43 825 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 893 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Uzyskujemy odszkodowanie za błąd medyczny. Poradnik.

bład medycznybład medyczny
Działania podejmowane przez personel medyczny czasami skutkują uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta, co z kolei może przekładać się na utratę możliwości wykonywania pracy zarobkowej albo na długotrwałe cierpienia poszkodowanej osoby.
 
 
Polskie prawo przewiduje, że możliwe jest uzyskanie odszkodowania za błędy w sztuce lekarskiej czy błędy medyczne i coraz większa liczba pacjentów z tego prawa korzysta. Poniżej prezentujemy krótki poradnik dotyczący najważniejszych kwestii związanych z uzyskaniem odszkodowania – o konsultację informacji w nim zawartych poprosiliśmy specjalistów z warszawskiej kancelarii prawnej KN Adwokaci, której jednym z obszarów specjalizacji jest właśnie prawo medyczne i sprawy dotyczące błędu medycznego.

Czym jest błąd w sztuce lekarskiej?

Samo pojęcie błędu w sztuce lekarskiej nie jest precyzyjnie zdefiniowane w polskim prawodawstwie, jednak w orzecznictwie przyjmuje się, że jest to czynność lub zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodna z nauką medyczną dostępną dla lekarza.

Mówiąc nieco prościej: błąd lekarski to naruszenie obowiązujących każdego lekarza reguł postępowania, które zostały wypracowane w oparciu o ustalenia nauki oraz praktyki medycznej. Do błędów medycznych zalicza się również wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, które powstały jako następstwo zabiegów leczniczych wykonanych niezgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i powszechnie uznanymi zasadami wiedzy.

Błąd medyczny – jak i komu zgłosić?

W zależności od tego, gdzie doszło do popełnienia błędu medycznego lub lekarskiego, roszczenie o odszkodowanie należy składać w:

  • odpowiedniej Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, jeżeli od popełnienia błędu nie minął rok, a błąd w sztuce lekarskiej został popełniony w szpitalu;
  • bezpośrednio w przychodni, poradni specjalistycznej albo placówce przyszpitalnej lub u ubezpieczyciela danej placówki medycznej, jeżeli do błędu medycznego doszło w tego rodzaju placówce, a w przypadku ich nieuwzględnienia – składając pozew do sądu powszechnego.

W każdym przypadku niezbędne jest złożenie również szczegółowego opisu przebiegu leczenia, określenie, na czym dokładnie polegał błąd, a także dołączenie kompletu wymaganej dokumentacji medycznej (historia choroby, opisy badań, karta informacyjna ze szpitala).

Odszkodowanie za błędy medyczne - kwota

Możliwe do uzyskania kwoty odszkodowań za błędy lekarskie lub medyczne nie są ściśle określone i w każdym przypadku zależą od indywidualnych ustaleń w danej sprawie. Warto jednak pamiętać, że jeśli osoba poszkodowana będzie w stanie precyzyjnie wykazać, jakie koszty poniosła w wyniku błędu medycznego, może uzyskać pełny zwrot tych kosztów (rekompensata szkód majątkowych).

Dodatkowo, jeśli w wyniku błędu popełnionego przez personel medyczny poszkodowana osoba utraciła możliwość wykonywania pracy, ma prawo domagać się renty – czasowej (w przypadku szkód trudnych do oszacowania) lub stałą (w przypadku całkowitej utraty zdolności do pracy zarobkowej). W wielu przypadkach możliwe jest również uzyskanie zadośćuczynienia za doznany ból i cierpienie, natomiast osoby, które utraciły bliskich w wyniku błędu lekarskiego czy medycznego, mają prawo uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę (tę ostatnią wtedy, gdy zmarły był jedynym żywicielem rodziny albo ciążył na nim obowiązek alimentacyjny).

Poproś o pomoc specjalistów!

Sprawy o odszkodowanie za błąd medyczny czy błąd w sztuce lekarskiej zazwyczaj nie należą do prostych – aby skutecznie doprowadzić do wypłaty należnego odszkodowania, niezbędna jest doskonała znajomość prawa, specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Aby mieć pewność, że wypłacona kwota odszkodowania to maksimum możliwe do uzyskania w konkretnym przypadku, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

Kancelaria KN Adwokaci zachęca do kontaktu osoby szukające szerokiego wsparcia w dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne – specjaliści z tej kancelarii od wielu lat zajmuje się skutecznym egzekwowaniem praw poszkodowanych pacjentów, gwarantując uzyskanie odszkodowań za błędy medyczne w pełnych kwotach.

bład medyczny odszkodowanie bład medyczny odszkodowanie jak uzyskać bład medyczny odszkodawanie gdzie zgłosić błąd w sztuce lekarskiej odszkodowanie jak uzyskać
Komentarze
Dodano: 04 Styczeń 2020
Autor: bezbiku.info
Ocena:
Bardzo dobry artykuł w końcu się może wezmą za tą kastę lekarzy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 825 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 893 produktów w 209 kategoriach