34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 580 produktów w 199 kategoriach

Rodzaje bólu brzucha. Sprawdź, kiedy się martwić

Rodzaje bólu brzucha. Sprawdź, kiedy się martwićRodzaje bólu brzucha. Sprawdź, kiedy się martwić

Ból brzucha sygnalizuje wiele rzeczy. Czasem ostry i promieniujący może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne, innym razem jest tylko skutkiem ubocznym niegroźnej niestrawności. Oczywiście lista schorzeń, w przypadku których pojawia się ból brzucha jest długa. Te nieprzyjemne uczucie może wymagać zasięgnięcia porady lekarza, dlatego dobrze wiedzieć, kiedy zacząć się martwić, a kiedy ból nie jest niczym niebezpiecznym.

  1. Środkowa część brzucha – kurczowy ból brzucha w środkowej części brzucha zwykle pojawia się nocą. Zwykle promieniuje do pleców lub prawego boku. Jeżeli towarzyszą mu gazy, wymioty i nudności, może oznaczać atak kolki żółciowej (wątrobowej). Wówczas nie można jeść ani pić, należy za to wezwać lekarza.
  2. Ostry, promieniujący – jeśli ból jest silny i promieniuje do klatki piersiowej albo do pleców, a w dodatku występują wraz z nim wymioty, pocenie się, gorączka, nudności, wzdęcia, może oznaczać zapalenie pęcherzyka żółciowego albo zapalenie trzustki. W tym przypadku konieczne jest wezwanie karetki, ponieważ grozi to wstrząsem mogącym doprowadzić do śmierci.
  3. Po lewej stronie – dodatkowo nasilający się przy przyciskaniu, a także często występujący wraz z nudnościami, dreszczami, zaparciami, biegunka">biegunką, ołówkowymi stolcami, sygnalizuje uchyłki jelita grubego.
  4. W górnej prawej ćwiartce – jeśli się nasila, towarzyszą mu wymioty, nudności, zmęczenie i gorączka, to możliwy jest rak trzustki lub zapalenie wątroby. Potwierdzeniem tej diagnozy jest dodatkowo zażółcenie skóry i białek oczu, jasny stolec i ciemny mocz.
  5. W brzuchu i (albo) w pachwinie – gdy ból potęguje się przy podnoszeniu albo w trakcie pochylania się do przodu, a pod skórą można wyczuć guz albo wypukłość, najprawdopodobniej mamy do czynienia z przepukliną.
  6. Biegunka i zaparcia – jeśli wraz z bólem mamy do czynienia z którąś z tych dolegliwości, a dodatkowo pojawiającymi się smugami śluzu w stolcu, nudnościami po posiłkach, gazami, wzdęciami, może to świadczyć o mocnym stresie albo zespole jelita nadwrażliwego.
  7. Ból w górnej części – plus: biegunka, zgaga, wymioty, gazy, utrata apetytu, odbijanie się, to symptomy zapalenia żołądka lub wrzodów żołądka.
  8. Promieniowanie do ramion i barków – jeśli nasila się głównie przy poruszaniu może sygnalizować kilka chorób: zapalenie przydatków, zawał serca, wstrząs anafilaktyczny, pogorszenie się stanu organizmu przy cukrzycy, zatrucie, ostre zapalenie wyrostka, pęknięcie wrzodu żołądka.
  9. Skurcze i ropa/krew w stolcu – wraz z biegunką i gorączką, chudnięciem oraz zmęczeniem oznacza czerwonkę bakteryjną, wrzodziejące zapalenie jelita grubego albo chorobę Leśniowskiego-Crohna.
gorączka biegunka ból brzucha wymioty zespół jelita drażliwego
Komentarze
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: aneta
Ocena:
moją siostrę bardzo bolał od jakiegoś czasu brzuch i niestety po badaniach okazało się, że to nowotwór :(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 580 produktów w 199 kategoriach