45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia na jad owadów

Alergia na jad owadów to klasyczna odpowiedż immunologiczna. W naszym kraju na ogół natrafia się na reakcję uczulającą na jad owadów błonko skrzydłowych, do których zaliczamy pszczoły, osy, szerszenie i trzmiele. Uczulenie wywołuje nie tylko jad, ale także ślina, odchody, cząsteczki skrzydeł owadów oraz pancerzy.

Owady stosują jad do walki z innymi owadami, większymi zwierzętami, a także ludźmi. Wprowadzają go do organizmu drugiego osobnika w trakcie użądlenia. Spływa on wyżłobieniem z żądła, po wkłuciu go w powierzchnię skóry.

Użądlenie:

Najpopularniejsze owady żądlące w Polsce to osy, pszczoły, szerszenie, trzmiele. Ich odwłok posiada specjalny aparat żądłowy połączony z gruczołem jadowym. W momencie użądlenia jad podskórnie wstrzykiwany jest przez żądło. Żądło służy owadom przede wszystkim do obrony, ponieważ nie są one szczególnie agresywne wobec ludzi i atakują w szczególności w poczuciu zagrożenia, najczęściej w okolicach swoich gniazd.

Jak zachować się po użądleniu?

W Polsce użądlenia najczęściej przypadają na pszczoły. W przypadku użądlenia przez nie należy delikatnie usunąć żądło, aby nie doszło do wciśnięcia worka z jadem. Najlepiej chwycić je przy pomocy pęsety, poniżej worka z jadem i delikatnie wyciągnąć je ze skóry. Następnie na miejsce użądlenia przyłożyć zimny okład.

Rodzaje przeprowadzanych badań w diagnostyce:

Testy skórne (tzw. testy punktowe) - niewielka ilość rozcieńczonego jadu wstrzykiwana jest śródskórnie, aby zdiagnozować reakcję skóry na alergeny zawarte w jadzie.

Testy krwi na obecność przeciwciał klasy IgE skierowanych przeciwko alergenom jadu.

Leczenie:

W zależności od reakcji organizmu na alergen podejmowane jest odpowiednie leczenie. W przypadku użądlenia przez pszczołę konieczne jest niezwłoczne usunięcie żądła. Natomiast przy zmianach miejscowych należy zastosować środki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidowe. Odstępstwem są zmiany w okolicach twarzy i szyi, które wymagają doustnego podania wspomnianych leków. Reakcje ogólnoustrojowe powinny być leczone ambulatoryjne lub w szpitalu. Wszystko oparte jest na tym, jakie pacjent wykazuje objawy. Przy cięższych reakcjach uogólnionych podawana jest domięśniowo adrenalina.

Profilaktyka:

Najczęściej sprowadza się do unikania sytuacji kontaktowej z owadami mogącej grozić użądleniem. Należy zwracać uwagę na takie rzeczy jak nagromadzone odpadki, niespożyte resztki żywności, ponieważ ten zapach przyciąga osy i pszczoły miodne.


alergie alergie na jad owadów jad owadów leczenie alergii na jad owadów Alergia na jad owadów opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach