42 546 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 787 produktów w 204 kategoriach

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięcaPedodoncja, czyli stomatologia dziecięca

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca jest rozwijającą się dziedziną stomatologii. Należy zaznaczyć, że stomatolodzy, którzy zajmują się młodszymi pacjentami muszą wyróżniać się specjalnym podejściem. Jedynie wtedy można być pewnym, że dziecko będzie dobrze znosić leczenie. I że nie będzie mieć urazu do dentystów.

 

Różnica pomiędzy młodszymi a starszymi pacjentami

Głównie stomatologia dziecięca różni się tym, że budowa zębów u dzieci jest inna niż u dorosłych. Cały układ stomatologiczny wyróżnia się w tym okresie rozwojowym. Zęby mleczne są wyjątkowo podatne na próchnicę, dlatego domagają się specjalnej opieki. Dobry stomatolog dziecięcy do jakiego dziecko będzie chodziło regularnie na pewno odpowiednio zadba o stan uzębienia malucha. Dziecko będzie mogło zachować zdrowe zęby. I od początku dobrze będzie kojarzyć dentystę, nie obawiając się wizyt u tego specjalisty. W skład leczenia stomatologii dziecięcej zalicza się” profilaktyka, lakowanie, lakierowanie i wypełnianie ubytków. Każdy stomatolog dziecięcy zaleca więc fluoryzację, lakowanie i lakierowanie. Specjalny lak chroni zęby dziecka przed próchnicą. Do dentysty warto wybrać się, kiedy pojawią się zęby stałe. Stomatolog wyjaśni rodzicom, jak powinno wyglądać dbanie o zęby dzieci. 

Jak zadbać o pierwsze zęby dziecka?

Oczywiście, dzieci nie muszą korzystać z takich zabiegów jak wybielanie zębów natomiast  bardzo ważne jest wyrobienie w nich nawyków związanych z dbaniem o jamę ustną. Już pierwsze wyrzynające się zęby są podatne na próchnicę. Mycie zębów jest bardzo ważne. Dziecko powinno myć zęby dwa razy dziennie, zwłaszcza przed snem. W dziecku można wyrobić nawyk mycia zębów. Ważne, by dzieci same chciały myć zęby. Natomiast, na równi ważne jest także to, aby rodzice kontrolowali mycie. Wówczas w przyszłości nie będzie obaw o to, że stan jamy ustnej dziecka jest zły. Jako dorosły również nie będzie zmagać się z chorobami przyzębia, jeśli tylko zastosuje profilaktykę. Ktoś, kto dbał o zęby w dzieciństwie wie jak ważne jest troszczenie się o stan uzębienia, regularne przeglądy oraz korzystanie z takich zabiegów jak wybielanie, jeśli tylko będzie to konieczne. 

Podejście stomatologa do dzieci

W stomatologii dziecięcej ważne jest samo podejście dentysty. Oczywiście, ważne jest jego wykształcenie natomiast liczy się również to, jak traktuje dzieci. Inaczej w końcu traktuje się pacjentów starszych, którym zakłada się protezy zębowe, a jeszcze inaczej dzieci, które pojawiają się z pierwszą wizytą. Ważne jest, żeby stomatolog dziecięcy traktował dzieci z życzliwością i rozumiał ich lęki, a także wiedział, jak rozmawiać. To zmniejszy dziecięce obawy, zwłaszcza wtedy, gdy maluch zgłosi się z bólem zęba. Stomatolog musi wiedzieć, że dzieci mają zupełnie inny charakter niż dorośli i inaczej reagują na pierwszy ból.  Dlatego, nie każdy stomatolog nadaje się do pracy z dziećmi. Są lekarze, którzy głównie pracują z dorosłymi, ponieważ wiedzą, jak mają wyglądać etapy kiedy zakłada się protezy zębowe i nie muszą specjalnie znać się na komunikacji. Natomiast, w przypadku stomatologów dziecięcych jest to bardzo ważne. 

stomatologia zęby mleczne pedodoncja stomatologia dziecięca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 546 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 787 produktów w 204 kategoriach