39 927 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Czy można wyleczyć wszystkie zęby pod narkozą?

Czy można wyleczyć wszystkie zęby pod narkozą?Czy można wyleczyć wszystkie zęby pod narkozą?

Strach przed dentystą może być obezwładniający, dlatego warto zastanowić się nad alternatywą i leczeniem zębów w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. To dobre rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy obawiają się leczenia stomatologicznego czy wyrywania zębów. Czy jednak pod narkozą można wyleczyć wszystkie zęby?

Leczenie pod narkozą

W klinikach stomatologicznych, posiadających odpowiedni sprzęt i zatrudniających lekarzy anestezjologów, możliwe jest wyleczenie w zasadzie wszystkich zębów pod narkozą, choć niekoniecznie wszystkich na raz. Takie znieczulenie ogólne mogłoby trwać zdecydowanie zbyt długo i generuje ono duże ryzyko wystąpienia powikłań u pacjenta.

Zawsze do narkozy, czyli znieczulenia ogólnego, pacjentów kwalifikuje anestezjolog, który podaje znieczulenie wybranego rodzaju, czuwa przez cały zabieg nad stanem i bezpieczeństwem pacjenta. Narkoza najczęściej odbywa się z wykorzystaniem dożylnie aplikowanych leków, a na twarz pacjenta, po uśpieniu, nakładana jest maseczka, za pomocą której podawany jest tlen. Głębokość narkozy może być różna, w zależności od potrzeb zabiegowych. Po zakończeniu leczenia stomatologicznego w narkozie, pacjent jest wybudzany przez anestezjologa.

Zakres zabiegów stomatologicznych w narkozie

Leczenie zębów pod narkozą może obejmować nawet większą część uzębienia. Lekarze deklarują, że w czasie jednej wizyty można wyleczyć lub usunąć do kilkunastu zębów, choć nie wszystkie. Niewskazane jest jednorazowe usunięcie kilku czy kilkunastu zębów, ponieważ w pewnych przypadkach może grozić to nawet krwotokiem. Dlatego lepiej podzielić to na dwie wizyty. W czasie jednego zabiegu w znieczuleniu ogólnym na ogół albo zęby się leczy, albo je usuwa.

Podczas narkozy stomatolog może przeprowadzić u pacjenta:

  • leczenie zachowawcze, m.in. usuwanie ubytków próchniczych i wyrywanie zębów,
  • leczenie kanałowe,
  • leczenie protetyczne,
  • leczenie chirurgiczne,
  • zabiegi z zakresu implantologii.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu leczenia zębów pod narkozą, powinien powiadomić lekarza anestezjologa, który będzie go znieczulał, o wszelkich alergiach, przyjmowanych lekach, aktualnych i przebytych chorobach, przebytych znieczuleniach oraz o ciąży.

Przygotowanie do leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym polega na tym, aby powstrzymać się od jedzenia pokarmów stałych, a także mleka na 5 godzin przed zabiegiem. Na 3 godziny przed narkozą nie można nic pić, a wcześniej wyłącznie wodę niegazowaną lub herbatę.

Co po zabiegu?

Po zakończeniu zabiegu stomatologicznego w narkozie, pacjent musi pozostać przez pewien czas pod opieką anestezjologa. Pozostaje więc w klinice stomatologicznej, aż podane środki znieczulające przestaną całkowicie działać. Może to trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Większość pacjentów odzyskuje sprawność po leczeniu zębów w narkozie już po 2 godzinach od zabiegu. Przez kolejną dobę dana osoba powinna być pod pełną kontrolą specjalistów i mieć z nimi kontakt, choć nie musi pozostawać w klinice.

Stres i ból podczas leczenia stomatologicznego w narkozie są zredukowane do minimum. Stomatolog może wykonać w należyty sposób swoją pracę - szybko i sprawnie, nawet przy kompleksowym leczeniu jamy ustnej pacjenta. Dodatkową formą wsparcia dla pacjentów i lekarzy w klinice stomatologicznej bywają środki premedykacyjne, polegające na podaniu leków na uspokojenie przed właściwym znieczuleniem ogólnym.

leczenie zębów pod narkozą leczenie zębów

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 927 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach