42 990 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 808 produktów w 204 kategoriach

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

nietrzymanie moczunietrzymanie moczu
Poporodowe nietrzymanie moczu dotyka wiele kobiet. Na większość z nich zjawisko to wywiera bardzo negatywny wpływ. Świeżo upieczone mamy wstydzą się rozmawiać o swoich problemach zdrowotnych z bliskimi oraz rzadko informują o nich lekarza czekając, aż nietrzymanie moczu minie samoistnie. Nie zawsze tak się dzieje, warto więc dowiedzieć, co robić, aby odzyskać pełne panowanie nad własną fizjologią.

 

Nietrzymanie moczu po porodzie – co jest jego przyczyną?

Główną przyczyną pojawienia się problemów z trzymaniem moczu u kobiet po porodzie jest rozluźnienie mięśni dna miednicy. Mięśnie te ulegają silnemu rozciągnięciu w trakcie porodu siłami natury oraz potrzebują czasu, aby wrócić do swojej poprzedniej formy. Mięśnie kegla odpowiedzialne są za zamykanie cewy moczowej, której zadaniem jest utrzymywanie moczu w pęcherzu. Zbyt wiotkie i luźne mięśnie sprawiają, że mocz w niewielkich ilościach wydostaje się na zewnątrz organizmu. Najczęściej dochodzi do tego pod wpływem wysiłku fizycznego, intensywnego śmiechu lub kaszlu.

Na występowanie problemów z trzymaniem moczu szczególnie narażone są kobiety, które wydały na świat siłami natury duże dzieci o wadze powyżej 4 kg. Zjawisko to często występuje także u pań, które zdecydowały się zostać mamami powyżej 35 roku życia, gdyż ich mięsnie dna miednicy nie są już tak elastyczne i silne, jak mięsnie kobiet młodszych. Nietrzymanie moczu pojawia się także zdecydowanie częściej u kobiet, które w czasie ciąży i przed nią nie wykonywały regularnych treningów mięśni kegla.

Jak na co dzień złagodzić objawy nietrzymania moczu?

W większości przypadków poporodowe nietrzymanie moczu utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie, po czym samoistnie mija. Jest to spowodowane stopniową regeneracją mięśni dna miednicy, które po pewnym czasie wracają do stanu sprzed porodu.

W czasie, kiedy występuje nietrzymanie moczu warto spożywać lekkostrawne, niepowodujące zaparć potrawy, ograniczyć picie napojów przed planowanym wyjściem z domu oraz nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę. Bardzo ważne jest także obserwowanie swojego organizmu i natychmiastowe udanie się do toalety, kiedy tylko zaczynamy odczuwać parcie na pęcherz.

Laserowe zabiegi na nietrzymanie moczu, czyli leczenie poporodowego nietrzymania moczu

Kiedy minie już sporo czasu od porodu, a zjawisko nietrzymania moczu nadal towarzyszy nam w codziennym życiu, warto zainteresować się zabiegami pozwalającymi na jego trwałe wyeliminowanie. Zabiegi laserowe na nietrzymanie moczu są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne oraz pozwalają skutecznie pozbyć się tej krępującej dolegliwości. Ich wykonanie pozytywnie wpływa nie tylko na komfort fizyczny i zdrowie kobiety, ale także pozwala przywrócić jej dobre samopoczucie oraz wrócić do aktywności i życia towarzyskiego sprzed porodu.

Zabiegi laserowego leczenia nietrzymania moczu przeprowadzane są przez wykwalifikowanych lekarzy korzystających z nowoczesnego sprzętu. Większość poddających się im kobiet zauważa całkowite wyeliminowanie problemów z trzymaniem moczu już po wykonaniu jednego zabiegu.

Artykuł powstał we współpracy z www.gabinetharmonia.pl

nietrzymanie moczu poporodowe nietrzymanie moczu zabiegi na nietrzymanie moczu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 990 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 808 produktów w 204 kategoriach