35 137 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 697 produktów w 199 kategoriach

Podobne produkty

Na czym polega konflikt serologiczny?

Na czym polega konflikt serologiczny?Na czym polega konflikt serologiczny?

O ile przyszła mama ma grupę krwi Rh(-), a tata Rh(+), możliwe jest, że czynnik Rh będzie taki jak u ojca, co właśnie nazywamy konfliktem serologicznym. Konflikt serologiczny jest równoznaczny z tym, że organizm matki zaczyna zwalczać krwinki dziecka, które rozpoznaje jako ciała obce.

  • Co to jest konfilkt serologiczny?

  • Jak rozpoznać konfilkt serologiczny?

Czynnik RH(+) u potomka rozwijającego się w łonie matki, może okazać się uczulający dla kobiety w momencie gdy nieliczne krwinki dziecka przedostaną się do jej krwi. Na ogół taka sytuacja ma miejsce w czasie porodu, niekiedy jednak przytrafia się podczas ciąży, co może wywołać badanie prenatalne, bądź uraz brzucha.

Co się dzieje, gdy krwinki dziecka przedostaną się do krwi matki?

Jak wspomnieliśmy we wstępie w razie wystąpienia konfliktu serologicznego, organizm matki wytwarza przeciwciała. Jeżeli przeciwciała przenikną do krwi dziecka mogą wystąpić komplikacje. Pojawiają się obrzęki, anemia, czerwone krwinki ulegają rozpadowi. Dobrą wiadomością jest ta, iż konsekwencje konfliktu serologicznego dają się leczyć po porodzie, a nawet jeszcze przed poprzez przetaczanie rozwijającemu się w łonie matki dziecku krwi bezpośrednio do pępowiny. Prawidłowość przebiegu transfuzji pilnowana jest dzięki USG. Jeśli występuje taka konieczność, zabieg ten można powtórzyć. Zdarza się, że po narodzinach u dziecka rozpoznawana jest żółtaczka, którą zwlacza się, dzięki zastosowaniu specjalistycznych lamp do naświetlania. Żółtaczka, podobnie jak niedokrwistość wynika z rozpadu krwinek u malca. Niekiedy przeprowadza się transfuzję wymienną krwi u dziecka.

Jak można rozpoznać konflikt serologiczny?

Celem rozpoznania konfliktu serologicznego stosuje się na początku ciąży oznaczenie przeciwciał w surowicy krwi matki, która posiada czynnik Rh(-). Test ten należy przeprowadzać co dwa miesiące przez cały okres trwania ciąży. O ile zostanie wykryty konflikt serologiczny, lekarz powinien objąć ciążę kobiety wyjątkową troską. Istnieją specjalistyczne ośrodki dedykowane ciążom z konfliktem serologicznym. Regularnie powtarzane badanie USG umożliwią pomiar przepływu krwi w tętnicy mózgu dziecka. Jeżeli zostanie wykazany szybki przepływ krwi, sugeruje to na anemię. W tym wypadku lekarz przeprowadza nakłucie pępowiny, określane mianem kordocentezy, dzięki czemu ocenie zostanie poddana morfologia dziecka.

 

konflikt serologiczny konflikt serologiczny kiedy konflikt serologiczny skutki co to jest konflikt serologiczny na czym polega konflikt serologiczny
Komentarze
Dodano: 10 Maj 2016
Autor: kinga
Ocena:
na szczęście mam rh+ więc jak dobrze rozumiem mnie ten problem nie będzie dotyczył
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 137 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 697 produktów w 199 kategoriach