42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Ekstrakcja zęba: ogólne zalecenia

Ekstrakcja zęba: ogólne zaleceniaEkstrakcja zęba: ogólne zalecenia
Ekstrakcja zęba jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Ten zabieg chirurgiczny polega na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu narzędzi stomatologicznych.
 

Ogólne warunki zabiegu

Lekarz stomatolog zajmujący się usuwaniem zęba na początku podaje znieczulenie miejscowe. Każda ekstrakcja jaką wykonuje doświadczony dentysta przeprowadzana jest w sposób atraumatyczny, aby usunięcie zęba spowodowało jak najmniejszy uraz tkanek otaczających kość i dziąsło. Głównym wskazaniem do usunięcia zęba jest przewlekły stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. W profesjonalnej klinice takiej jak klinika stomatologiczna dokonuje się również ekstrakcji po głębokich złamaniach zębów, a także przy zaawansowanym stadium paradontozy. Wówczas stomatolog dba o to, by zabieg wykonany był sterylnie, dokładnie i jak najmniej boleśnie dla pacjenta. Doświadczeni dentyści podkreślają jednak, że w dobie dużych osiągnięć stomatologii usunięcia zęba postrzegane jest jako ostateczność i robią wszystko, aby ząb zachować. Bardzo istotne jest to, aby po samym usunięciu zęba dbać o higienę jamy ustnej. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe, uzależnione między innymi od tego, który ząb został usunięty. Lekarz może wtedy przepisać środek przeciwbólowy. Natomiast, pacjent musi przestrzegać paru ważnych zasad, aby mogło dojść do wygojenia zębodołu. 

Zalecenia po ekstrakcji zęba

Jeśli zostanie wykonana ekstrakcja zęba  to należy pamiętać o tym, aby przez 2 godziny po zabiegu nic nie jeść ani nie pić. Pół godziny po samym zabiegu nie należy wyciągać wacika, z miejsca, w którym był usuwany ząb. Zagryzanie kawałka sterylnej gazy pozwala na ograniczenie krwawienia. Stomatolodzy na dolegliwości bólowe zalecają przykładanie lodu, od zewnętrznej części jamy ustnej. Bezwzględnie, zakazane jest palenie. Nie można też przez dobę przebywać w pomieszczeniu, gdzie jest dym tytoniowy. To może wpłynąć niekorzystnie na gojenie się zębodołu. Po zabiegu jakim jest ekstrakcja zęba nie należy zbyt mocno przepłukiwać jamy ustnej. Można za to robić to co jakiś czas delikatnie. Myjąc zęby należy uważać na okolice wokół wyrwanego zęba. Należy też unikać picia gorących płynów i zaleca się spożywać pokarmy o miękkiej konsystencji. Zastosowanie się do poniższych wskazówek sprawi, że zębodół będzie szybciej się goić. 

Jak uniknąć wyrwania zęba?

Ostatecznością przed wyrwaniem zęba jest leczenie kanałowe na jakie decyduje się lekarz stomatolog wtedy, gdy ząb jest zajęty próchnicą i związane z tym są dalsze powikłania takie jak zapalenie, martwica lub zgorzelą miazgi zębowej. Na stronie internetowej można zapoznać się z tym, jak wygląda endodoncja w klinice Villanova. 
https://www.villanova.pl/uslugi/podstawowe-leczenie-stomatologiczne/endodoncja-leczenie-kanalowe/
W pierwszej kolejności usuwa się z komory i z kanałów korzeniowych martwą miazgę, a następnie poszerza i odkaża kanały. Ostatnim etapem jest szczelne wypełnienie kanałów specjalnymi materiałami. Użycie nowoczesnych narzędzi i dobrze dopasowanych materiałów gwarantuje, że leczenie zakończy się sukcesem i nie będzie trzeba usuwać zęba.  

ekstrakcja zęba wyrywanie zęba wyrywanie zębów

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach