34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 580 produktów w 199 kategoriach

Serce kłuje? Sprawdź dlaczego!

Serce kłuje? Sprawdź dlaczego!Serce kłuje? Sprawdź dlaczego!

Serce to najważniejszy narząd w organizmie. Ból w klatce piersiowy odczuwany przez nas jako kłucie może być objawem poważnej choroby. Może też być to sygnał, że coś w naszym organizmie nie działa prawidłowo. Przyczyn kłującego bólu serca może być kilka. Zanim udasz się do lekarza na szczegółowe badania, warto sprawdzić, czy przyczynę możemy ustalić samodzielnie.

Przejedzenie

Jeżeli lubimy zjeść, kłucie w okolicy serca może to oznaczać, że się przejedliśmy. Przepełniony żołądek wywiera nacisk na przeponę, która najpierw się kurczy. Gdy chce się rozprostować – nie ma na to miejsca i w efekcie odczuwamy ostre kłucie w klatce piersiowej.
Rozwiązaniem jest po prostu ograniczenie jedzenia. Jedzmy mniejsze porcje i częściej. Gdy czujemy się już najedzeni, najlepiej wstać od stołu. Gdy po obfitym posiłku pojawi się ból, należy odpocząć. Wysiłek fizyczny może zwiększyć ból.

 • Co oznacza kłucie w sercu?

 • Co wpływa na kłucie serca?

Problemy z kręgosłupem

Nerwy znajdujące się wzdłuż kręgosłupa mogą wywoływać ból odczuwany najczęściej w odcinku szyjnym oraz piersiowym. Z reguły jest to wywołane uszkodzeniem kręgosłupa – kręgi uciskają nerwy wywołując ból.
Najprostszym rozwiązaniem jest gimnastyka. Wzmocnione mięśnie grzbietu będą mocniej „trzymać’ kręgosłup i poszczególne kręgi. Wskazaną formą ćwiczeń jest pływanie, zwłaszcza na plecach. Gdy mamy siedzący tryb pracy, wstańmy od czasu do czasu a krzesło ustawmy tak, by stopy całą powierzchnią opierały się na podłodze a plecy podparte były na wysokości pasa.

Przeziębienie

Ból w klatce piersiowej nasila się głównie podczas kaszlu oraz przy gorączce. Stan zapalny towarzyszący przeziębieniu wywołuje uszkodzenia tkanek – włókien nerwowych, chrząstek żebrowych powoduje odczuwany ból.
Gdy przeziębienie minie – ból w okolicy serca również. Dlatego najlepiej wygrzać się dobrze w łóżku przez kilka dni i pić syrop łagodzący kaszel.

Stres

Gdy nasze życie nie traci tempa, jesteśmy zabiegani i mamy mnóstwo rzeczy na głowie, stres towarzyszący nam w codziennych obowiązkach może wywołać kłucie w klatce piersiowej. Najczęstszym powodem kłuć jest niedobór magnezu, który można uzupełnić przyjmując suplementy diety oraz zwolnieniem tempa pracy. Przyda się odpoczynek i odstawienie kawy, która wypłukuje magnez z organizmu.

Przyczyną uciążliwego kłucia w okolicy serca może być również:

 • uszkodzenie nerwów w przestrzeni międzyżebrowej lub
 • forsowny trening siłowy

Kiedy do lekarza?

 • gdy zauważysz podwyższone ciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu
 • gdy bóle występują wraz z gorączką lub dusznościami
 • gdy bóle występują często i nie wynikają z przedstawionych powyżej przyczyn, jak wysiłek fizyczny, stres
 • gdy bóle występują w nocy

Nie lekceważ bólu!

Wiele przypadków kłucia w klatce piersiowej jest niegroźne, jednak nie należy tego objawu całkowicie lekceważyć. Może ono bowiem być sygnałem poważnych chorób:

 • odmy opłucnej
 • zapalenia osierdzia
 • choroby wieńcowej

 

serce bóle serca kłucie w sercu nerwobóle serca serce człowieka kłucie serca
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Monika
Ocena:
Mnie kłuje serce, jak się bardzo zmęczę, a kondycję niestety mam kiepską.
Odpowiedź
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Artur
Ocena:
Mnie kłuje serce, a do tego często mam duszności. Zapisałem się już do lekarza, bo trochę się przestraszyłem.
Odpowiedź
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Kinga
Ocena:
Czasem odczuwam kłucie serca, ale to sporadyczna przypadłość więc podejrzewam, że może to być stres bądź przejedzenie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 580 produktów w 199 kategoriach