44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Kiedy warto suplementować chrom?

Kiedy warto suplementować chrom?Kiedy warto suplementować chrom?
Chrom to jeden z najbardziej niedocenianych mikroelementów. Jego znaczenie dla organizmu jest jednak większe, niż myślisz. Sprawdź, dlaczego warto go suplementować i wprowadzić do diety bogate w niego produkty.
 

Rola chromu w organizmie

Chrom występuje w organizmie ludzkim w śladowej ilości (zaledwie ok. 6 g), wbrew pozorom pełni jednak bardzo ważne role. Bierze on bowiem udział w procesach przemiany materii (odpowiada choćby za szybkie spalanie tłuszczów), przede wszystkim jednak pobudza trzustkę do produkcji insuliny oraz uczestniczy w przemianach białek i węglowodanów. Może też działać uspokajająco i hamować bóle głowy.

Do pierwszych objawów niedoboru chromu należą: drażliwość, lękliwość, bóle głowy, zwiększone zmęczenie. W badaniach krwi można zaobserwować także wzrost poziomu cukru i cholesterolu.

Dlaczego warto suplementować chrom?

Za niski poziom chromu bardzo często odpowiada jego słaba przyswajalność, na którą wpływa wiele czynników. Utratę pierwiastka może wzmagać dieta bogata w cukry proste, szczególnie sacharozę. Jego wchłanianie utrudniają także tłuszcze oraz związki fosforowe obecne w wysokoprzetworzonej żywności i napojach, np. w zupkach chińskich i coli. Powodem niskiej przyswajalności bywa też spożywanie produktów bogatych w chrom wraz z pokarmami o wysokiej zawartości wapnia, co przyspiesza wydalanie chromu wraz z moczem.

Według niektórych badań chrom wpływa na redukcję frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu, i zwiększenie poziomu HDL – tzw. dobrego cholesterolu. Suplementy mogą zatem zażegnać problem utrudnionego wchłaniania tego składnika oraz pomóc utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi.

Naturalne źródła chromu

Suplementacja może się okazać potrzebna również w przypadkach, gdy bogate w chrom produkty nie leżą w naszych preferencjach lub nie możemy ich spożywać. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w drożdżach, gruboziarnistych kaszach i płatkach. Są to jednak produkty, które mogą alergizować. Składnik ten w większych ilościach występuje także w chudym mięsie i rybach, nie jest to jednak rozwiązanie dla wegan i wegetarian. Osoby stosujące dietę roślinną powinny uwzględnić w niej inne źródła chromu, np. groszek i brokuły. Wspomniane warzywa mają jednak tendencje do wzdymania.

suplementacja chromu niski poziom chromu hamowanie bólu głowy zapobieganie zmęczeniu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 520 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach