42 300 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Magnez, a zdrowie naszego układu nerwowego

Magnez, a zdrowie naszego układu nerwowegoMagnez, a zdrowie naszego układu nerwowego

Magnez należy do mikroelementów, których codzienne dostarczanie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Jest on drugim najpowszechniejszym kationem wewnątrzkomórkowym, którego przeciętna ilość w organizmie osoby dorosłej to 25 g. Większość magnezu, około 99%, znajduje się w naszych kościach, mięśniach i tkankach miękkich. Jedynie około 1% jest składnikiem krwinek i surowicy1.

Pierwiastek ten uczestniczy i reguluje liczne procesy biologiczne jak produkcja kwasów nukleinowych, przemiany kataboliczne, a przede wszystkim moduluje procesy regulowane przez napływ jonów wapnia jak uwalnianie insuliny, skurcz mięśni czy przekaźnictwo nerwowe1. Ze względu na ważną rolę jaką magnez odgrywa w naszym układzie nerwowym jego niedobory związane są ze stanami depresyjnymi, lękowymi, zaburzeniami koncentracji i uczenia się.

Rola magnezu w zapobieganiu stanom lękowym i łagodzeniu stresu 

Stany psychiczne o podłożu lękowym są najczęstszymi zaburzeniami afektywnymi (zaburzania psychiczne związane ze zmianami nastroju) występującymi wśród ogólnej populacji – dotykają około 15% społeczeństwa2. Towarzyszą często kobietom w trakcie PMSu (z ang. premenstrual syndrome – zespół napięcia przedmiesiączkowego), w okresie poporodowym czy w następstwie nadciśnienia. Okazuje się, że nasze samopoczucie psychiczne zależy w dużej mierze od magnezu, który dostarczamy do organizmu wraz z dietą. W trakcie badań z wykorzystaniem modeli zwierzęcych przy niedoborach magnezu obserwowano zachowania związane ze stanami lękowymi. Suplementacja magnezu u myszy widocznie łagodziła te zaburzenia3. Związek magnezu ze stanami lękowymi został potwierdzony również u ludzi. W trakcie badań indukowano stres podobny do tego towarzyszącego ważnemu egzaminowi. Obserwowano wówczas wzrost wydalania magnezu wraz z moczem, co skutkowało częściowym obniżeniem jego poziomu w tkankach. Dodatkowo zaobserwowano, że subiektywnie odczuwany przez osoby badane lęk jest odwrotnie proporcjonalny do poziomu magnezu przyjmowanego wraz z dietą4.

Ten mikroelement moduluje także aktywność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (z ang. HPAA - hypothalamic–pituitary–adrenal axis), która jest głównym elementem odpowiedzi na stres. Aktywacja HPAA inicjuje odpowiedź adaptacyjną układu autonomicznego, neuroendokrynnego i odpowiedź behawioralną, które są niezbędne do uniknięcia stresora, co powoduje min. stany lękowe. W trakcie badań udowodniono wpływ suplementacji magnezu na osłabienie aktywności HPAA5.

Stany depresyjne i niedobory magnezu

Liczne badania, zarówno na modelach zwierzęcych jak i badania kliniczne, wskazują na rolę magnezu w etiologii afektywnych zaburzeń nastroju. To wszystko przez wpływ tego pierwiastka na aktywność systemu neuroendokrynnego i regulację ścieżek sygnałowych, których zaburzenie daje początek depresji6. Indukowana u gryzoni, w warunkach eksperymentalnych, hipomagnezemia (obniżenie magnezu w surowicy) prowadziła do zachowań wskazujących na stany depresyjne7. Co ciekawe ich stan psychiczny ulegał poprawie po zastosowaniu terapii antydepresantami8.

Dieta uboga w magnez wiązana jest również z depresją u ludzi. Niska zawartość tego pierwiastka w surowicy wiązana jest z występowaniem symptomów towarzyszących depresji, w tym myśli samobójczych9. Ze względu na rolę magnezu w patogenezie tej choroby jego suplementację stosuje się pomocniczo w trakcie leczenia poważnych przypadków depresji10.

Jak zapobiegać niedoborom magnezu?

Studia epidemiologiczne wskazują, że współczesna dieta dostarcza naszemu organizmowi zbyt małe ilości magnezu i w wielu przypadkach nie zaspakaja nawet 50% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Sztuczne nawozy stosowane w rolnictwie, przetworzone produkty spożywcze, mało urozmaicona dieta - to wszystko przyczynia się do tej sytuacji11.

Głównymi źródłami magnezu w diecie są bogate w chlorofil, zielone warzywa jak szpinak czy zielone szparagi, a także orzechy, zboża i nieprzetworzone płatki np. owsiane. Magnez usuwany jest z naszego organizmu wraz z moczem, dlatego gdy mamy słabość do kawy czy piwa, które mają właściwości diuretyczne, jeszcze bardziej narażeni jesteśmy na niedobory. Wartość RDA (dziennego zapotrzebowania) dla osoby dorosłej wynosi 420 mg. Jednak wielu ekspertów żywieniowych uważa, że ilość przyjmowanego wraz z dietą magnezu powinna być dostosowana do wagi, gdzie 4-6 mg magnezu przypada na kg masy ciała, a dawka dzienna związana jest z zapotrzebowaniem organizmu na ten pierwiastek w danym momencie czyli np. w sytuacjach stresowych przyjmujemy go więcej12.

Chcąc dostarczyć organizmowi codzienną dawkę magnezu warto sięgnąć po suplementy diety. Przy ich wyborze przede wszystkim powinniśmy kierować się ich przyswajalnością. W naszym układzie pokarmowym łatwo wchłaniają się sole magnezowe. Sięgając po suplementy wybierajmy też takie mające w składzie witaminę B6, która ułatwia przyswajanie magnezu. Więcej o tym jak zapobiegać niedoborom magnezu możesz dowiedzieć się na http://www.apteczkadomowa.pl.

 

 1. Jahnen-Dechent W, Ketteler M. Magnesium basics. T. 5, CKJ: Clinical Kidney Journal. 2012.
 2. Lenze EJ, Wetherell JL. A Lifespan view of anxiety disorders. Dialogues Clin Neurosci. 2011;13(4):381–99.
 3. Poleszak E, Szewczyk B, Kȩdzierska E, Wlaź P, Pilc A, Nowak G. Antidepressant- and anxiolytic-like activity of magnesium in mice. Pharmacol Biochem Behav. 2004;78(1):7–12.
 4. Jacka F, Overland S, Stewart R, Tell G, Bjelland I, Mykletun A. Association between magnesium intake and depression and anxiety in community-dwelling adults: The Hordaland health study. Aust N Z J Psychiatry. 2009;43(1):45–52.
 5. Takase B, Akima T, Uehata A, Ohsuzu F, Kurita A. Effect of Chronic Stress and Sleep Deprivation on Both Flow-Mediated Dilation in the Brachial Artery and the Intracellular Magnesium Level in Humans. Clin Cardiol. 2004;27(4):223–7.
 6. Murck H. Magnesium and affective disorders. T. 5, Nutritional Neuroscience. 2002. s. 375–89.
 7. Singewald N, Sinner C, Hetzenauer A, Sartori SB, Murck H. Magnesium-deficient diet alters depression- and anxiety-related behavior in mice - Influence of desipramine and Hypericum perforatum extract. Neuropharmacology. 2004;47(8):1189–97.
 8. Whittle N, Li L, Chen WQ, Yang JW, Sartori SB, Lubec G, i in. Changes in brain protein expression are linked to magnesium restriction-induced depression-like behavior. Amino Acids. 2011;40(4):1231–48.
 9. Banki CM, Vojnik M, Papp Z, Balla KZ, Arató M. Cerebrospinal fluid magnesium and calcium related to amine metabolites, diagnosis, and suicide attempts. Biol Psychiatry. 1985;20(2):163–71.
 10. Eby GA, Eby KL. Rapid recovery from major depression using magnesium treatment. Med Hypotheses. 2006;67(2):362–70.
 11. Gröber U, Schmidt J, Kisters K. Magnesium in prevention and therapy. T. 7, Nutrients. 2015. s. 8199–226.
 12. Volpe SL. Magnesium in Disease Prevention and Overall Health. Adv Nutr An Int Rev J [Internet]. 2013;4(3):378S–383S. Pobrano z: http://advances.nutrition.org/cgi/doi/10.3945/an.112.003483
niedobory magnezu jak zapobiegać niedoborom magnezu niedobory magnezu przyczyny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 300 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach