41 738 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 780 produktów w 204 kategoriach

O czym pamiętać, stosując suplementy z witaminą D3?

O czym pamiętać, stosując suplementy z witaminą D3?O czym pamiętać, stosując suplementy z witaminą D3?

Znaczenie witaminy D3 dla zdrowia jest ogromne, właściwie na każdym etapie życia. Zwłaszcza w niektórych przypadkach zaś wskazane jest sięgnięcie po preparaty zawierające tę substancję. Jak w przypadku każdej suplementacji jednak, nie można podchodzić do tej kwestii pobłażliwie.

Kiedy potrzeba?

Naturalnych źródeł witaminy D3 jest stosunkowo mało, ale jeśli zdrową, dobrze zbilansowaną dietę połączy się z ekspozycją na słońce w miesiącach letnich, można przypuszczać, iż organizm ma zaspokojone zapotrzebowanie na tę substancję. By jednak było to możliwe, niebo musi być bezchmurne, ciało – dość mocno odsłonięte (należy obnażyć przynajmniej nogi i przedramiona), a także skóra nie może być chroniona kremami z filtrem UV. Tylko wtedy może dojść do syntezy skórnej, w innych warunkach bowiem promienie słońca nie mogą spełnić swej roli. Wskazane jest także przebywanie na słońcu pomiędzy godziną 10 a 15, najlepiej około 15-20 minut. Suplementacja jest zaś bardzo wskazana w miesiącach, gdy nie ma słońca, czyli w klimacie Polski niestety przez sporą część roku. Ogólnie uznaje się, że warto stosować suplementy diety z witaminą D3 w okresie od września do kwietnia.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli latem nie ma wiele słońca albo nie ma możliwości ekspozycji na nie, także i wtedy suplementacja może być bardzo wskazana. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają szczególne zapotrzebowanie na ten składnik: kobiet w ciąży, dzieci, kobiet w okresie menopauzy, osób starszych, a także osób o słabej odporności. Gdy pozyskuje się witaminę D z naturalnych źródeł albo sprawdzonych suplementów diety zawierających rekomendowaną przez specjalistów dawkę, przedawkowanie nie jest straszne.

Wybór dobrego preparatu

Po jaką witaminę D3 warto sięgnąć? W sprzedaży znajduje się wiele takich preparatów, ale na pewno duża część konsumentów nie wie, co wybrać. Najlepiej, by był to suplement wysokiej jakości, zapewniający wysoką wchłanialność i dobrą przyswajalność witaminy D przez organizm. Wskazana jest też odpowiednia dawka witaminy D, pokrywająca jeśli nie pełne dzienne zapotrzebowanie organizmu, to przynajmniej jego większą część.

Czytaj więcej o witaminie D3 na stronie.

witamina D3

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 738 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 780 produktów w 204 kategoriach