33 081 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
25 153 produktów w 199 kategoriach

Kiedy serce gubi rytm… czyli główne objawy arytmii serca

Kiedy serce gubi rytm… czyli główne objawy arytmii sercaKiedy serce gubi rytm… czyli główne objawy arytmii serca

W ciągu dnia i nocy serce naturalnie zmienia swój rytm: raz łomocze, raz niemal zamiera, innym razem chwilowo bije nierówno. Takie reakcje to głównie skutek silnych emocji, ale powtarzająca się i zbyt częsta oznacza chorobę. Jeśli twoje serce bije nierówno, nie możesz tego lekceważyć. Zaburzenia rytmu serca mogą być w niektórych sytuacjach niebezpieczne dla życia.

  • Skąd się bierze arytmia?

  • Jak leczyć arytmię?

Arytmia sygnalizuje różne choroby: astmę, nadciśnienie, miażdżycę, nadczynność tarczycy lub niedobór niektórych pierwiastków. Nieprzerwany rytm serca jest regulowany przez węzeł zatokowy. To właśnie w nim powstają elektryczne impulsy, które sprawiają, że komory serca się kurczą oraz tłoczą krew do różnych części naszego ciała.

Skąd się bierze arytmia? Główne przyczyny

Zaburzenia pracy serca mają różne przyczyny. Czasem powodują je silne emocje, zmęczenie, kawa, alkohol. W takich sytuacjach wystarczające jest odstawienie używek, uspokojenie się lub wypoczynek, aby serce powróciło do swojego normalnego rytmu. Bywa, że przyczyną są choroby serca lub układu krążenia, czyli miażdżyca, niewydolność krążenia, nadciśnienie, albo niedobór magnezu, potasu i wapnia. Arytmia pojawia się także w okresie menopauzy, przy gorączce lub nadczynności tarczycy.

Kiedy zacząć się martwić?

Z arytmią mamy do czynienia, jeśli odczuwamy, że serce zaczyna „kołatać w piersi”. Oznacza to, że przez moment bije ono niemiarowo. Czasem odczuwa się także przyspieszone bicie lub wrażenie, że serce pracuje tak, jakby za chwilę miało wyskoczyć z piersi. Dodatkowo, niektórzy pacjenci skarżą się na dodatkowe skurcze, gdy pompa krwi na chwilę „zawiesza się” lub „przeskakuje”. Bywa, że zaburzeniom rytmu towarzyszą:

  • Kłucie,
  • Wybudzenie ze snu przez nagłe zaburzenie rytmu,
  • Uczucie duszności,
  • Poczucie gorąca,
  • Osłabienie.

Arytmia to zwykle pierwszy sygnał, że z sercem jest coś nie tak. Zdarza się, że powód jest nieznaczący (np. w sytuacjach wzmożonego stresu, dużych emocji itd.), jednak nierzadko jest to poważna sytuacja, która może zagrażać życiu. Właśnie dlatego nie warto bagatelizować tego typu objawów.

Jak leczyć arytmię?

Obecnie mamy dostęp do wielu zróżnicowanych metod leczenia. Nie wszystkie zaburzenia wymagają intensywnej terapii, czasem wystarczy uzupełnienie elektrolitów, odstawienie używek, itd. Czasem jednak zaburzenia rytmu wymagają wizyty u lekarza. W niektórych przypadkach nierówne bicie może wymagać zarówno przyjmowania odpowiednich leków, jak i intensywnego leczenia choroby serca, która tą arytmię wywołuje. W związku z tym, aby leczenie było skuteczne, należy najpierw dokładnie zbadać i określić przyczynę arytmii i dopiero wówczas można podjąć odpowiednie kroki.

serce układ krążenia choroby serca arytmia leczenie arytmii zaburzenia pracy serca kołatanie serca zaburzenie rytmu serca arytmia serca nierówne bicie serca objawy arytmii serca
Komentarze
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: żaneta
Ocena:
mój ojciec często narzeka na kołatanie serca i podejrzewam, że to może być właśnie ten problem, ale staruszka trzebaby siłą do lekarza zaciągnąć
Odpowiedź
Dodano: 06 Luty 2016
Autor: Agnieszka
Ocena:
Ja miałam za mało potasu i magnezu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 33 081 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 25 153 produktów w 199 kategoriach