43 813 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 888 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Termometr dla dziecka - który najlepszy?

Termometr dla dziecka - który najlepszy?Termometr dla dziecka - który najlepszy?
Wysoka gorączka u dziecka może być zwiastunem problemów zdrowotnych. Wymaga więc szczególnej obserwacji. W tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego termometru, którym na bieżąco można analizować aktualny stan naszej pociechy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego urządzenia. Który z nich jest najlepszy? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.
 
 

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę dziecku? 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała zdrowego dziecka. Zazwyczaj waha się ona w przedziale 36,6 - 37,5 st. C. Wpływ na to ma niedojrzały układ termoregulacji oraz zmienna aktywność hormonów w ciągu całego dnia. W przypadku dzieci o gorączce możemy więc mówić, jeżeli wskaźnik na termometrze przekroczy 38 - 38,5 st. C. 

Temperaturę ciała u dziecka można mierzyć na kilka sposobów

  • w odbycie, 
  • na czole, 
  • pod pachą, 
  • w uchu, 
  • w ustach 

Do tej pory, dzieciom do piątego roku życia, zalecano mierzyć temperaturę w odbycie, ponieważ taki pomiar jest najbardziej dokładny. Jednak ten sposób nie sprawdza się, gdy dziecko w czasie pomiaru płacze, wierzga nogami lub silnie zaciska pośladki. Nie jest to również rozwiązanie zbyt higieniczne oraz bezpieczne, dlatego też coraz częściej się od niego odchodzi na rzecz termometrów bezdotykowych. 

Jakie są rodzaje termometrów? 

Termometr dla dziecka powinien być przede wszystkim wysokiej jakości oraz bardzo dokładny. Na rynku dostępne są następujące rodzaje tego urządzenia: 

  • cieczowe, 
  • elektroniczne,
  • elektroniczne bezdotykowe. 

Obecnie najczęściej korzysta się z ostatniego rozwiązania. Elktronicznym termometrem bezdotykowym mierzy się temperaturę na czole, poprzez wykorzystanie podczerwieni. Jego największą zaletą jest to, że nie trzeba nim nawet dotykać dziecka, więc spokojnie można dokonywać pomiarów nawet w nocy, gdy dziecko śpi. Wystarczy zbliżyć go do czoła i nacisnąć przycisk, a wynik pojawi się na ekranie po dwóch-trzech sekundach. 

Termometry elektroniczne przeznaczone są z kolei do mierzenia temperatury w ustach, uszach, odbycie lub pod pachą. Za najbardziej dokładny pomiar uważa się ten wykonany w uchu, ponieważ znajdujący się tam bębenek jest bliskim sąsiadem podwzgórza, odpowiedzialnego za kontrolę temperatury ciała. Ciekawym rozwiązaniem dla maluchów są smoczki z wbudowanym termometrem. Pozwalają one na z jednej strony na uspokojenie dziecka, a z drugiej - na sprawdzenie czy nie ma gorączki. 

Który termometr sprawdzi się najlepiej? 

Każdy z termometrów ma swoje plusy i minusy. Tak jak wspominaliśmy najdokładniejsze wyniki uzyskuje się poprzez mierzenie temperatury w odbycie lub uchu. Dokonywanie takich pomiarów wiąże się jednak z kontaktem termometru z ciałem dziecka. Dla niektórych z nich może to być stresująca sytuacja, która doprowadzi je do płaczu i nerwowości. 

Dlatego też coraz więcej osób korzysta z termometrów elektronicznych bezdotykowych. Stosowane są one również w szpitalach, ponieważ bardzo szybko pokazują wynik badania. Dodatkowo są najbardziej higienicznym rozwiązaniem, a dokładność pomiaru jest zbliżona do termometrów dotykowych. 
 
 
Źródło:
Microlife termometry, Gdziepolek.pl https://www.gdziepolek.pl/artykuly/microlife-cisnieniomierze-termometry-nebulizatory-inhalatory 

fot: pixabay.com

temperatura u dziecka mierzenie temaratury u dziecka termometr dla dzieci termometr rodzaje

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 813 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 888 produktów w 209 kategoriach