45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia kontaktowa

Coraz częściej wśród ludzi można zaobserwować zmiany alergiczne, potocznie nazywane wypryskami, wywoływane po styczności z alergenem. To doprowadza do egzemy kontaktowej lub zapalenia skory. Cechy najcharakterystyczniejsze tej choroby to chroniczne symptomy i ostre zmiany zapalne.

Powstawanie:

Reakcję alergiczną alergii kontaktowej poprzedza uczulenie. Następnie działanie podejmuje układ immunologiczny, który rozpoczyna walkę.

Początkowo objawy nie są widoczne na skórze. Następuje to dopiero po pewnym czasie. Moment pomiędzy pierwszą stycznością z alergenem a oznakami określany jest jako faza sensybilizacji.

Alergia kontaktowa rozwija się przez wiele lat i rzadko można ja spotkać wśród małych dzieci. W niektórych przypadkach uczulenia można nabyć od 7 do 10 dnia od pierwszego kontaktu z alergenem.

Istnieje wiele substancji, które mogą spowodować powstanie alergii kontaktowej. Jest to między innymi nikiel, który jest często używany do produkcji biżuterii. Alergię na nikiel częściej mają kobiety, ze względu na noszenie biżuterii. Kobalt, dichromian potasu, a także rtęć są również składnikami, które łatwo uczulają.

Leczenie:
Głownie odbywa się poprzez profilaktykę. W przypadku alergii kontaktowej należy przede wszystkim pamiętać o aplikowaniu kosmetyków przeznaczonych dla osób z alergią oraz nie można zapominać o natłuszczaniu skóry różnymi maściami. W przypadku ostrzejszych zmian skórnych należy stosować tabletki przeciwuczuleniowe i należy skonsultować się z lekarzem.


alergia kontaktowa alergie przyczyny alergii kontaktowej leczenie alergii kontaktowej Alergia kontaktowa opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach