42 649 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 787 produktów w 204 kategoriach

Twoje dziecko męczy się z pieluszkowym odparzeniem skóry? Jak temu zaradzić?

Twoje dziecko męczy się z pieluszkowym odparzeniem skóry? Jak temu zaradzić?Twoje dziecko męczy się z pieluszkowym odparzeniem skóry? Jak temu zaradzić?
Pierwsze miesiące opieki nad niemowlęciem nie są proste. Kolki, problemy z zasypianiem czy wyżynające się zęby to dopiero czubek góry lodowej. Tak małe dziecko ma dużo bardziej wrażliwą skórę niż osoba dorosła, więc jej pielęgnacja bywa problematyczna. Szczególnie dotyczy to pupy, która prawie całe dnie spędza w pieluszce. Przenoszony pampers czy nieprzebrana kupa to idealne warunki do pojawienia się podrażnień lub nawet pieluszkowego zapalenia skóry. Jak dbać o skórę maluszka? W jaki sposób leczy się pieluszkowe zapalenie skóry? Czy odparzeniom można zapobiegać?
 

Skąd biorą się odparzenia? Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Skóra niemowlęcia jest prawie dwa razy cieńsza niż u dorosłego. Z tego powodu łatwo się wysusza, podrażnia i uszkadza. Jakby tego było mało, naskórek w okolicach pupy malucha jest bardzo często narażony na kontakt z moczem, kałem, potem oraz nadmierną wilgocią. Jeżeli ten stan utrzymuje się zbyt długo, skóra krocza może zrobić się zaczerwieniona i podrażniona. Są to właśnie odparzenia pieluszkowe. Tak zmieniony naskórek to jeszcze nie jest pieluszkowe zapalenie skóry, jednak jeśli nie zareagujemy od razu na podrażnienia, po czasie mogą się w niego zamienić.

Pierwszym sygnałem, że lekkie podrażnienia pupy zostały zaniedbane, jest pojawienie się wysypki, silnego rumienia lub obrzęku. Wszystkie te objawy mogą dać o sobie znać w tym samym czasie. Takie symptomy świadczą o tym, że choroba jest już zaawansowana i przeszła w pieluszkowe zapalenie skóry. Jeżeli w tym momencie nie zaczniemy działać, na skórze dziecka mogą pojawić się bolesne pęcherzyki i sączące się grudki, a w najgorszym przypadku nadżerki oraz rany. Kiedy naskórek zostaje przerwany, to do organizmu dziecka mogą wniknąć wszystkie szkodliwe drobnoustroje. Mówimy wtedy o nadkażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Skóra malucha staje się bardzo obolała, może piec, dziecko będzie reagować histerycznym płaczem na każdy dotyk, straci apetyt i nie będzie mogło spokojnie spać.

Podrażnienia, które po czasie mogą przejść w pieluszkowe zapalenie skóry, najczęściej wywołuje zbyt rzadkie zmienianie pieluszek. Długi kontakt delikatnej skóry z moczem lub kałem podrażnia ją, a po dłuższym czasie uszkadza. Problemy z dziecięcą pupą mogą brać się również ze źle dobranych pieluszek (za małe i za ciasne), częstych infekcji układu moczowego lub nawracających biegunek oraz niewietrzenia pupy malucha. Pamiętajmy, że przy każdej większej zmianie w życiu dziecka (nawet ząbkowaniu lub wprowadzaniu do diety nowych produktów) układ pokarmowy może zareagować rozluźnionym stolcem. W tym czasie należy jeszcze częściej zmieniać maluchowi pieluszki, by jego skóra się nie podrażniła. Inne powody, dla których na pupie pojawiają się zmiany to zbyt częste korzystanie z chusteczek pielęgnacyjnych, wysoka temperatura powietrza, atopowe zapalenie skóry, wyprysk łojotokowy pokrzywka czy infekcje grzybicze. Więcej na temat przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry można znaleźć na stronie kremu Sudocremhttps://www.sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/kiedy-pieluszkowe-odparzenie-skory-wystepuje-najczesciej/.

Leczenie odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry

Lekkie odparzenia na pupie niemowlęcia bardzo łatwo znikają. Podczas walki z nimi najważniejsze jest to, by zadbać o skórę dziecka, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany. Najskuteczniejszym sposobem jest wyrobienie sobie nawyku dokładnego oglądania krocza niemowlaka przy każdej zmianie pieluszki. Dzięki temu nie przeoczymy momentu, w którym na pupie malucha pojawią się pierwsze odparzenia.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli w natłoku zajęć przeoczyliśmy zmiany na skórze dziecka lub gdy niemowlę przespało w brudnej pieluszce całą noc. W takim przypadku rano możemy spodziewać się brzydkich śladów na pupie. Najważniejsze w takiej sytuacji to nie panikować. Pierwszym krokiem jest dokładne wymycie skóry dziecka zwykłą wodą. Najlepiej jest to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Unikajmy nawilżanych chusteczek i stosujmy je tylko podczas wyjść z domu. Kolejną ważną sprawą jest dokładne osuszanie pupy. Wilgoć tworzy idealne warunki do rozwoju odparzeń, więc dbajmy o to, by po kąpieli wytrzeć skórę do sucha. Tak oczyszczony i wysuszony naskórek warto posmarować odpowiednim kremem takim jak np. Sudocrem. Skład preparatu jest dobrany w taki sposób, by przyspieszać regenerację pupy dziecka, nawilżać ją oraz chronić przed wysuszeniem i podrażnieniem. Najlepiej stosować go po każdym myciu.

Bardzo ważne jest również regularne wietrzenie pupy niemowlęcia. Kiedy tylko się da, rozbierajmy dziecko z pieluszki i pozwólmy mu poleżeć z gołą skórą. Naskórek, który ma swobodny dostęp do powietrza, szybciej się regeneruje i trudniej podrażnia. Aby uniknąć przypadkowego zabrudzenia łóżeczka, podłóżmy dziecku pod kocyk ceratkę. Dzięki temu nie zamoczymy materaca lub kanapy, jeśli maluchowi przydarzy się wypadek bez pieluszki.

Jeżeli krocze malucha zaatakowało pieluszkowe zapalenie skóry, to zwykłe zabiegi pielęgnacyjne mogą nie sprostać zadaniu. Ciężka postać tej choroby wymaga wizyty u lekarza, który prawdopodobnie będzie leczył zmiany za pomocą antybiotyków w maści. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Gorączka, problemy ze spaniem, brak apetytu, łuszczenie się skóry oraz czerwony i gorący naskórek to sygnał, że należy wybrać się z dzieckiem do pediatry. Więcej na temat kremu Sudocrem, który pomaga dbać o wrażliwą pupę dziecka, można przeczytać na stronie producenta https://www.sudocrempolska.pl/.

Czy pieluszkowym odparzeniom skóry można zapobiegać?

Odpowiednia pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka powinna opierać się na czynnościach, które zapobiegną powstawaniu odparzeń i podrażnień. Zapobieganie chorobie jest zawsze najskuteczniejszą metodą leczenia. Aby nasza pociecha nie musiała nigdy męczyć się z pieluszkowym zapaleniem skóry, musimy wprowadzić do naszej codziennej rutyny tylko kilka prostych nawyków.

Podstawową zasadą jest jak najczęstsze zmienianie pieluszek. Nie zostawiajmy jednej pieluszki na dłużej niż 2 godziny i wymieniajmy ją na nową po każdej kupie. Ten sposób pomaga zapobiegać podrażnieniom skóry w okolicach krocza. Zbyt długie chodzenie w jednym pampersie sprawia, że okolice intymne malucha cały czas przebywają w wilgoci, a mocz i kał dodatkowo podrażnia naskórek. Pamiętajmy też, by przy każdej zmianie pieluchy dokładnie umyć pupę niemowlęcia wodą oraz wysuszyć. Unikajmy za to chusteczek nawilżanych i używajmy ich tylko od święta.

Pieluszkowe odparzenie skóry nie przepada za kremami i maściami regenerującymi. Te preparaty mają za zadanie nawilżyć skórę i zapobiec jej przesuszeniu oraz podrażnieniu. Regularne wcieranie takich kremów w oczyszczoną skórę na pupie dziecka zapobiega odparzeniom oraz sprawia, że naskórek nie jest tak podatny na uszkodzenia. Nie zapominajmy również o wietrzeniu pupy. Ta czynność jest wskazana nie tylko podczas pieluszkowego zapalenia skóry. Jeżeli pupa dziecka jest zdrowa i nie widać na niej żadnych zmian, to regularne wietrzenie na pewno jej nie zaszkodzi, a nawet wzmocni naskórek. Dostęp do świeżego powietrza jest bardzo ważny dla skóry – tylko tak może się właściwie natlenić. Dlatego, kiedy tylko możemy, zostawiajmy malucha bez pieluszki, możemy to robić nawet kilka razy dziennie.

Te wszystkie metody zagwarantują nam, że delikatne odparzenie nie przekształci się w bolesne pieluszkowe zapalenie skóry. Musimy tylko stosować się do nich każdego dnia i pamiętać, by od razu reagować na każdą zmianę na pupie malucha. Niestety nie ma pewnej metody, która zapobiegałaby jakimkolwiek odparzeniom na skórze. Tygodnie uważnej pielęgnacji dziecka może zniweczyć jedna noc przespana w brudnej pieluszce. Takie sytuacje się zdarzają, więc najważniejsze jest, by od razu zabrać się za walkę z podrażnieniami.

Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze zastosowanie ma Sudocrem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na https://www.sudocrempolska.pl/sudocrem-na-co-dzien/.

pieluszkowe zapalenie skóry pielęgnacja noworodka pieluszkowe odparzenie skóry

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 649 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 787 produktów w 204 kategoriach