42 297 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Włosy po porodzie wypadające garściami? Zobacz, co radzą eksperci.

Włosy po porodzie wypadające garściami? Zobacz, co radzą eksperci.Włosy po porodzie wypadające garściami? Zobacz, co radzą eksperci.

Podczas ciąży Twoje włosy były zaskakująco zdrowe, lśniące i mocne, ale kilka miesięcy po urodzeniu dziecka zaczęłaś je intensywnie tracić? Nie ma powodów do obaw – wypadanie włosów po porodzie to dość typowy objaw. Zobacz, z czego to wynika i jak sobie poradzić z tym problemem.

Ciąża jest w życiu kobiety wyjątkowym okresem. Organizm przez 9 miesięcy przygotowuje się do wydania na świat nowego życia, zachodzi w nim więc wiele zmian – nie tylko fizycznych, ale również hormonalnych. Zwiększa się m.in. poziom estrogenu, który wpływa przede wszystkim na utrzymanie ciąży, ale oddziałuje również na proces wzrostu włosów.

Fazy wzrostu włosa

Wzrost włosa można zasadniczo podzielić na 3 fazy:

  • anagen (w jej trakcie włos rozwija się i nieustannie zachodzą w nim podziały komórkowe; może trwać nawet do 7 lat),
  • katagen (na tym etapie podziały komórkowe zatrzymują się, a włos zaczyna się przygotowywać do wypadnięcia; trwa od 2 do 3 tygodni),
  • telogen (faza spoczynku, w której włos ostatecznie wypada)

Jaki ma to związek z okresem ciąży? Podwyższony poziom estrogenów sprawia, że faza anagenu wydłuża się, w efekcie czego włosy stają się mniej podatne na wypadanie. Gdy jednak urodzisz dziecko, a równowaga hormonalna się wyrówna, Twój organizm zaczyna dość gwałtownie „nadrabiać zaległości”. To właśnie dlatego możesz zaobserwować nadmierne wypadanie włosów po porodzie, a także ogólne pogorszenie się ich stanu – mniej więcej 3 miesiące po rozwiązaniu.

Jak walczyć z problemem?

Dostrzegłaś, że na Twojej szczotce zostaje bardzo dużo włosów, a przedziałki na głowie stały się szersze? Jeśli tak, nie panikuj – w ciągu kilku miesięcy wszystko powróci do normy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wspomóc pracy swojego organizmu w procesie wzrostu włosów i ich regeneracji. Jak to zrobić? Kluczowe będzie dostarczenie ważnych składników odżywczych. Są to m.in.:

  • biotyna (wspiera prawidłowy metabolizm komórek włosa i stymuluje proces ich wzrostu),
  • witamina B6 (wpływa na regulację gospodarki hormonalnej i uczestniczy w rozpadzie białek do aminokwasów, stanowiących budulec włosów),
  • witamina B1 (wspomaga metabolizm podziałów komórkowych w mieszkach włosowych),
  • kwas pantotenowy (dostarcza energii komórkom w macierzy włosa, co pozytywnie wpływa na prędkość wzrostu kosmyków),
  • niacyna (ułatwia transport składników odżywczych do komórek w cebulce włosa),
  • krzem, jod, cynk, żelazo, selen oraz miedź (wspomagają prawidłowy przebieg procesów zachodzących w macierzy włosa).

Aby osiągnąć optymalny poziom tych substancji w organizmie, zadbaj przede wszystkim o prawidłowe odżywianie. Zdrowe, zbilansowane posiłki są źródłem cennych witamin oraz minerałów, ale możesz również sięgnąć po dodatkowe wsparcie w postaci suplementów diety, takich jak VITAPIL® Mama. Preparat zawiera aż 17 cennych składników aktywnych, a jego formuła została dopasowana do potrzeb karmiących kobiet.

Pamiętaj: jeśli zauważyłaś u siebie inne objawy, które Cię niepokoją, zawsze możesz skonsultować się ze swoim lekarzem. On rozwieje Twoje ewentualne wątpliwości co do stanu zdrowia.

wypadnie włosów wypadnie włosów po porodzie jak walczyć z wypadaniem włosów po porodzie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 297 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach