42 297 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Echokardiografia – jak wygląda USG serca

Echokardiografia – jak wygląda USG sercaEchokardiografia – jak wygląda USG serca

Echokardiografia jest badaniem serca, a skierowanie na jego wykonanie może wystawić lekarz kardiolog. USG serca jest podstawowym badaniem, które pozwala na zdiagnozowanie a także monitoring wad wrodzonych oraz nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, czy nadciśnienia tętniczego.

Ponadto umożliwia wykrycie innych chorób, a jest wręcz niezbędne do postawienia diagnozy takich objawów, do których zaliczyć można duszność, omdlenia, czy szmery sercowe. Echokardiografia może być także narzędziem pomocniczym w przypadku leczenia choroby nowotworowej – może w tym wypadku umożliwić wykrycie sercowych powikłań, które mogą wystąpić w przypadku radioterapii bądź chemioterapii.

Kto bezwzględnie dostanie skierowanie na echokardiografię? Osoby, które zmagają się z chorobą wieńcową, te, które przebyły zawał mięśnia sercowego, a także chorzy z zapaleniem mięśnia sercowego, chorobą zakrzepowo-torowej oraz zapaleniem wsierdzia.

USG serca może odbywać się na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest echiokardiografia  przezklatkowa. Podczas wykonywania badania pacjent proszony jest o rozebranie się od pasa w górę oraz położenie się na plecach. Skóra pacjenta pokrywana jest specjalnym żelem, a następnie lekarz przykłada do ciała specjalną głowicę, umożliwiającą przeprowadzenie badania. Tak jak w przypadku innych badań USG, głowica emituje fale dźwiękowe. Na monitorze, z którego korzysta lekarz, wyświetlane są – o ile zaszły – nieprawidłowości w pracy serca. Badanie USG serca może trwać od piętnastu minut do około godziny, a czas poświęcony na badanie zależy od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta. 

Echokardiografię można również wykonać w sposób przezprzełykowy. W tym celu lekarz, aby przeprowadzić badanie, wprowadza przez przełyk pacjenta specjalny rodzaj sondy o średnicy około jednego centymetra. Sonda zatrzymuje się w okolicach serca, co umożliwia uzyskanie dokładniejszego obrazu podczas wykonywania badania. Pacjent, przygotowując się do echokardiografii przezprzełykowej, powinien zjawić się w gabinecie lekarskim całkowicie na czczo. Przed wykonaniem zabiegu pacjentowi podawany jest środek uspokajający, a w przypadku dzieci może nastąpić nawet znieczulenie ogólne. Więcej na temat USG serca na http://kardio-med.pl/badanie-echo-serca-krakow/. 

echokardiografia USG serca badanie serca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 297 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach