42 300 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Licówka — ceny i rodzaje uzupełnień protetycznych

teeth-1670434_1280 (1)teeth-1670434_1280 (1)
Piękne zęby i biały uśmiech sprawiają, że twarz zyskuje blasku, a wszelkie kompleksy znikają. Zadbane uzębienie jest warunkiem koniecznym do zdobycia zaufania i sympatii w wielu zawodach, w których niezbędny jest kontakt z klientami, ale także na eksponowanych stanowiskach, czy w branży reklamowej i medialnej. Jednak marzenie o idealnych zębach mogą spełnić także osoby, które do niedawna czuły się skrępowane stanem swoich zębów, ale cena zabiegów stomatologicznych skutecznie zniechęcała je do podjęcia starań o śnieżnobiały uśmiech.

Czym jest licówka?

Licówki nakładane na zęby ukrywają przebarwienia, zmieniają wygląd zębów i zakrywają wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ukruszenia oraz pęknięcia. Są bezbolesnym i prostym rozwiązaniem, które sprawia, że uśmiech staje się piękny. Same licówki to cienkie, zazwyczaj wykonane z porcelany płatki, które stomatolog mocuje na przedniej części zębów. Zęby z licówkami mają ładny kształt i są perfekcyjnie białe. 

Kiedy stosuje się licówki i jak się je zakłada?

 

Licówki stosuje się w przypadku pacjentów, którzy chcą wybielić zęby, nadać im odpowiedni kształt, wyrównać je i usunąć wszelkie ukruszenia i pęknięcia. Sama licówka to cienki płatek, który odporny jest na osadzanie się kamienia nazębnego i na tworzenie przebarwień. Licówki przede wszystkim wykonywane są z porcelany, ale w gabinetach stomatologicznych dostępne są też kompozytowe, akrylowe i ceramiczne. Przed założeniem licówek pacjent musi mieć zdrowe wszystkie zęby oraz dziąsła. Jeśli tak jest, to wystarczą zaledwie dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym, by odmienić uśmiech. Podczas pierwszej stomatolog delikatnie oszlifowuje zęby redukując ich wielkość od 3 do 30 procent pod znieczuleniem miejscowym. Następnie pobiera wycisk, który jest podstawą dla technika dentystycznego wykonującego licówki. Te muszą być idealnie dopasowane do każdego wybranego zęba. Licówki mocowane są na oszlifowanych i przygotowanych zębach za pomocą specjalnego stomatologicznego cementu. Po przyłożeniu licówek i upewnieniu się, że są idealnie dopasowane, stomatolog naświetla je specjalną lampą, która utrwala cement. Tak nałożone licówki mogą utrzymywać się na zębach nawet przez 20 lat.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Stomatolodzy specjalizujący się w protetyce wyróżniają dwa podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, zakładane są na stałe: przyklejane do stałych zębów albo do implantów. Są to wkłady koronowo-korzeniowe, koronowe, korony, mosty, licówki, implanty. Protezy ruchome to takie, które można w dowolnym momencie zdjąć: protezy akrylowe, szkieletowe oraz protezy montowane na zębach stałych lub implantach, zwane overdenture.
Same licówki na zęby także mają różną formę, zależną od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Niezwykle popularne są licówki porcelanowe, które utrzymują się na zębach przez około 8 lat. Porcelanowa licówka świetnie maskuje ubytki i brzydki kształt zęba. Jej kolor może być dopasowany do pozostałych zębów. Na porcelanowych licówkach nie osadza się kamień nazębny, a porcelana nie uczula. Tańszym rozwiązaniem są licówki kompozytowe, ponieważ wykonuje się je szybko, są plastyczne i można zmienić ich barwę i kształt w dowolnej chwili. O licówki z kompozytu jednak trzeba odpowiednio dbać, bo nie są tak trwałe, jak porcelanowe. Licówki akrylowestosowane są tylko jako uzupełnienie tymczasowe, zanim na zębach pojawią się inne, trwalsze. Utrzymują się na zębach do około 2 lat i nie są tak estetyczne, jak na przykład porcelanowe. Niezwykle twarde, ale też przy tym kosztowne są licówki ceramiczne.

Ile kosztuje założenie? Ceny licówek

Ceny licówek zależą od wielu czynników: od użytego materiału, od stanu zęba, na jaki licówka będzie nakładana, od indywidualnego cennika stomatologa. Najtańsze, ale tymczasowe licówki kosztują od 50 do 100 zł za jedną, podczas gdy trwałe i niezwykle estetyczne porcelanowe od 600 do 1700 zł za sztukę. Licówki kompozytowe to 200-400 zł, a licówki pełnoceramiczne od 650 do 2500 zł. Do ceny zabiegu warto też doliczyć koszty ewentualnego wyleczenia zębów, ponieważ licówek nie zakłada się na ubytki. Ponieważ koszty takie wydają się duże, pacjenci często zainteresowani są rozłożeniem płatności na raty. MediRaty to prosty i szybki sposób na uzyskanie kredytu na leczenie, a także na zabiegi medycyny estetycznej i stomatologiczne dla osób, które mają stałe dochody, nawet jeśli nie są one wysokie. Jeśli więc biały uśmiech wymaga użycia najlepszej jakości licówek, zabieg ten jest w zasięgu portfela każdej pracującej osoby.  

Tekst powstał we współpracy z Mediraty (https://www.mediraty.pl/).

licówka rodzaje licówek rodzaje uzupełnień protetycznych ceny licówek

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 300 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach