45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie zatok - profilaktyka i leczenie

Zapalenie zatok - profilaktyka i leczenieZapalenie zatok - profilaktyka i leczenie
Katar, kichanie, łzawienie oczu, powracający ból głowy – przeziębienie czy nasilająca się infekcja zatok? Powołując się na statystyki Centrum Leczenia Zatok, aż co dziesiąty Polak cierpi na z powodu stanu zapalnego zatok, bez względu na porę roku! Jak sami widzicie schorzenie jest coraz bardziej powszechne, a do infekcji nie trzeba wiele – nagła zmiana pogody, silny wiatr, a nawet brak czapki w chłodniejsze dni.

Jeżeli zauważycie u siebie niepokojące objawy tj. : żółta lub zielonkawa wydzielina z nosa, trudności w oddychaniu spowodowane ciągle zatkanym nosem, ból w okolicach policzków lub czoła, słabszy węch i smak – to znak, by wziąć sprawę w swoje ręce i zacząć leczenie domowymi sposobami, jeżeli mimo wszystko dolegliwości nie ustąpią skonsultujcie się z lekarzem, aby jak najszybciej pozbyć się schorzenia, które nieleczone lub źle zdiagnozowane może przerodzić się w chorobę przewlekłą i stać się Twoją nieprzyjemną codziennością!

Alternatywne leczenie zatok w domowym zaciszu

W początkowym stadium zapalenia zatok możesz samodzielnie zacząć domowe leczenie. Na półkach aptecznych znajduje się wiele preparatów w różnych postaciach, które mogą Ci pomóc – możesz również zamówić je w aptece internetowej a kurier przywiezie Ci gotowe produkty wprost pod Twoje drzwi!

Płukanie zatok jest jednym z najpowszechniejszych sposobów, które ułatwiają pozbycie się nadmiernej wydzieliny zalegającej w zatokach. Jednym z wielu takich produktów jest Gargarin, który w zestawie zawiera butelkę do irygacji (wyposażona jest w specjalną końcówkę, która ułatwia wprowadzenie do nosa) i saszetki z chlorkiem sodu, z których w bardzo prosty sposób przygotujesz roztwór izotoniczny. Wyrób medyczny nie tylko służy oczyszczeniu zatok z zalegającej wydzieliny, ale również długotrwale nawilży śluzówkę!

Lampy na podczerwień Sollux – kolejna nieinwazyjna metoda, która może Ci pomóc z problemem zatkanych zatok. Lampy emitują fale podczerwieni, które pod wpływem ciepła rozgrzewają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Nie myślcie tylko, że lampa może pomóc Wam jedynie w leczeniu zatok – jej zakres działania jest bardzo szeroki – uszkodzenia skóry, trudno gojące się rany, odleżyny, blizny, a nawet trądzik pospolity!

Aromaterapia – forma medycyny alternatywnej, która cieszy się coraz większą popularnością. Do stosowania aromaterapii w domu używa się specjalistycznych kominów (potoczniej mówiąc urządzeń do aromaterapii) jak i urządzeń wielofunkcyjnych, które jednocześnie służą do leczenia aromatem olejków jak i nawilżają powietrze – cóż za wygoda!

Wracając do tematu – olejki eteryczne, które mogą pomóc Ci zwalczyć problem zapalenia zatok: olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy i olejek miętowy! Zawarte w nich substancje działają przeciwzapalnie dodatkowo łagodzą objawy przeziębienia i naszego tytułowego zapalenia zatok!

Preparaty ziołowe z pomocą w leczeniu zatok

Coraz częściej w leczeniu zatok wykorzystywane są właśnie zioła – przyniosą one ulgę w dolegliwościach zatokowych i pomogą zwalczyć infekcję. Być może warto wrócić do naturalnych środków, z których korzystały nasze babcie?

Maści ziołowe, takie jak: maść kamforowa, eukaliptusowa, majerankowa i sosnowa mogą naprawdę pomóc i przynieść ulgę. Każda z nich posiada swój specyficzny aromat i olejki, które wydzielają się podczas wchłaniania maści udrożniają drogi oddechowe. Niewielkie ilości maści wystarczy wetrzeć w okolicę skroni i czoła, następnie przewiązać głowę ciepłą chustą lub założyć grubą opaskę i rozkoszować się zapachem ziół i jednocześnie leczyć infekcję! Zaleca się, aby przez kilka godzin po zastosowaniu zostać w domu, by nie narazić się na kolejne przeziębienie zatok.

Może herbata? Połączenie ziół, które udrożni Twoje drogi oddechowe i korzystnie wpłynie na zapalenie zatok – wszystko zamknięte w wygodnym fixie lub jako ziele sypkie. Wystarczy gorąca woda, garstka mieszanki lub torebka wybranego suplementu diety i przepyszny napar gotowy! Kwiat bzu czarnego, liść mięty, kwiatostan lipy, ziele tymianku, owoc pigwy – składniki wpłyną korzystnie nie tylko na Twoje zapalenie zatok, ale dodatkowo skutecznie złagodzą podrażnienia, zadziałają kojąco na gardło, ułatwią oddychanie i zneutralizują właściwości wolnych rodników.

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są również zioła sypkie, z których samodzielnie możesz przygotować napar do wypicia lub inhalacji. Jeżeli chcesz się poczuć jak prawdziwy zielarz lub naturoterapeuta zakup wybrane zioła, które wpłyną korzystnie na Twój problem zapalenia zatok i twórz : ziele werbeny, kwiat lawendy i dziewanny, kwiat czarnego bzu, wyciąg z ziela tymianku jak i czosnku! Pamiętajcie tylko, że musicie zachować w tym umiar, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujcie się z lekarzem lub farmaceutą.

No i ostateczność... lek na zatoki!

Jeżeli żaden z wcześniej podanych sposobów leczenia Ci się nie odpowiada, możesz wykorzystać jeden z leków lub suplementów diety w postaci proszku lub tabletek na zatoki, które są dostępne w aptece. Asortyment jest dość spory, większość z nich możesz zakupić również w aptece internetowej, jednakże nie wszystkie! A dlaczego? Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia od 1 stycznia 2017 roku produkty zawierające w składzie pseudoefedrynę, kodeinę oraz deksometorfan nie mogą być sprzedawane drogą internetową, natomiast w aptece stacjonarnej leki z podanym składnikiem można zakupić jedynie jednorazowo tj.: jedno opakowanie przysługuje jednej osobie - mówi Aneta Kozioł z apteki internetowej i-Apteka.pl.

Pamiętajcie, że z zapaleniem zatok nie ma żartów! Jeżeli samodzielne leczenie nie przynosi rezultatów, a infekcja nadal się pogłębia, koniecznie udajcie się do lekarza, który zleci Wam specjalistyczne leczenie.

leczenie zatok zatoki profilaktyka zatoki jak leczyć zatoki leczenie alternatywne

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach