40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Agranulocytoza

Ciężka, mogąca zagrażać życiu choroba, która jest wywołana przez znaczne zmniejszenie się liczby granulocytów (jednego z rodzajów białych krwinek), co prowadzi do osłabienia mechanizmów obronnych organizmu. Przeważnie powoduje ją toksyczne działanie leków.

Leczenie:
Szybkie ustalenie właściwego rozpoznania i podjęcie specjalistycznego leczenia odgrywa tutaj kluczową rolę. Warto ograniczyć kontakt z czynnikami zakaźnymi np. zakaz odwiedzin nawet osób najbliższych oraz maksymalne przestrzeganie przez personel leczniczy wszelkich zasad jałowości we wszystkich możliwych ogniwach postępowania diagnostyczno-pielęgniarsko-lekarskiego. Istotne dla skutecznego leczenia jest ustalenie czynnika, który wywołał agranulocytozę, natychmiastowe przerwanie kontaktu z nim i ostrzeżenie chorego na przyszłość przed jakimkolwiek powtórnym kontaktem.

Zapobieganie:

W przypadku agranulocytozy opiera się o profilaktykę, która została omówiona przy granulocytopenii i niedokrwistości aplastycznej.


choroby układu krążenia przyczyny chorób krwi objawy Agranulocytozy rodzaje chorób krwi Agranulocytoza opis choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach