39 919 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Uwaga na wydalanie wapnia z organizmu

Uwaga na wydalanie wapnia z organizmuUwaga na wydalanie wapnia z organizmu

Stosowanie zdrowej diety jest bardzo ważne dla zdrowia, wie o tym każdy. Także przyjmowanie suplementów diety z witaminami czy minerałami jest znakomitym sposobem na wsparcie swojego organizmu. Wbrew pozorom jednak, zdrowa dieta nie jest wszystkim, na co trzeba zwrócić uwagę, by mieć właściwy poziom ważnych substancji w organizmie, na przykład wapnia.

Czy organizm przyswaja minerały?

Przyjmowanie witamin i minerałów nie jest tożsame z ich wchłanianiem. Typowym tego przykładem jest wapń. Nawet jeśli dba się o jego podaż, jego poziom w organizmie może być niski, gdyż jego wchłanianie w układzie pokarmowym wynosi tylko około 25%. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy przyjmuje się ten minerał z pożywieniem, jak i w postaci suplementu diety. Wchłanianie wapnia jest zaburzone, gdy w organizmie brakuje witaminy D3 - jest ona bowiem odpowiedzialna m.in. za ułatwianie wchłaniania wapnia. Należy zatem wzbogacić dietę w produkty bogate nie tylko w wapń, ale też np. tłuste ryby, które są źródłem witaminy D, zadbać o rozsądną syntezę skórną wiosną i latem i odpowiednią suplementację.


Czym grozi odwapnienie?

Nawet, gdy przyjmuje się wapń i substancje ułatwiające jego wchłanianie w odpowiednich ilościach, jego poziom nadal może być niski. Szczawiany (zawarte np. w szpinaku)  i fosforany zmniejszają wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Do zwiększonego wydalania wapnia z organizmu może przyczynić się przyjmowanie środków przeczyszczających bądź moczopędnych oraz palenie papierosów, picie napojów gazowanych i kawy. Jednak również białko zwierzęce, zwłaszcza to zawarte w czerwonym mięsie, nadmiar soli czy żywność rafinowana sprawiają, że wchłanianie wapnia jest zmniejszone. Jeśli więc nie chce się dopuścić do tego, trzeba nie tylko zadbać o jego podaż, ale też zwrócić uwagę na całą dietę, czy jest zdrowa.

Więcej na: http://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/zapotrzebowanie-na-wapn/

 

niedobór wapnia odwapnienie wydalanie wapnia z organizmu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 919 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach