44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Wszywka alkoholowa Esperal Wrocław – czy warto się zdecydować?

Wszywka alkoholowa Esperal Wrocław – czy warto się zdecydować?Wszywka alkoholowa Esperal Wrocław – czy warto się zdecydować?
Alkoholizm jest psychosomatycznym zaburzeniem polegającym na traceniu kontroli podczas spożywania napojów wysokoprocentowych, zarówno w aspekcie częstotliwości konsumpcji, jak i ilości jednorazowej dawki. Inaczej można nazwać tę przypadłość chorobą alkoholową, albo uzależnieniem od alkoholu.
 

Alkoholizm różnicowany jest pod względem czterech faz, które są od siebie odrębne poprzez ilość, częstotliwość spożywanego alkoholu w nadmiarze, a także stopnia utraty kontroli. Warto zaznaczyć, że na chorobę alkoholową mogą popaść wszystkie osoby, niezależnie od ich płci, wieku, statusu społecznego, czy też sytuacji finansowej – aczkolwiek w różnych przypadkach może ukazywać się nieco inaczej.

Wszywka alkoholowa Wrocław jest rodzajem leczenia farmakologicznego, która ma swoje zastosowanie pomocnicze w terapii alkoholowej innymi metodami. Wszywka alkoholowa jest implantem tabletki z lekiem o nazwie Disulfiram (Esperal – obie nazwy stosowane są wymiennie). Zabieg chirurgicznego zaszycia alkoholowego polega na umieszczeniu omawianej tabletki pod skórą danej osoby, co pozwala na utrzymanie abstynencji przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Wszywka alkoholowa Esperal – za i przeciw

Wszywka z Esperalem ze względu na mechanizm działania budzi różne emocje. Tym samym posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Osoby negujące słuszność poddawania się zaszyciu podają, iż jest to metoda niebezpieczna dla zdrowia, a nawet może skutkować śmiercią. Dzieje się tak w momencie kiedy osoba z implantem Disulfiramu sięga po alkohol. Dochodzi w tego do reakcji disulfiramowej, przypominającej objawy bardzo nasilonego zatrucia alkoholowego. Przeciwnicy tego sposobu leczenia uważają również, że Esperal stwarza przymus i wstręt do picia, a nie jest efektem dobrowolnej oraz świadomej walki z własnymi słabościami i uzależnieniem.

Z kolei zwolennicy metody awersyjnej podają, że za pomocą strachu przed niebezpiecznymi i niekomfortowymi dolegliwościami, jakie pojawiają się po połączeniu Disulfiramu z etanolem, osoba z chorobą alkoholową zaczyna unikać kontaktu z alkoholem, co stwarza warunki do odizolowania się od przyczyn uzależnienia danej osoby.

Pomijając wszelkie opinie, warto mieć świadomość istnienia takich sposobów leczenia, jak wszywka alkoholowa, która pomogła wielu osobom pozbyć się swoich uzależnień.

Esperal – zdecydować się czy nie?

Esperal jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, a jego skuteczność objawia się w momencie łączenia terapii awersyjnej z innymi sposobami wychodzenia z uzależnień, takich jak psychoterapia. Oczywiście część obaw przed jego zastosowaniem może być zasadna, na pewno podjęcie się tej formy leczenia wymaga odwagi, jasno określonych celów do których się zmierza, a także wielu wyrzeczeń. Bez silnej woli oraz motywacji wewnętrznej danej osoby stosowanie Disulfiramu solo, bez innych działań kompleksowych, będzie całkowicie bezskuteczne.

Wszycie Esperalu – jak wygląda zabieg?

Esperal w formie tabletki podaje się pod skórę Pacjenta po wcześniejszym wywiadzie medycznym z lekarzem oraz podpisaniem stosownych oświadczeń. Osobą upoważnioną do wykonania zabiegu jest jedynie lekarz chirurgii. Warto zastosować szwy rozpuszczalne – w ten sposób nie trzeba umawiać się na dodatkowe spotkanie w gabinecie celem ich zdjęcia. Po okresie rekonwalescencji miejsce nacięcia jest niemalże niewidoczne. Podczas zabiegu podawane jest Pacjentowi znieczulenie miejscowe, a po wprowadzeniu implantu zakłada się opatrunek. Po całej procedurze można wrócić do swoich typowych aktywności, jak prowadzenie samochodu, a nawet iść do pracy. Należy jedynie uważać na szwy oraz ranę, która wymaga zmiany opatrunków.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Czas działania wszywki jest uzależniony od indywidualnych cech Pacjenta, takich jak np. masa ciała, aktywność fizyczna, stopień uzależnienia. Mimo to, Esperal powinien być aktywny od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po tym czasie, jeżeli istnieje taka potrzeba, można zabieg powtórzyć.

Wszywka alkoholowa a picie alkoholu

Łącząc działanie Disulfiramu ze spożytym alkoholem osoba z chorobą alkoholową naraża się na wystąpienie reakcji disulfiramowej. Są to objawy bardzo silnego zatrucia alkoholem. Mogą mieć one różne natężenie (jednak zawsze wzmożone), a także zazwyczaj trwają długo, nawet kilkanaście godzin. Pojawienie się poniższych objawów związane jest z mechanizmem działania wszywki alkoholowej: ma ona na celu wywołanie strachu i wstrętu do napojów procentowych. Należy podkreślić, że Esperal jest całkowicie bezpieczny oraz nie wywołuje żadnych objawów w momencie przestrzegania zaleceń lekarskich odnośnie zachowania abstynencji.

Najczęściej podczas reakcji disulfiramowej alkoholik odczuwa:

 • Wymioty,
 • Nudności,
 • Skoki ciśnienia,
 • Przyśpieszoną akcję serca,
 • Zawroty oraz ból głowy,
 • Duszność,
 • Drgawki padaczkowe,
 • Stany lękowe.

Podsumowując, po decyzji o podejściu do zabiegu chirurgicznego zaimplantowania Disulfiramu, należy całkowicie unikać produktów z alkoholem w składzie. Reakcja organizmu pojawia się nawet w sytuacji zetknięcia organizmu poprzez skórę z niewielką ilością alkoholu. Z tego powodu zabronione są wszelkie perfumy, wody kolońskie na bazie alkoholu, słodycze, niektóre leki, a nawet płyny do higieny jamy ustnej oraz ocet.

Wszywka przeciwalkoholowa – przeciwwskazania i skutki uboczne

Decyzję o zakwalifikowaniu do zabiegu chirurgicznego podania Disulfiramu zawsze podejmuje lekarz w oparciu o wywiad medyczny. Na takim spotkaniu diagnozowany jest ogólny stan zdrowia Pacjenta oraz kondycja jego organizmu. Jeżeli lekarz stwierdzi występowanie przeciwwskazań, nie podejmie się on wykonania implantacji u danej osoby.

Do najczęstszych przeciwwskazań zalicza się:

 • Stwierdzenie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu oraz krwi Pacjenta – w takim przypadku możliwe jest odbycie detoksu.
 • Występowania nadwrażliwości na którykolwiek składnik tabletki z lekiem,
 • Posiadanie poszczególnych chorób przewlekłych, takich jak: problemów z układem oddechowym, chorobami nerek, wątroby, trzustki, tarczycy, epilepsji, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób psychicznych, wliczając w to psychozy oraz próby samobójcze,
 • Przejście w przeszłości zawału serca.

Czasami zdarza się tak, że po zabiegu może pojawić się stan zapalny okolicy nacięcia. Przyczyną takiego stanu jest albo brak odpowiedniej higieny miejsca, albo odrzucenie tabletki przez organizm, który potraktował ją jako ciało obce. W takim przypadku wymagana jest jak najszybsza konsultacja medyczna.

Esperal – czy wszycie jest drogie?

W zależności od miasta, przepisanej przez lekarza dawki leku oraz wybranego pakietu udogodnień cena może się różnić.

Nie mniej jednak kilkaset złotych wydane na raz może stanowić problem, zwłaszcza dla osoby, która codziennie wydaje pieniądze na alkohol. Mimo to warto spojrzeć na wszywkę alkoholową jak na inwestycję w przyszłość, która pomoże wyrwać się z uzależnienia.

Wszywka przeciwalkoholowa przeciwwskazania Wszywka przeciwalkoholowa skutki uboczne Wszywka alkoholowa a picie alkoholu Jak długo działa wszywka alkoholowa jak wygląda zabieg wszycia esperalu ile kosztuje wszywka esperal

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach