43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Gorączka - przyczyny, mechanizm i leczenie?

Gorączka - przyczyny, mechanizm i leczenie?Gorączka - przyczyny, mechanizm i leczenie?
Gorączka to występujący w różnych sytuacjach objaw, który polega na podniesieniu temperatury ciała ponad fizjologiczną normę (36,6°C). Towarzyszy wielu stanom chorobowym oraz może pozostawać bez związku. Często świadczy o procesach obronnych organizmu i jest wykładnikiem toczących się w nich zmian. Stanowi pewnego rodzaju ,,bezpiecznik’’, który sygnalizuje nieprawidłowości zachodzące w ludzkim ciele.
 

Jak powstaje gorączka?

Wyróżnia się kilka stopni gorączki, gdzie pierwszym z nich jest stan podgorączkowy (gdy temperatura przekroczy 37°C) oraz właściwa gorączka (powyżej 38°C). Z biologicznego punktu widzenia podniesienie temperatury ciała na tle zakaźnym następuje pod wpływem obecności specyficznych czynników we krwi zwanych pirogenami. Docierając do ośrodka termoregulacji w mózgu, stymulują go do wysyłania odpowiednich sygnałów do narządów, które zaczynają produkcję ciepła. Sensem fizjologicznym tego zjawiska jest zwiększenie intensywności mechanizmów obronnych po kontakcie z patogenem. W takim przypadku gorączka bardzo często towarzyszy chorobom zakaźnym układu oddechowego (grypa, przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie płuc i oskrzeli), zatruciom pokarmowym (Salmonella), chorobom wieku dziecięcego (różyczka, świnka, ospa) oraz infekcjom dróg moczowych. Natomiast w przypadku nieinfekcyjnych przyczyn gorączki tj. wysiłek fizyczny, ciąża, trawienie, owulacja, mechanizm ten jest odmienny i ma zadanie przystosowawcze do zmienionego środowiska organizmu. 

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę ciała?

Obowiązuje wiele różnych narzędzi służących do pomiaru ciepłoty ciała różnymi metodami. Najbardziej tradycyjną jest pomiar za pomocą termometru wypełnionego cieczą lub elektrycznego. W obu przypadkach bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie urządzenia. Można wykonywać je pod pachą, w jamie ustnej i odbycie, a wynik odczytywać po odpowiednim uwzględnionym w instrukcji urządzenia czasie. Pomiar nie powinien odbywać się po gorącej kąpieli, dużym wysiłku fizycznym lub podnieceniu emocjonalnym, ponieważ w tych sytuacjach wynik może być zafałszowany.

Czy gorączka może być szkodliwa?

Podstawą, na której zbudowane są tkanki i narządy są białka. W momencie, kiedy dochodzi do wzrostu temperatury ponad bezpieczną granicę (ok. 39°C), istnieje ryzyko zniszczenia struktury tych substancji w procesie denaturacji. Długo utrzymująca się wysoka temperatura - powyżej 40°C może spowodować nieodwracalne uszkodzenia, a w tym przypadku szczególnie wrażliwy będzie mózg i nerwy.

Jak postępować, kiedy wystąpi gorączka?

Bezpośrednie działanie obniżające temperaturę ciała można osiągnąć, stosując popularne leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), przez co na gorączkę Aspirin będzie dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo można korzystać z preparatów o wyłącznym działaniu przeciwgorączkowym np. paracetamol. Dobre rezultaty mogą przynieść chłodne okłady stosowane na całe ciało lub kąpiele w chłodnej wodzie.

gorączka gorączka leczenie gorączka przyczyny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach