39 937 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Krwotoczne zapalenie jelita grubego - formy choroby

Krwotoczne zapalenie jelita grubego - formy chorobyKrwotoczne zapalenie jelita grubego - formy choroby

Krwotoczne zapalenie okrężnicy jest rodzajem zapalenia żołądka i jelit, w którym niektóre szczepy bakterii Escherichia coli infekują jelito grube w którym produkują toksynę (toksynę Shiga), która powoduje krwawą biegunkę i inne poważne komplikacje.

Krwotoczne zapalenie okrężnicy - może być spowodowane przez toksyny wytwarzane przez Escherichia coli. Organizmy, które powodują te zaburzenia, zwykle przedostają się do organizmu z zanieczyszczonej mielonej wołowiny lub wody lub niepasteryzowanego mleka.
Najczęstszymi objawami choroby są  skurcze brzucha i  biegunka, która może zawierać krwawe plamy. Rozpoznanie choroby opiera się na ocenie lekarza i wynikach badań kału. Środki zapobiegawcze chorobie obejmują dokładne gotowanie mięsa i poprawne mycie rąk. Krwotoczne zapalenie okrężnicy może występować u osób w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci i osób starszych. Istnieje wiele szczepów Escherichia coli (E. coli), które powodują krwotoczne zapalenie okrężnicy.

W Polsce najczęściej spotykanym szczepem jest E. coli O157. Bakterie te występują naturalnie w jelitach około 1% zdrowego bydła. Ogniska chorobowe mogą być spowodowane spożywaniem niedogotowanej mielonej wołowiny lub piciem niepasteryzowanego mleka. Spożywanie żywności lub wody zanieczyszczonej obornikiem lub surową mieloną wołowiną może również rozprzestrzeniać infekcję.

Choroba może być przenoszona z osoby na osobę, szczególnie z pieluch dzieci na innych ludzi. Toksyny E. coli uszkadzają wyściółkę jelita grubego. Jeśli toksyny dostaną się do krwi, mogą również wpływać na inne narządy, takie jak nerki.

Objawy

Ostre skurcze brzucha zaczynają się nagle wraz z wodnistą biegunką, która może stać się krwawa w ciągu 24 godzin. Biegunka zwykle trwa od 1 do 8 dni. Gorączka jest zwykle nieobecna lub łagodna, ale czasami może przekroczyć 39 ° C. Może pojawić się także zgorzel na skórze powodująca zmiany martwicze.

Około 5 do 10% osób z krwotocznym zapaleniem jelita grubego cierpi na ciężkie powikłanie zwane zespołem hemolityczno-mocznicowym. Objawy obejmują niedokrwistość (charakteryzującą się zmęczeniem, osłabieniem i bladym kolorem skóry) wywołaną przez zniszczenie krwinek czerwonych (niedokrwistość hemolityczna), małą liczbę płytek krwi (małopłytkowość) i nagłą niewydolność nerek.

U niektórych osób z zespołem hemolityczno-mocznicowym występują również powikłania w postaci uszkodzenia nerwów lub mózgu, takie jak drgawki lub udar. Zespół hemolityczno-mocznicowy rozwija się zwykle w drugim tygodniu choroby, czasami objawem poprzedzającym jest nasilająca się gorączka. Zespół hemolityczno-mocznicowy występuje częściej u dzieci w wieku poniżej 5 lat i u osób w wieku powyżej 60 lat. Nawet bez zespołu hemolityczno-mocznicowego i jego powikłań krwotoczne zapalenie okrężnicy może powodować śmierć u osób starszych.

Diagnoza

Badania kału

Lekarz zazwyczaj podejrzewa krwotoczne zapalenie okrężnicy, gdy dana osoba ma krwawą biegunkę. Aby postawić diagnozę krwotocznego zapalenia okrężnicy, lekarz pobiera próbki stolca które są badane pod kątem szczepów E. coli lub wytwarzanych przez nie toksyn.
Inne badania, takie jak sigmoidoskopia, mogą być wykonywane, jeśli lekarz podejrzewa, że ​​inne choroby mogą powodować krwawą biegunkę.

Zapobieganie

Ulepszone procedury przetwórstwa mięsa w Polsce pomogły zmniejszyć wskaźnik zanieczyszczenia mięsa bakteriami E. coli. Mimo tych środków zapobiegawczych zmielona wołowina może być nadal skażona toksynami tych bakterii. Tak więc zmielona wołowina powinna być gotowana do temperatury 71 ° C lub do momentu, aż soki z niej wypływające staną się klarowne. Ludzie powinni pić tylko pasteryzowane mleko i produkty mleczne.

W dodatku ludzie powinni prawidłowo pozbywać się stolca zainfekowanych osób, dbać o dobrą higienę i myć ręce mydłem, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Leczenie

Najważniejszym aspektem leczenia krwotocznego zapalenia jelita grubego jest picie wystarczającej ilości płynów. Czasami jednak chory traci tak dużo płynów, że lekarz musi zastąpić picie płynami dożylnymi. Antybiotyków nie podaje się, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego. Choroby z tej grupy ostatecznie ustępują samoistnie.

Ludzie, u których występują komplikacje, prawdopodobnie wymagają intensywnego leczenia w szpitalu i mogą potrzebować dializy nerek i innych specyficznych metod leczenia.

krwotoczne zapalenie jelita grubego krwotoczne zapalenie jelita grubego leczenie krwotoczne zapalenie jelita grubego zapobieganie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 937 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach