35 612 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
27 928 produktów w 202 kategoriach

Pod lupą: worki pod oczami. Co je powoduje?

Pod lupą: worki pod oczami. Co je powoduje?Pod lupą: worki pod oczami. Co je powoduje?

Opuchlizna i cienie pod oczami potrafią zaniepokoić, zwłaszcza, jeśli utrzymują się nawet po dobrze przespanej nocy. Charakterystyczne worki są problemem wielu osób, jednak przyczyny mogą być różne. Skąd się biorą?

Z pewnością nie dodają urody, a ich powód może tkwić w trybie życia. Nieprzespana noc, impreza do białego rana, praca przed komputerem, nauka, płaczące po nocach nowonarodzone dziecko… Zmęczenie odbija się właśnie na twarzy, najczęściej w okolicy oczu. Najczęstsze przyczyny, niezwiązane z mniej lub bardziej chwilowymi skutkami przemęczenia, to:

  • Skąd się biorą worki pod oczami?

  • Co na worki pod oczami?

  1. Alergie. Gdy oczy swędzą i bolą, alergia powoduje częste pocieranie, co skutkuje obrzękiem tych miejsc. Skóra staje się opuchnięta, nabrzmiała. Mimo to, pocieranie nie jest jedyną przyczyną powstawania worków, często jest to także wina histaminy. Rozszerza ona naczynia krwionośne, zwiększając tym samym przepuszczalność naczyń żylnych. W wyniku tego, powstają charakterystyczne obrzęki. Żeby sprawdzić, czy obrzęki powoduje histamina, zrób mały test: naciągnij skórę pod oczami i zwróć uwagę na jej kolor. Jeżeli kolor kręgów się nie zmienił, będzie to wina alergii. Zgłoś się do lekarza, który może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych.
  2. Wiek. Upływ lat zostawia swoje piętno na twarzy, u niektórych skupiając się właśnie w okolicach oczu. Skóra po oczami jest naturalnie cienka, a z wiekiem problem ten tylko się pogłębia. Tracimy jędrność skóry, która staje się bardziej wiotka, przez co widoczne są żyłki, sprawiające wrażenie sińców. Pielęgnację skóry wokół oczu najlepiej zacząć jak najwcześniej, dlatego gdy wybierasz krem do całej twarzy, osobno dobierz krem pod oczy. Pamiętaj, że skóra w tej okolicy ma inne potrzeby i wchłania wszystko jak gąbka, dlatego nakładając na nią zbyt ciężkie produkty możesz sprawić, że po kilku godzinach w tym miejscu powstaną nieestetyczne worki.
  3. Problemy ze zdrowiem. Jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, pojawiają się niespodziewanie i nie znikają mimo regularnego, odpowiednio długiego snu, to mogą być sygnałem problemów zdrowotnych. Przyczyną worków są głównie anemia, niedobór żelaza, witaminy K, problemy z tarczycą (niedoczynność lub nadczynność). Aby sprawdzić, czy nic ci nie dolega, konieczne będą badania krwi i wizyta u lekarza.
  4. Genetyka. To najczęstszy powód powstawania worków i sińców. Winne są właśnie geny. Aby sprawdzić, czy ten powód dotyczy ciebie, wystarczy sprawdzić, czy rodzice lub dziadkowie posiadają worki pod oczami. Jeżeli tak, najprawdopodobniej niezależnie od pielęgnacji będziesz również je mieć. Mimo to, możesz próbować je zmniejszyć. Pomoże dobry krem pod oczy, regularne okłady z rumianku i schłodzonych, żelowych okularów.
krem pod oczy cienie pod oczami worki pod oczami
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: iwa
Ocena:
u mnie problem tylko po zarwanej nocy, co mnie czeka niedługo, bo mam spore kolokwium
Odpowiedź
Dodano: 18 Sierpień 2016
Autor: Joasia
Ocena:
Worki pod oczami to też niewyspanie, ja na codzień ich nie mam ale jak zarwe noc to boje sie spojrzeć w lustro...
Odpowiedź
Dodano: 03 Sierpień 2016
Autor: Dominika
Ocena:
Z takimi cieniami pod oczami można walczyć, nie raz wojna jest mało skuteczna ale można próbować, ja zainwestowałam w krem rozjaśniający pod oczy i domowe maseczki w tym ogórka zielonego i cytrynkę.
Odpowiedź
Dodano: 25 Lipiec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Czyli jak moja mama ma worki pod oczami to jest duże prawdopodobieństwo, że wraz z wiekiem i mnie ten problem będzie dotyczył.
Odpowiedź
Dodano: 22 Lipiec 2016
Autor: Anka
Ocena:
Dodam jeszcze, że palenie sprzyja workom pod oczami. Wiem, bo moja mama pali i na straszne.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 612 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 27 928 produktów w 202 kategoriach