34 953 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 687 produktów w 199 kategoriach

Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Sprawdź co może być tego przyczyną.

Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Sprawdź co może być tego przyczyną.Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Sprawdź co może być tego przyczyną.

Chwilowe uczucie zmęczenia jest naturalnym stanem organizmu zmagającego się z codziennymi wyzwaniami. Jednak kiedy zmęczenie odpada cię zbyt często może to oznaczać, że twój organizm cierpi z powodu choroby lub innych czynników powodujących zmęczenie. Podajemy 10 powodów, które mogą powodować osłabienie i zmęczenie.

 • Co powoduje ciągłe zmęczenie?

 • Czy niedoczynność tarczycy powoduje ciągłe zmęczenie?

 1. Drzemka za dnia.
  Według specjalistów krótkie drzemki (ok. 30 minutowe) w ciągu dnia usprawniają funkcjonowanie mózgu, a także zmniejszają uczucie zmęczenia. Jednak zbyt długie spadnie za dnia, trwające godzinę lub więcej może doprowadzić do jeszcze silniejszego zmęczenia niż przed drzemką. Taki stan spowodowany jest faktem, że w trakcie drzemania 30 minutowego znajdujemy się w fazie REM. W momencie przekroczenia bariery czasu, po upływie 30 minut przechodzimy już w fazę głębokiego snu czyli fazę NREM.
 2. Niedoczynność tarczycy.
  Problemy z tarczycą mają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Mogą bowiem powodować uczucie głodu, senności czy zdenerwowania. W przypadku niedoczynności tarczycy najczęściej odczuwalne jest permanentne zmęczenie, a nawet przyrost masy ciała czy zaburzenia pamięci.
 3.  Depresja.
  Bardzo częstym objawem depresji jest ciągłe uczucie senności i silne zmęczenie. Dzieje się tak gdyż zaburzenia psychiczne prowadzą do rozregulowania organizmu, przez co układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo i podatny jest na atak szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego osoby cierpiące na depresję są często osłabione, zmęczone i mogłyby spać cały dzień. Jeżeli zauważyłeś u siebie wahania nastroju, zmęczenie i brak zainteresowania jakimikolwiek czynnościami, powinieneś zgłosić się do specjalisty.
 4. Niedobór magnezu.
  Niedobór magnezu bywa częstą przyczyną odczuwalnego zmęczenia. Magnez bowiem to niezbędny pierwiastek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego nawet niewielki niedobór może powodować zmęczenie, zaburzenia koncentracji czy rozdrażnienie.
 5. Bezdech senny.
  Bezdech senny to poważny problem, który trzeba leczyć gdyż może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
  Zaburzenie to przypisuje się ok. 3-8 proc. populacji. Bezdech senny związany jest z ciągłym i nieleczonym chrapaniem. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia są uczucie senności w ciągu dnia, zdenerwowanie oraz kłopoty z koncentracją.
 6.  Alkohol.
  Ok. ½ społeczeństwa lubi pić alkohol w celach relaksacyjnych, spożywa go nawet w kilku porcjach w ciągu całego tygodnia. Wydawałoby się, że po spożyciu alkoholu szybciej i łatwiej zasypiamy. W gruncie rzeczy alkohol umożliwia nam jedynie płytki sen, uniemożliwiający wejście mózgu w fazę NREM charakteryzującą się głębokim snem. To właśnie powoduje zmęczenie i senność następnego dnia.
 7. Odwodnienie.
  Koniecznie trzeba pamiętać o codziennym nawadnianiu organizmu. Zbyt niska podaż płynów znacznie obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ilość tlenu transportowanego do mózgu. To z kolei generuje takie objawy jak: zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, trudności ze snem.
 8. Zapalenie pęcherza.
  Nie wszyscy wiedzą, że zapaleniu pęcherza towarzyszy silne uczucie zmęczenia i senności. Dlatego należy je szybko wyleczyć gdyż po przyjmowaniu odpowiedniej antybiotykoterapii następuje redukcja nadmiernej senności.
 9. Choroby serca.
  Niestety osoby cierpiące na problemy z sercem i układem krążenia zazwyczaj silne odczuwają zmęczenie i mają poważne kłopoty ze snem. Bardzo ważne w takich przypadkach jest odpowiednie leczenie, minimalizujące odczuwanie tych dręczących dolegliwości.
 10.  Zbyt intensywne ćwiczenia.
  Aktywność fizyczna, jak powszechnie wiadomo, wzmacnia nasz organizm, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ogólnie zdrowia. Warto jednak pamiętać aby ćwiczenia były dostosowanie do naszych indywidualnych możliwości wydolnościowych. Zbyt intensywne treningi mogą poprowadzić do przemęczenia organizmu i w związku z tym odczuwania silnego zmęczenia i osłabienia.

 

tarczyca osłabienie niedobór magnezu bezdech senny zmęczneie depsresja senność
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Piotrek
Ocena:
Od jakiegoś czasu odczuwam przewlekle senność, chyba czas wybrac się do lekarza.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 953 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 687 produktów w 199 kategoriach