34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
26 580 produktów w 199 kategoriach

Czym jest anhedonia? Czy jest podobna do depresji?

Czym jest anhedonia? Czy jest podobna do depresji?Czym jest anhedonia? Czy jest podobna do depresji?

Anhedonia jest zgoła odmiennym terminem od depresji. Chociaż coraz częściej o anhedonii się mówi, nawet w mainstreamowych mediach, to jednak nadal jest to termin słabo rozpoznawalny, a szkoda – wiele osób posiadając objawy anhedonii, nawet nie wie o takim „schorzeniu”. Czym jest anhedonia, w jaki sposób ją rozpoznać i co łączy ją z depresją? O tym poniżej!

  • Co to jest anhedonia?

  • Jakie są objawy anhedonii?

Anhedonia, czyli brak przyjemności w życiu

Anhedonią nazywa się nieumiejętność odczuwania przyjemności i radości. Nieumiejętność ta nie jest wrodzona, a jest nabyta. W tym podobna jest depresji, która również najczęściej występuje jako następstwo innych wpływających na nią czynników. Anhedonia nie jest jednak depresji równa,  można ją odczuwać całkowicie bez zachorowania na depresję, ale z drugiej strony anhedonia sama w sobie jest objawem depresji, który jednak o niej nie przesądza.

Anhedonia – choroba czy nie?

  • Anhedonia może być osobnym „zaburzeniem”, które nie jest łączone z innymi. Można jedynie odczuwać na polu psychicznym brak radości i chęci do kontynuowania tego, co przyjemne;
  • Anhedonia może być głównym, ale nie jedynym, objawem depresji;
  • Anhedonia występuje również, jako objaw schizofrenii i wielu innych zaburzeń psychicznych np. wyniszczających nerwic.

Anhedonia = całkowity brak emocji

Anhedonia to nie tylko brak umiejętności odczuwania radości i szczęścia. To również całkowite spłycenie afektu i brak spontaniczności w swoich działaniach i reakcjach. Osoba zaburzona w ten sposób, nie potrafi odczuwać emocji, również tych negatywnych. Kiedy dzieje się coś złego, nie potrafi zakomunikować tego otoczeniu, czuje swoistą nicość, nic ją nie dotyka, niczym się nie przejmuje. Anhedonia to również brak pewnego rodzaju żywiołowości w kontaktach z innymi. Jest to również problem społeczny, ponieważ rodzi mnóstwo nieporozumień pomiędzy otoczeniem, a osobą zaburzoną. Osoba taka nie okazując emocji nie daje innym należy tego feedbacku emocjonalnego i psychicznego, który ułatwia wzajemną niewerbalną komunikację.

Anhedonia w kolorach szarości

Anhedonia to stan trudny klinicznie, ale trudny również dla przyjaciół, rodziny czy partnera osoby zaburzonej. Życie dla takiej osoby nie ma kolorów, pozbawione jest zapachów i smaku – a zachowanie osoby chorej wzbudza w najbliższych irytację. Jak się leczyć? Cóż, najważniejsza jest diagnoza i możliwe połączenie przeżywanej anhedonii z innymi zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi. W ten sposób najłatwiej znaleźć drogę wyjścia z tej trudnej sytuacji. Najlepiej udać się do wykwalifikowanego psychologa lub psychoterapeuty. Pomóc mogą leki przeciwdepresyjne.

depresja czym jest anhedonia anhedonia anhedonia w depresji brak radości brak emocji

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 34 845 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 26 580 produktów w 199 kategoriach