44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Czy angina jest zaraźliwa? Charakterystyczne objawy anginy - jak ją rozpoznać?

Czy angina jest zaraźliwa? Charakterystyczne objawy anginy - jak ją rozpoznać?Czy angina jest zaraźliwa? Charakterystyczne objawy anginy - jak ją rozpoznać?
Angina to jedna z częstszych chorób dotykających górne drogi oddechowe. Zwiększona ilość jej epizodów pojawia się przede wszystkim w okresie obniżonej odporności - w sezonie jesienno-zimowym. Jej głównymi objawami są ból i obrzęk gardła, trudności z przełykaniem oraz ogólne rozbicie, jakie towarzyszy klasycznemu przeziębieniu. Jeśli jednak mamy do czynienia z anginą bakteryjną, przebieg może być znacznie intensywniejszy. Co zatem warto o niej wiedzieć?
 

Czy angina jest zaraźliwa? 

Opisując bardziej szczegółowo termin ,,angina”, należy podkreślić, że mówi on o zapaleniu migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, co oznacza, że wywołujące chorobę patogeny mogą bardzo łatwo rozprzestrzeniać się, np. podczas kaszlu, kichania czy nawet mówienia. Do zainfekowania może dojść także poprzez bezpośredni kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które mogą osiadać na różnych przedmiotach, a stamtąd łatwo przenieść je na dłonie, następnie wprost do ust czy nosa (mowa przede wszystkim o infekcji wirusowej, tego typu sposób zakażenia jest mniej prawdopodobny w przypadku anginy bakteryjnej). Ryzyko zakażenia anginą jest zwiększone zwłaszcza w miejscach, gdzie na małej powierzchni znajduje się wiele osób, np. w szkołach, przedszkolach, szpitalach. 

Anginę wywołują:

 • wirusy - zwłaszcza rhinowirusy, adenowirusy, koronowirusy;
 • bakterie - przede wszystkim paciorkowiec beta-homolizujący z grupy A (Streptococcus pyogenes);
 • grzyby - to znacznie rzadsze przypadki, jeśli jednak do nich dochodzi, za infekcją stoją głównie drożdżaki Candida albicans

Najczęściej za wystąpienie anginy odpowiadają pierwsze z wymienionych tu patogenów - dane wskazują, że nawet 70 proc. pacjentów choruje na zapalenie migdałków właśnie o etiologii wirusowej. Jeśli zaś dojdzie do zakażenia bakteriami, mówimy wtedy o anginie ropnej, inaczej nazywanej też bakteryjną lub paciorkowcową.

Objawy anginy

Infekcja wirusowa ma dość łagodny przebieg. Owszem, pojawia się silny ból gardła, który jest szczególnie uciążliwy podczas przełykania, towarzyszą mu także zmiany ropne w okolicy gardła, jego zaczerwienienie i obrzęk, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura oraz bóle mięśniowo-stawowe. Nie są to jednak stany o wysokiej intensywności i co istotne, pojawiają się stopniowo. Inaczej jest w przypadku anginy bakteryjnej, w trakcie której wystąpienie symptomów ma miejsce nagle i od razu z dużą mocą - znacznie wzrasta przede wszystkim gorączka. Do innych objawów anginy paciorkowcowej należą:

 • nalot na migdałkach oraz języku;
 • obrzęk gardła i migdałków, co utrudnia przełykanie;
 • obrzęk i bolesność okolicznych węzłów chłonnych;
 • intensywny, promieniujący ból gardła;
 • przekrwienie migdałków i tylnej ściany gardła;
 • zmiany ropne w jamie ustnej, gardle i na migdałkach;
 • ogólne osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, mogą wystąpić trudności w oddychaniu;
 • brak kaszlu.

Jak leczyć anginę?

Jeśli dopadła nas angina wirusowa, podstawą staje się terapia objawowa. Polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, np. ibuprofenu lub paracetamolu. Wskazane jest też aplikowanie leków łagodzących dolegliwości gardłowe. W aptekach bez recepty dostaniemy zarówno pastylki na gardło, jak i roztwór do jego płukania czy aerozol. Konieczny jest w tym czasie także odpoczynek, regularne nawadnianie organizmu oraz wsparcie domowymi sposobami, np. płukankami gardła przygotowanymi z roztworu sody oczyszczonej czy napary ziołowe z bzu czarnego, tymianku lub szałwii (zarówno w formie płukanki, jak i herbaty do popijania).

Jeśli zaś chodzi o zakażenie bakteryjne, konieczne będzie podanie antybiotyku. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się odstawiać go wcześniej niż zaleci lekarz - nawet jeśli objawy szybko ustąpią. Co więcej, antybiotykoterapia jest istotna nie tylko z perspektywy samego chorego, lecz także osób znajdujących się obok. Nie będą musiały zadawać sobie pytania: ,,Czy angina jest zaraźliwa?”. Po 24 godzinach od rozpoczęcia antybiotykoterapii chory przestaje rozprzestrzeniać chorobotwórcze patogeny. 

Należy też pamiętać, że leczenie przyczynowe nie wyklucza korzystania z opisanej wyżej terapii objawowej. Warto jednak skonsultować to ze specjalistą, zwłaszcza jeśli pojawią się kolejne niepokojące symptomy - bo chociaż angina nie jest chorobą groźną, to może wywołać różnego rodzaju powikłania. Nie warto ryzykować!

angina objawy anginy jak leczyc angine

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 621 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach