42 321 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Jak i w jakim celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Jak i w jakim celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?Jak i w jakim celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Pantomogram to niezastąpione narzędzie diagnostyczne we współczesnej stomatologii. Pozwala ocenić ogólny stan zdrowia zębów, wykryć rozwijające się choroby i zatrzymane zęby. O tym, na czym dokładnie polega to badanie i jak się do niego przygotować, piszemy w poniższym artykule.

Jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Wykonuje się je za pomocą specjalnego urządzenia – pantomografu, który dzięki wykorzystaniu promieni rentgenowskich prześwietla zęby, kości szczęki, żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczękowe. Jego działanie opiera się na ruchu głowicy przy jednoczesnym ruchu rejestratora. Obraz otrzymuje się praktycznie natychmiastowo. Przed badaniem pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów z okolic twarzy – okularów, kolczyków, łańcuszków, aparatu słuchowego itd. Następnie prosi się pacjenta o ustawienie się w wyprostowanej pozycji i złapanie się za specjalne uchwyty. Aby zęby nie nakładały się na siebie, należy zagryźć ustnik, na którym oczywiście znajduje się jednorazowa osłonka.

Kiedy warto wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Pantomografia może być wykonana dla skontrolowania ogólnego zdrowia zębów. Badanie pomoże określić stan wypełnień i jakości leczenia kanałowego, a także wykryć próchnicę, z której nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jest ono także przydatne:

  • W ocenie zaawansowania próchnicy,
  • Przy planowaniu leczenia ortodontycznego,
  • Przed ekstrakcją (usunięciem) zębów (najczęściej zatrzymanych zębów mądrości),
  • Przy planowaniu leczenie protetycznego oraz implantologicznego,
  • W diagnostyce chorób przyzębia,
  • Przy wystąpieniu urazów twarzoczaszki,
  • W diagnostyce różnego rodzaju infekcji.

Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

Podczas wykonywania zdjęcia pantomograficznego wykorzystuje się bezpieczne dawki promieniowania, które są bezpieczne, choć oczywiście nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. Z tego względu zdjęcia pantomograficznego (i innych badań z wykorzystaniem promieni Rentgena) nie powinny wykonywać ciężarne kobiety – może być ono szkodliwe dla płodu i spowodować jego poważne uszkodzenia. W przypadku wystąpienia poważnych urazów lekarz może jednak zlecić wykonanie zdjęcia, nawet gdy kobieta jest w ciąży.

Jak przygotować się do badania pantomografem?

Badanie nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań – wystarczy stawić się w placówce, w której wykonuje się zdjęcia pantomograficzne. Nie trzeba być na czczo ani mieć ze sobą wyników żadnych innych badań.
Więcej informacji znajdziesz pod linkiem.

zdjęcie pantomograficzne pantomografia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 321 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach