35 612 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
27 928 produktów w 202 kategoriach

Kołatanie serca. Kiedy jest przyczyną do zmartwień?

Kołatanie serca. Kiedy jest przyczyną do zmartwień?Kołatanie serca. Kiedy jest przyczyną do zmartwień?

Nerwy, stres, aktywność fizyczna – wszystko to powoduje, że nasze serce przyspiesza. Mówi się, że serce bije szybciej, gdy jesteśmy zakochani. Jak sprawa wygląda z medycznego punktu widzenia? Przyspieszony rytm pracy serca może niepokoić, jednak szybkie lub nierówne bicie jest zupełnie normalnie w sytuacjach stresu, wysiłku fizycznego i wszystkich innych naturalnych przyczyn. Jeśli jednak kołataniu nie towarzyszą wymienione sytuacje, może być to powodem do zmartwień – należy wówczas jak najszybciej udać się do lekarza. Okazuje się, że zmieniony rytm może oznaczać choroby, które z sercem nie mają nic wspólnego!

  • Co oznacza kołatanie serca?

  • Jak zapobiec kołataniu serca?

Normalnie nasza pompa krwi wybija od 60 do 80 uderzeń na minutę, zaś podczas spania od 40 do 60. Wysiłek powoduje, że wartość ta rośnie do 90-180 uderzeń. Kołatanie serca nie jest niczym szkodliwym, gdy pojawia się w sytuacjach takich jak stres, zdenerwowanie, a także podniecenie, zażywanie używek, ciąża, gorączka.

Jednak kołatanie serca które może niepokoić to takie, które pojawia się w związku z:

  • Nadużywaniem nikotyny,
  • Alkoholu,
  • Narkotyków,
  • Zażywaniu tabletek odchudzających.

Często zmienny - czyli przyspieszony lub nierówny - rytm bicia serca ma związek z objawami niezwiązanymi z problemami z układem krwionośnym. Sam objaw nie musi być niebezpieczny, jednak symptomy, które mu towarzyszą, owszem. Bardzo często kołatanie wiąże się z arytmią serca, czyli nietypowym biciem. Nie wolno bagatelizować takiego problemu, ponieważ zaniedbanie tego objawu może spowodować częstoskurcz (inaczej nazywany tachyarytmią lub tachykardią). Stan ten charakteryzuje się bardzo szybkim biciem serca, tak intensywnym, że osoba cierpiąca na tą chorobę ma wrażenie, iż za moment wyrwie się ono z jej piersi.

Inne przyczyny kołatania serca:

  • Pojawia się w sytuacjach zaburzenia poziomu elektrolitów, czyli np. po spożyciu większej ilości alkoholu (na kacu), w czasie biegunki oraz wymiotów. Kardiolodzy określają to mianem „zespołu sobotniej nocy”. Tego typu kołatanie serca ma związek z zażyciem zbyt dużej ilości używek, odwodnienia i toksycznego działania przyjmowanych substancji. Tego typu objawy, czyli związane z odwodnieniem pojawiają się również w upalne dni.
  • Oprócz chorób układu krążenia, kołatanie może oznaczać chorobę nadnerczy, przepuklinę, nadczynność tarczycy, a nawet chorobę refluksową przełyku.
  • Zjawisko to pojawia się również w sytuacjach stresowych, a więc na tle nerwowym oraz w wyniku niedoboru potasu.

Jak uchronić się przed tym problemem?

Czasami wystarczy odpoczynek, rozluźnienie, relaks – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z kołataniem serca na tle nerwowym. Poza tym należy unikać używek, czyli alkoholu, papierosów, narkotyków i kofeiny. Ważny jest również regularny, odpowiednio długi sen i aktywność fizyczna.

serce stres choroby układu krążenia kołatanie serca przyczyny kołatania serca przyspieszone bicie serca
Komentarze
Dodano: 16 Październik 2016
Autor: Irena
Ocena:
Cenne porady i informacje, wniosek dla mnie: chyba czas rzucić palenie.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Darek
Ocena:
Mam problem z kołataniem serca, czas najwyższy udac się do lekarza i wykonać badania albo po prostu pożądnie odpocząć na urlopie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 612 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 27 928 produktów w 202 kategoriach