33 191 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
25 195 produktów w 199 kategoriach

Pieczenie przy oddawaniu moczu. Co oznacza?

Pieczenie przy oddawaniu moczu. Co oznacza?Pieczenie przy oddawaniu moczu. Co oznacza?

Dyskomfort, ból i pieczenie w rejonach podbrzusza, to objawy charakterystyczne przede wszystkim dla zakażenia dróg moczowych. Pieczenie przy oddawaniu moczu jest często wynikiem infekcji bakteryjnej. Ponadto, zwykle towarzyszy mu częstomocz. Przedstawiamy, jak rozpoznać chorobę i co jeszcze oznaczają te symptomy!

 • Co oznacza pieczenie przy oddawaniu moczu?

 • Co to są infekcje bakteryjne?

Większość pacjentów skarżących się na takie dolegliwości cierpi na infekcje dróg moczowych, w tym na zapalenie pęcherza. Choć ten problem zdecydowanie częściej spotyka kobiety, to w przypadku mężczyzn również się zdarza i może sygnalizować choroby gruczołu krokowego. U każdej z płci możliwe jest również występowanie infekcji przenoszonej drogą płciową. Do głównych objawów tego typu problemów z układem moczowym, należą:

 • Częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
 • Bóle w okolicach podbrzusza,
 • Czasem bolesne parcie na mocz,
 • Kłucie w cewce moczowej,
 • Gorączka.

Najczęstsza przyczyna – infekcje bakteryjne

W większości przypadków dolegliwości są spowodowane zakażeniem układu moczowego (ZUM). Oznacza to, że w drogach moczowych występują patogeny chorobotwórcze, czyli głównie bakterie. Najczęściej, bo aż  u 90% pacjentów,  jest to Escherichia coli znajdująca się głównie w jelicie grubym. Pozostałe 10% powodują inne szczepy bakterii, grzyby i wirusy.

To właśnie te drobnoustroje są odpowiedzialne za pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu. W ludzkim organizmie, którego układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo, nie powinno dojść  do powstania infekcji. W sytuacji, gdy bakterie „powędrują” dalej, w kierunku nerek, mamy do czynienia z odmieniczkowym zapaleniem nerek.

Co jeszcze może sygnalizować dyskomfort w trakcie oddawania moczu?

 • Choroba przenoszona drogą płciową – ryzyko złapania infekcji jest większe, gdy dana osoba często współżyje seksualnie. Tego typu przyczynę nazywa się „syndromem miodowego miesiąca”. Problem ten dotyczy głównie kobiet, ze względu na ich warunki anatomiczne. Stosowanie metod antykoncepcji takich jak krążki dopochwowe czy kapturek naszyjkowy jest częstą przyczyną infekcji. Tego typu ZUM ma tendencję do nawracania i pojawiania się nawet kilka razy w roku.
 • Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – najczęściej przy zakażeniu rzeżączkowego, które dotyczy zarówno układu moczowego, jak i jąder, nadnerczy, odbytnicy, a nawet gardła. Podobnie jak u kobiet główny objaw to silny ból podczas oddawania moczu, ale też czasem upławy.
 • Nieprawidłowa higiena intymna – przez niedalekie sąsiedztwo odbytu i pochwy u kobiet, mają one o wiele większe predyspozycje do łapania tego typu infekcji. Niektóre złe nawyki higieniczne, takie jak np. podcieranie się w kierunku od tyłu do przodu, lub częste i nieuważne korzystanie z publicznych toalet, mogą być przyczyną ZUM.
 • Cukrzyca – chorzy na cukrzycę często cierpią na różnego rodzaju zakażenia, ponieważ podwyższona wartość cukru we krwi sprzyja powstawaniu infekcji.
 • Nadmierna potliwość – osoby mające problem z nadmiernym poceniem borykają się zwykle z oddawaniem moczu w mniejszej ilości, co sprzyja kolonizacji dróg moczowych przed bakterie.
prostata nerki potliwość zapalenie cewki moczowej drogi moczowe zakażenie dróg moczowych częstomocz higiena intymna infekcje bakteryjne zapalenie dróg moczowych ból przy oddawaniu moczu pieczenie przy oddawaniu moczu
Komentarze
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: anka
Ocena:
miałam kiedyś dość poważną infekcję, którą wyleczyłam dopiero antybiotykiem, wizyty w toalecie to był koszmar, do dziś nie wiem, jak ją złapałam
Odpowiedź
Dodano: 20 Maj 2016
Autor: jula
Ocena:
ja czasem mam ten problem, ale zwykle trwa 1-2 dni i sam przechodzi
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Aktualnie dopadło mnie jakieś zakażenie dróg moczowych, łykam witaminę C, spozywam więcej żurawiny suszonej naturalnej oraz ciepło się ubieram i zakładam grube skarpety, przechodzi :D
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 33 191 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 25 195 produktów w 199 kategoriach