42 297 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

DMSO (dimetylosulfotlenku) - przełomowy specyfik jakie ma zalety

DMSO (dimetylosulfotlenku) - przełomowy specyfik jakie ma zalety DMSO (dimetylosulfotlenku) - przełomowy specyfik jakie ma zalety

DMSO to skrót od zdecydowanie trudniejszej nazwy, czyli dimetylosulfotlenku. Z pewnością tą długą wielu osobom trudno byłoby zapamiętać, posługujemy się więc powszechnie skrótem. Wiele osób traktuje go jako specyfik, który w naturalny sposób pozwala zwalczać rozmaite schorzenia. Znajduje zastosowanie, chociażby w zapaleniu stawów, gdyż jeśli jest w formie maści lub żelu to wykazuje działanie przeciwzapalne. Działanie tego leku polega na tym, że wzmaga on przenikanie substancji czynnych przez skórę, dzięki czemu lepiej działają. Poleca się wykorzystanie DMSO w leczeniu raka skóry czy w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza. Na terenie Polski jest to środek dostępny jedynie w niektórych aptekach.

Czym jest DMSO (dimetylosulfotlenku)?

Pierwsze, niepotwierdzone wykorzystanie w medycynie DMSO miało miejsce w latach 60. XX wieku. W tym czasie stosowano go jako nośnik leku przeciwgrzybiczego. Jest to związek siarki organicznej i jest dopuszczony do stosowania w formie leku w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego. Jednocześnie jest to środek, służący do konserwowania narządów, które mają być transplantowane.

W wielu artykułach i doniesieniach czytamy o tym, że związek ten ma właściwości przeciwzapalne, które mają być pomocne w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości, chociażby w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Mimo wszystko na chwilę obecną w oficjalnych wytycznych dotyczących schorzeń pęcherza czy RZS nie istnieją obecnie informacje o zaleceniu DMSO. Jest to środek, który można nabyć na terenie Polski, jednak w jego stosowaniu wskazana jest duża doza ostrożności.

Sprawdź DMSO - https://vitaltabs.pl/produkt/dmso/Jak działa DMSO?

Ciężko uznać, że DMSO jest środkiem naturalnym, gdyż historia jego powstania wiąże się z niemieckimi koncernami przemysłowymi z połowy XIX wieku. Powstał tam jako jeden z produktów ubocznych. Posiada on właściwości rozpuszczalnika, jest jednak również świetnym nośnikiem dla innych substancji poprzez rozmaite bariery biologiczne, takie jak np. zrogowaciały naskórek. Warto jednak wiedzieć, że gdy rozlejemy DMSO na skórę, to uzyska ona charakterystyczny zapach czosnku.

DMSO powoduje zwiększenie dyfuzji podawanych leków poprzez warstwę rogową naskórka. Dokonuje tego poprzez zakłócenie bariery fizjologicznej skóry na zaledwie krótką chwilę. Przypuszczalnie sytuacja tak wynika z reakcji, jaka zachodzi pomiędzy DMSO a tłuszczami, które zlokalizowane są pomiędzy kolejnymi komórkami skórnymi. Posiada również dodatkową umiejętność, która polega na wytworzeniu mikrośrodowiska rozpuszczalnika w obrębie tkanki, dzięki czemu możliwe jest wyodrębnienie substancji rozpuszczonej z nośnika. Oprócz tego dzięki DMSO dochodzi do zwiększenia miejscowego stężenia substancji czynnej w obrębie skóry.

Jak wykorzystuje się właściwości DMSO?

Dermatologia korzysta z tego związku jak na razie w sposób bardzo ograniczony. Stanowi on wspomniany już nośnik dla substancji czynnych, jednak znajduje również zastosowanie w leczeniu raka podstawnokomórkowego skóry. W badaniach wykazano wysoki przeszło 80% odsetek całkowitego wyleczenia przy stosowaniu terapii tego nowotworu z zastosowaniem DMSO, a dodatkowo pacjenci uzyskiwali bardzo korzystne wyniki kosmetyczne.

Wskazuje się również na korzystne oddziaływanie DMSO w leczeniu ran i odleżyn. Badania wskazują, że jeśli związek ten został zastosowany u pacjentów w pierwszych etapach powstawania odleżyn, to znacznie rzadziej dochodziło do rozwijania się poważnego stanu w obrębie skóry. Można więc uznać, że kolejną zaletą DMSO jest umiejętność leczenia ran odleżynowych oraz wysoki poziom działania przeciwzapalnego. Z niektórych opisów badań wynika również, że w leczeniu przewlekłych i trudno gojących się ran DMSO wykazywało również właściwości przeciwbólowe. Te same badania opisywały zmniejszanie się rumienia zapalnego po zastosowaniu tego związku, zmniejszenie obrzęku i zaczerwienienia skóry, czy szybsze gojenie się owrzodzeń.
Wydaje się, że DMSO jest związkiem niezwykle wszechstronnym, który zgodnie z kolejnymi badaniami ma również działanie przeciwwirusowe. Może on bowiem hamować rozwój wirusa i uniemożliwiać jego namnażanie się, tym samym ułatwiając leczenie.

Liczne zalety prozdrowotne

Jak wskazują liczne przeprowadzone badania, DMSO może być wykorzystany w wielu dolegliwościach i chorobach, poprawiając rokowania, przyspieszając wyleczenie, czy wpływając na lepszy efekt kosmetyczny. Interesujące wydaje się również być działanie przeciwwirusowe. Na chwilę obecną jest to środek stosunkowo trudno dostępny w Polsce i nie znalazł swojego miejsca w leczeniu wielu schorzeń, w których posiada potwierdzoną skuteczność, jednak czas i zaufanie pacjentów mogą wiele zmienić.

Sprawdź DMSO na Vitaltabs.pl
dimetylosulfotlenku DMSO zalety DMSO

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 297 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach