34 953 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 687 produktów w 199 kategoriach

Poznaj skuteczne sposoby na zatkane uszy

Poznaj skuteczne sposoby na zatkane uszyPoznaj skuteczne sposoby na zatkane uszy

Uszy często zatykają się w sytuacjach takich jak jazda windą, lot samolotem czy przy mocnym katarze. Wrażenie, że uszy są pełne powietrza lub wody nie jest z pewnością komfortowym odczuciem, dlatego warto poznać sposoby na ich odetkanie.

Poniższe metody są przeznaczone dla osób zmagających się z niedrożnymi przewodami słuchowymi, w związku z czym ich słuch staje się osłabiony. Najczęściej występuje to w wyniku przeziębienia lub szybkiej zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem czy windą. Sprawdzą się także w złagodzeniu współtowarzyszących im objawów, czyli szumów lub zawrotów głowy.

  • Jak radzić sobie z zatkanymi uszami?

  • Dlaczego uszy sie zatykają?

Istotne jest, że z przedstawionych metod możemy korzystać tylko 3 dni, nie więcej, gdyż jeśli nie mijają lub się nasilą, konieczna będzie wizyta u lekarza. Wówczas przyczyna może być poważniejsza, czyli np. związana z pęknięciem błony bębenkowej lub zapaleniem ucha.

  1. Uszy zatkane podczas lotu samolotem/jazdą windą – czyli spowodowane zmianą ciśnienia jest wynikiem przedostania się do uszu zbyt dużej ilości powietrza. Uciska ono trąbkę Eustachiusza i zwęża ją na moment, w związku z czym mamy poczucie zatkanych uszu. Jak poradzić sobie z tego typu problemem? Wystarczy rzuć gumę lub ssać cukierka, dzięki czemu zwiększy się ilość połykanej śliny, co samoistnie odetka przewód słuchowy. Wówczas warto również siedzieć w pozycji prostej, co również udrożnia i ułatwia przepływ powietrza. Czasami w odetkaniu uszu pomoże również ziewanie, ponieważ w trakcie otwierania żuchwy następuje ruch w okolicy ucha.
  2. Uszy zatkane woskowiną – choć jest to naturalna wydzielina ucha, jej nadmiar również może działać zatykająco. Gdy produkowana jest jej odpowiednia ilość, pełni funkcję nawilżającą i oczyszczającą przewód słuchowy. Do nadprodukcji dochodzi zwykle u: osób przebywających w zanieczyszczonym środowisku, gdzie panuje duże zapylenie, noszących słuchawki wkładane do ucha, wystawiających się na duże zmiany ciśnienia, kąpiele (woda powoduje pęcznienie woskowiny i skutkiem tego zatykanie), a także u ludzi noszących aparaty słuchowe. Jeśli w uchu utworzy się czop, nie należy próbować usunąć go za pomocą patyczków higienicznych (mogą naruszyć błonę bębenkową lub wepchnąć woskowinę dalej), lecz użyć specjalnych kropli do rozpuszczania woskowiny. Dostępne są w aptekach bez recepty. Jeśli to nie przyniesie skutku, konieczne jest usunięcie czopa u lekarza, który zrobi to poprzez wypłukanie ucha ciepłą wodą (nie należy robić tego samodzielnie!).
  3. Uszy zatkane przy katarze i przeziębieniu – wówczas konieczne jest oczyszczenie dróg oddechowych, ponieważ to one powodują uczucie zatkania. Najlepiej użyć kropli do nosa, które działają obkurczająco na śluzówkę, można wypróbować również inhalacje z użyciem eterycznych olejków z eukaliptusa, albo ziół takich jak rumianek. Zbyt długo trwający katar może sygnalizować zatoki">zapalenie zatok, dlatego gdy trwa to przewlekle, konieczna będzie wizyta u lekarza. Wówczas dochodzi do trwałej niedrożności albo zapalenia trąbki Eustachiusza.
katar zatoki przeziębienie uszy woskowina zatkane uszy sposoby na zatkane uszy zapalenie uszu jak odetkać uszy płyn do płukania ucha
Komentarze
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Justyna
Ocena:
Sposoby na zatkane uszy sa rózne, mój mąż miał usuwaną woskowinę u laryngologa, natomiast w przypadku mojej córki lekarz zalecił zapuszczenie kilku kropli parafiny ciekłej, zeby woskowina sama wyszła.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Daria
Ocena:
Ja na zatkane ucho polecam specjalne świece kupiowane w aptece lub drogerii, metoda trochę dziwna, ale skutkuje zawsze w moim przypadku.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 953 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 687 produktów w 199 kategoriach