45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alergia atopowa

Pojęcie Atopii po raz pierwszy wprowadził Roberta Cook i Artura Coc w 1923 roku w celu oznaczenia gorączki siennej i astmy. Obecnie atopia to nie choroba, ale genetycznie uwarunkowany zespół zaburzeń układu odpornościowego, który prowadzi do zwiększonej podatności na rozwój alergii atopowej.

Pojęcie i przyczyny alergii atopowej:

Alergeny wywołujące ta przypadłość dzieli się na dwie grupy. Wziewne i pokarmowe (ze względu na drogę) oraz sezonowe (ze względu na okres ekspozycji). Przy rozwoju alergii największe znaczenie mają czas ekspozycji na i stężenie. Mimo to u wielu osób, u których zaobserwowano pozytywny wynik testów alergicznych, nie dochodzi do rozwinięcia się objawów. Atopia może występować jako choroba atopowa: astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry (AZS/egzemy), sezonowy lub przewlekły katar sienny, pokrzywka lub alergiczne zapalenie spojówek.

Zapobieganie:
Jeżeli występuje u nas możliwość pojawienia się chorób atopowych, to wskazane jest zredukowanie lub unikanie objawów. W tym celu świetnym sposobem okazuje się unikanie alergenów w trakcie ciąży, laktacji i niemowlęctwa. Zaleca się również branie probiotyków, korzystnie wpływających na skład flory bakteryjnej jelit, oraz probiotyków, wspomagających wzrost bakterii pochodzących z probiotyków, a także suplementów diety - Antyoksydantów, olejów rybnych, pierwiastków śladowych.

Epidemiologia atopii

W ciągu ostatnich 30 lat zaobserwowano znaczny wzrost występowania alergii atopowej w krajach rozwiniętych (w tym w Polsce) i szacuje się, że cierpi na nią obecnie 15-30% populacji. U blisko 20% dzieci w wieku szkolnym zaobserwowano objawy alergii.


alergie AZS objawy alergii atopowej zapobieganie chorobom atopowym atopowe zapalnie skóry Alergia atopowa opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach