alergii na roztocza.

Źródło alergii.

Odchody-to główny alergen.
Przeważnie spotkać je można tam gdzie śpimy. Zawarte w nich silne enzymy (alergizujące białko), powodują między innymi nieżyt nosa, drapanie w gardle, suchy kaszel, duszności, wysypkę, czy nawet astmę. Mogą uczulać także błonę śluzową układu pokarmowego. Dostęp do pokarmu oraz wilgoć sprzyja ich rozwojowi. Czują się świetnie w temperaturze 21-25 stopni Celsjusza i przy wilgotności powyżej 60%. Giną w temperaturze powyżej 60 stopni, a poniżej 15 przestają się rozmnażać. Jeśli regularnie nie wietrzymy pomieszczeń (przede wszystkim przed snem), rzadko zmieniamy pościel, nie dbamy o nasze materace, nakrycia i wszystkie inne miejsca, w których mogą się rozwijać roztocza, to tym samym stwarzamy im idealne warunki do bytowania. Przyczyna to brak porządku w domu, zalegający lub unoszący się kurz, nieodpowiednia temperatura i wilgotność.

Jak się ich pozbyć?

Najlepszy sposób w przypadku każdej alergii to usunięcie alergenu. W tym przypadku nie jest to jednak takie proste, bo nasz alergen jest praktycznie wszędzie. Dlatego walka z nimi opiera się głównie na systematyczności i dokładności. Mamy na myśli eliminowanie z otoczenia tych warunków, które nawet w minimalny sposób mogą nasilać alergie. Zasadnicze znaczenie ma odpowiednia temperatura i wilgotność w domu. Przy wilgotności poniżej 50% roztocza się nie rozmnażają. Regularnie wietrz pomieszczenia. Systematycznie zmieniaj pościel. Zainwestuj w pokrowce na poduszki i kołdry. Zimą wietrz pościel na mrozie, a latem na słońcu. Bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury zabijają roztocza, dlatego przy siarczystej zimie i temperaturze -15 stopni jesteś w stanie pozbyć się około 40% roztoczy z pościeli alergika. Dobrym sposobem byłby też efekt zamrażania pościeli. Po wyciągnięciu wypłucz ją, wysusz i ponownie użyj. Staraj się odkurzać (najlepiej przy otwartym oknie) materac, obracać go co jakiś czas, a nawet zmieniać co 8-10 lat, wtedy pozbędziesz się zalegającego na nim naskórka. Do odkurzania używaj odpowiednich filtrów HEPA, które pochłaniają roztocza. Pozbądź się ciężkich koców, narzut, zasłon ? Jeśli nie jesteś w stanie, to także odkurzaj je dwa razy w tygodniu. Meble zawsze przecieraj mokrą ściereczką, a unikniesz nadmiernego osiadania na nich kurzu. Zrezygnuj z dywanu, wykładziny, zasłon. Te bardzo skutecznie zatrzymują kurz. Zdecyduj się na parkiet lub panele i podłogę wycieraj co kilka dni. Przedmioty, które nadmiernie mogą gromadzić roztocza (książki, zabawki) trzymaj zamknięte w szafce lub poukładane w pudełku. Tak samo zrób z odzieżą. Sierść i naskórek zwierząt to także pokarm dla roztoczy, dlatego nie wpuszczaj zwierząt do mieszkania. Co więcej, nie kładź się spać z mokrą głową. Roztocza uwielbiają wilgoć, dlatego zwiększa się ryzyko ich rozmnażania. A co z preparatami roztoczobójczymi? Powodują rozpad roztoczy, ale jednocześnie unoszą alergen w powietrzu. Wtedy sposób jest jeden ? Osoba uczulona powinna unikać pomieszczenia przez kilka dni.

Alergen jest bardzo trudny do całkowitego wyeliminowania. Podawane leki jedynie minimalizują stany zapalne i osłabiają reakcję na czynnik uczulający. Potrzebne jest przyjmowanie leków, aerozoli do nosa, a w niektórych przypadkach nawet poddanie się procesowi odczulania. Roztocza są najbardziej wszechobecnym rodzajem pajęczaków, ale skrupulatne i dokładne porządki domowe mogą istotnie zmniejszyć ich rozmnażanie się i poprawić samopoczucie naszych alergików.


objawy alergii alergie alergia na kurz roztocze Alergia na roztocza opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach