42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 776 produktów w 204 kategoriach

Sposoby na ból pleców w okolicy krzyża

Sposoby na ból pleców w okolicy krzyżaSposoby na ból pleców w okolicy krzyża
Bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej czyli tzw. bóle krzyża są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt dorosłego pacjenta u lekarza. Są tak powszechne, że możemy je określić jako chorobę cywilizacyjną.

 

Przyczyny

Przyczyny bólów krzyża są bardzo różnorodne, a ich diagnostyka nie jest łatwa. Główną przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz jej następstwa (rwa kulszowa). Do innych rzadszych przyczyn bólu zaliczamy urazy, następstwa wadliwej postawy, choroby zapalne (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, RZS), nowotwory kręgosłupa, a także osteoporoza i związane z nią złamania kompresyjne kręgów. Wyróżniamy także bóle psychogenne, pojawiające się w wyniku przewlekłego stresu lub depresji.

Objawy

W zależności od przyczyny ból będzie miał inny charakter. Może różnić się lokalizacją (np. promieniujący ból do kończyny dolnej przy rwie kulszowej), czasem trwania, natężeniem i czynnikami nasilającymi lub łagodzącymi bolesność. Najczęściej objawia się bolesnością w dolnym odcinku kręgosłupa, sztywnością oraz ograniczeniem ruchomości. 

Diagnostyka

Najważniejsze w diagnostyce jest dokładnie zebrany wywiad i przeprowadzone badanie przez lekarza. Należy ustalić czy chodzi o problem przewlekły czy pierwszy taki epizod bólu, określić miejsce bólu, jego nasilenie oraz inne objawy towarzyszące i dodatkowe choroby. W większości przypadków nie jest wymagane wykonanie badań obrazowych. Wskazane są jedynie przy podejrzeniu urazu lub nowotworu oraz w celu ustalenia dalszego postępowania przy bólu przewlekłym. Lekarz powinien zwrócić uwagę na tzw. “czerwone flagi” naprowadzające na poważniejszą przyczynę bólu, np. uraz u osoby starszej wskazuje na prawdopodobne złamanie (złamania kompresyjne w osteoporozie), towarzysząca gorączka na zakażenie po przebytym zabiegu operacyjnym w okolicy kręgosłupa, nietrzymanie moczu 
i stolca na wynik dyskopatii (przepukliny jądra miażdzystego) i ucisku na nerwy tworzące “koński ogon”, a nagła utrata masy ciała na możliwe przerzuty nowotworu do kości.

Leczenie

Często ból krzyża ustępuje bez większych interwencji. Należy unikać zbyt długiego odpoczynku w łóżku i powrócić do normalnej aktywności tak szybko jak to możliwe. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych można przyjąć doraźnie leki przeciwbólowe zawierające np. ibuprofen, ketoprofen, a w miejscu bólu posmarować działającym przeciwbólowo żelem, maścią lub kremem np. Dip Hot. Jeżeli jest to przewlekły problem warto pomyśleć o fizjoterapii.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania bólom krzyża są regularne ćwiczenia. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas stania i w trakcie siedzenia, podczas którego spędzamy najwięcej czasu. Jeżeli ze względu na charakter pracy nie jest możliwe uniknięcie długiego siedzenia, warto zapewnić odpowiednie podparcie w okolicy lędźwiowej przez specjalnie przeznaczone do tego celu podpórki. W trakcie pracy należy także robić krótkie przerwy na ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców np. z tym przykładowym zestawem ćwiczeń do biura.

bóle krzyża przyczyny bólu krzyża leczenie bólu krzyża

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 776 produktów w 204 kategoriach