45 050 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 938 produktów w 209 kategoriach

Kiedy peeling a kiedy oczyszczanie manualne?

Kiedy peeling a kiedy oczyszczanie manualne?Kiedy peeling a kiedy oczyszczanie manualne?
Peeling i oczyszczanie manualne to dwa inne zabiegi, ale ich cechą wspólną jest cel. Każdy z tych zabiegów przeprowadza się, aby dogłębnie oczyścić cerę. Po peelingu i oczyszczaniu manualnym uzyskuje się jednak odmienne efekty. Również wskazania do poszczególnych zabiegów oraz ich przebieg są inne. Sprawdź, na czym polegają te metody i którą z nich wybrać!
 

Na czym polega peeling chemiczny?

Jednym ze sposobów na oczyszczenie skóry jest peeling chemiczny, czyli zabieg polegający na usunięciu martwego naskórka i zrogowaceń za pomocą specjalistycznych preparatów z kwasami. Ich rodzaj i stężenie dobiera się w zależności od typu cery i problemów, z jakimi się borykamy. 

Zabieg polega na nałożeniu na wcześniej oczyszczoną skórę preparatu zawierającego kwasy. Kosmetolog szczególną uwagę przykłada do zabezpieczenia wrażliwych części twarzy, czyli oczu, ust i płatków nosa. Czas pozostawienia środka na skórze zależy od zastosowanego preparatu. Również metoda zmywania preparatu zależy od danego kwasu. Niektóre zmywa się wodą, inne za pomocą specjalnego neutralizatora.  

Wskazania do peelingu twarzy

Łagodny peeling z kwasami (powierzchniowy) służy przede wszystkim nawilżeniu i wygładzeniu skóry. Nie powoduje on złuszczania się naskórka. Stosowany jest dla osób, które chcą odświeżyć cerę, przy czym stopień zrogowacenia nie jest wysoki. 

Natomiast mocniejsze kwasy (peeling średniogłęboki i głęboki) wykorzystuje się w przypadku głębokich zmian skórnych i wysokiego stopnia zrogowacenia naskórka. Peeling z mocnymi kwasami stosuje się m.in. na przebarwienia. 

Za pomocą peelingu chemicznego można uzyskać efekty, takie jak:

 • wyrównanie kolorytu,
 • redukcja drobnych zmarszczek,
 • wygładzenie cery,
 • redukcja zmian trądzikowych,
 • pobudzenie fibroblastów do wytwarzania kolagenu,
 • dogłębne nawilżenie skóry,
 • poprawa napięcia. 

Oczyszczanie manualne twarzy krok po kroku  

Pod niezwykle popularnym, praktykowanym niemal w każdym gabinecie kosmetycznym oczyszczaniem manualnym kryje się nic innego, jak ręczne usuwanie zanieczyszczeń. Zabieg ten może być nieco bolesny, a skóra po nim pozostaje zaczerwieniona, jednak jest to bardzo skuteczny sposób na usunięcie m.in. głębokich zaskórników i grudek. 

Manualne oczyszczanie twarzy to nie tylko wyciskanie niedoskonałości. Na zabieg składa się szereg wykonywanych czynności, które wykwalifikowany kosmetolog przeprowadza krok po kroku:

 • w pierwszej kolejności ze skóry usuwa się wszystkie zanieczyszczenia i makijaż;
 • kolejno na twarz nakładany jest tonik;
 • następnym krokiem jest zwykle nałożenie peelingu, który usunie martwy naskórek;
 • dalsze czynności obejmują zmiękczenie skóry i poszerzenie porów, zwykle za pomocą maseczek i pary wodnej;
 • w tym momencie przychodzi pora na manualne oczyszczanie twarzy, czyli ręczne usuwanie zaskórników i grudek;
 • na zakończenie skóra poddawana jest dezynfekcji i ukojeniu za pomocą maski lub kremu łagodzącego. 

Wskazania do oczyszczania manualnego twarzy

Manualne oczyszczanie twarzy wykonuje się u osób, które mają bardzo zanieczyszczoną cerę. Głębokie zaskórniki i krostki, które nie mogą zostać usunięte za pomocą innych metod, zaleca się wycisnąć, dzięki czemu skóra staje się dogłębnie oczyszczona. 

Zdarza się, że zaskórników jest bardzo dużo. W takich przypadkach konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu po ok. 2 tygodniach. 

Peeling i oczyszczanie manualne – porównanie 

Zarówno oczyszczanie manualne, jak i peelingi chemiczne mają swoich zwolenników. Pierwsza z wymienionych metod często okazuje się jedynym skutecznym zabiegiem w przypadku głębokich zanieczyszczeń. Peelingi chemiczne zwykle nie docierają do wszystkich zaskórników. Niemniej jednak regularne stosowanie kwasów pozwala na uzyskanie wielu efektów, nie tylko oczyszczenia. 

Kiedy więc wybrać peeling, a kiedy korzystniejsze będzie oczyszczanie manualne? Wszystko zależy od Twojej cery. Jeśli nie masz pewności, czy z Twoimi zaskórnikami poradzi sobie peeling chemiczny lub gdy zależy Ci na innych efektach – umów się na konsultację w Centrum DER-MED w Katowicach! Specjalista przed wykonaniem zabiegu oceni stan Twojej skóry i dobierze najlepszą dla Ciebie metodę.   

peeling chemiczny oczyszczanie manualne peeling a oczyszczanie jaki zabieg oczyszczania twarzy wybrać

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 050 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 938 produktów w 209 kategoriach