35 571 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
27 491 produktów w 202 kategoriach

Łupież pstry - jak go rozpoznać i jak leczyć?

Łupież pstry - jak go rozpoznać i jak leczyć?Łupież pstry - jak go rozpoznać i jak leczyć?

Spostrzegłeś na skórze swoich ramion, dekoltu czy pleców różowe lub żółtobrunatne plamki? Być może masz do czynienia z łupieżem pstrym. Bywa często mylony z bielactwem lub przebarwieniami skórnymi. Dlatego bardzo istotna jest właściwa diagnoza lekarza i podjęcie odpowiedniej kuracji. Jakie są metody leczenia tego schorzenia?

  • Co to jest łupież pstry?

  • Jak leczyć łupież pstry?

Łupież pstry to choroba naskórka występująca na jego powierzchni, wywoływana przez drożdżaki. Na skórze pojawiają się widoczne plamy, najczęściej w okresie dojrzewania, choć osoby dorosłe też mogą się nią zakazić. Niezmiernie rzadko choroba ta dotyka dzieci.

Objawy.

Objawy choroby często przypominają bielactwo, gdyż na ciele uwidoczniają się odbarwienia w kolorze beżowym, różowym czy żółtobrunatnym, zwykle wielkości ok. 4 mm. Jednak wykazują one tendencję do łącznia się i rozszerzania, tworząc jednolitą powierzchnię. Zmiany skórne najczęściej występują na ramionach, dekolcie, klatce piersiowej, plecach, może wystąpić na rękach lub karku. Stosunkowo rzadko pojawia się na twarzy czy nogach. Plamy najbardziej się uwidaczniają na opalonej skórze. Przy tym schorzeniu swędzenie czy pieczenie praktycznie nie występuje.

Przyczyny.

Za powstawanie choroby odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Pityrosporum orbiculare i Pityrosporum ovale, które żywią się potem i łojem skórnym. Powodem ich pojawienia się i namnażania może być niska odporność organizmu, zażywanie środków antykoncepcyjnych, leków sterydowych, zwiększone wydzielanie łoju, a nawet ciąża. Rozwój łupieżu pstrego może być także wynikiem wysokiej temperatury oraz wilgotności powietrza.
Zarazić się chorobą można na basenie, w gabinecie kosmetycznym czy w solarium, najczęściej z powodu braku utrzymania odpowiedniej higieny w tych miejscach.

Leczenie.

Łupież pstry zdiagnozowany szybko i w sposób prawidłowy jest możliwy do wyleczenia. Jednak w przypadku zaawansowanej choroby, leczenie może być długotrwale i uciążliwe.
Terapia najczęściej polega na stosowaniu maści antygrzybicznej zawierającej mikonazol oraz clotrimazol. Lekarz może również zalecić zażywanie przeciwgrzybicznych leków doustnych.
Największym mankamentem tej choroby jest jej nawracanie, nawet po prawidłowym leczeniu. Dlatego bardzo ważne jest aby zapobiegać jej kolejnym nawrotom, stosując np. specjalne szampony czy mydła zawierające kwas salicylowy. Na basenach należy szczególnie uważać i zawsze używać klapek, w solarium – dokładnie oczyścić miejsce do opalania odpowiednim środkiem do dezynfekcji (oczywiście powinien to zrobić personel), a w gabinetach kosmetycznych również zwracać uwagę na narzędzia, które powinny być całkowicie sterylne.

 

łupież pstry przebarwienia plamy na dekolcie plamy na ramionach plamy na skórze

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 571 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 27 491 produktów w 202 kategoriach