42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Dlaczego warto jeść produkty z niskim indeksem glikemicznym?

Dlaczego warto jeść produkty z niskim indeksem glikemicznym?Dlaczego warto jeść produkty z niskim indeksem glikemicznym?

Cukrzyca jest poważną, przewlekłą chorobą, która jest ważnym problemem zdrowia publicznego i jedną z czterech priorytetowych chorób niezakaźnych. Liczba chorych na cukrzycę rośnie systematycznie od ostatnich dziesięcioleci. W Polsce według najświeższych badań WHO na cukrzycę choruje 2 mln 700 tys. osób, z czego 550 tys. nawet nie wie o swojej chorobie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy, powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Niektóre produkty nie są zbyt tanie, więc szukaj ich w promocji w supermarketach. Jeżeli uda ci się takie znaleźć, to kup większą ilość. Powinniśmy również dbać o aktywność fizyczną, zapisując się na siłownię, basen albo po prostu zmienić samochód na rower. Jeśli jednak zabraknie Ci kilku groszy, zawsze możesz skorzystać z porównywarki matchbanker.pl, która pomoże ci wybrać najbardziej odpowiednią dla ciebie pożyczkę.

Dla cukrzyków, jak i dla osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów zalecane jest spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Lekarze wyróżniają trzy rodzaje cukrzycy – 1,2 i cukrzyca ciężarnych. Jednym z najważniejszych objawów cukrzycy jest podwyższone stężenie glukozy we krwi, które w zależności od stopnia zaawansowania choroby, może występować po spożyciu węglowodanów.

Indeks glikemiczny (IG) informuje nas o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu spożywczego wzrasta nam poziom glukozy we krwi. Istnieje rozpisana tabela, która może nam pomóc w wybraniu odpowiednich dla nas produktów. Indeks glikemiczny opisuje jak dany produkt w ciągu 2 godzin od jego spożycia ma wpływ na poziom glukozy we krwi. Produktem odniesienia jest glukoza, której IG równy jest 100. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku, co sprawia, że dany produkt jest szybciej wchłaniany do krwi i tym samym bardziej wpływa na wzrost tkanki tłuszczowej.

Dieta oparta na produktach z niskim indeksem glikemicznym pozwala uniknąć wahań poziomu glukozy we krwi, które wpływają na spadek energii. Dieta ta zapewnia uczucie sytości, pomaga w utrzymaniu wagi, a nawet zrzuceniu kilku kilogramów, ponieważ przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu.

Jak się klasyfikuje produkty według IG?

  • IG < 55 – niski indeks glikemiczny
  • IG = 56-69 – średni indeks glikemiczny
  • IG > 70 – wysoki indeks glikemiczny

Główna zasada jest taka, że produkty spożywane na surowo są znacznie zdrowsze i mają niższy indeks glikemiczny niż produkty od nich przetworzone przez proces na przykład gotowania i smażenia. Białe pieczywo powinniśmy zamienić na rzecz pełnoziarnistego, przez to, że zawiera duże ilości błonnika, który wpływają na obniżanie poziomu glukozy we krwi oraz opóźniają przemianę węglowodanów, przez co dłużej czujemy się syci. Czas spożywania posiłku jest też ważny, bo im szybciej jemy, tym szybciej glukoza jest wchłaniana.

Dietetycy uważają, że indeks glikemiczny produktów, które wybieramy nie powinien przekraczać 60.

Pozwól, że przedstawię ci przykłady produktów oraz ich indeks glikemiczny.

Niski IG

Pestki z dyni - 50

Chleb orkiszowy - 50

Kiwi - 50

Sok pomarańczowy - 50

Gorzka czekolada - 25

Suszone przyprawy - 5

Cukinia - 15

Grzyby - 15

Średni IG

Ketchup - 55

Miód - 60

Spaghetti - 55

Rodzynki - 65

Chleb pełnoziarnisty - 65

Gotowana owsianka - 60

Słodzone dżemy - 65

Morele z puszki - 60

Wysoki IG

Piwo - 110

Pieczone lub smażone ziemniaki - 95

Chipsy - 70

Gotowana marchew - 80

Suszone daktyle - 100

Biszkopt - 70

Chleb z białej mąki - 90

Skrobia modyfikowana - 100

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach