43 500 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 863 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Cukrzyca matki i zdrowie noworodka

Cukrzyca matki i zdrowie noworodkaCukrzyca matki i zdrowie noworodka
Dzięki rozwojowi nauk medycznych, dzieci, których rodzicielki cierpią na cukrzyce nie są tak zagrożone różnego rodzaju schorzeniami, jak bywało przed laty. Niestety, cukrzyca matki nadal może wiązać się z zagrożeniami dla zdrowia maleństwa. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednia, należycie podjęta terapia.

Cukrzyca (łac. diabetes mellitus) jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym. Jej przyczyną są zaburzenia w procesie wydzielania insuliny, jak też zaburzenia jej działania. Insulina jest hormonem wytworzonym w trzustce.

Podstawowym objawem cukrzycy, za sprawą którego następuje rozpoznanie choroby, jest wysokie stężenie we krwi glukozy, organicznego związku chemicznego, monosacharydu z grupy aldoheksoz. Tak się jednak też składa, że glukoza pochodząca z organizmu matki jest najważniejszym materiałem energetycznym dla rozwijającego się płodu.

Podczas ciąży, matczyna glukoza przekazywana jest poprzez barierę łożyskową do rozwijającego się organizmu potomka. Poziom tego organicznego związku chemicznego bywa niewiele mniejszy od poziomu glukozy we krwi matki. Wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemia, która jest cechą cukrzycy, bywa odpowiedzialna za problemy rozwojowe płodu.

Cukrzyca jest jedyną niezakaźną chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa za epidemię XXI wieku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalicza się do dziesięciu najgroźniejszych epidemicznych zagrożeń życia dla współczesnego człowieka. Jak się okazuje, w Polsce dotyka ona około 1,5% przyszłych matek. Pomimo rozwoju medycyny i metod terapeutycznych w przypadku wystąpienia cukrzycy, nadal choroba kobiety może być przyczyną problemów zdrowotnych zarówno dla płodu, jak też w przyszłości dla dziecka.

Cukrzyca u kobiety może zostać rozpoznana podczas ciąży. Zjawisko cukrzycy ciążowej określa nietolerancję glukozy każdego stopnia. Występuje w czasie ciąży po raz pierwszy lub została rozpoznana po raz pierwszy podczas ciąży. Czyli może to być każdy stan hiperglikemiczny, a więc nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy oraz cukrzyca. Podstawowym celem terapii cukrzycy ciężarnych kobiet jest otrzymanie w wyniku leczenia prawidłowych wartości glikemii.

Test obciążenia glukozą podczas ciąży - definiowany też jako krzywa cukrzycowa – należy wykonać po rozpoznaniu stanu ciąży, a potem powtórzyć w okresie między 24 tygodniem, a 28 tygodniem ciąży. Badanie pozwala ujawnić potencjalną cukrzycę u przyszłej mamy.

Dlaczego wykrycie cukrzycy u kobiety w ciąży jest tak ważne? Bo może ułatwić zapobieganie chorobom dziecka. Noworodek matki z cukrzycą (NMC) kilka razy częściej cierpi na wady wrodzone, niż potomstwo zdrowych matek. U dziecka matki z cukrzycą mogą wystąpić schorzenia układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego, układu kostnego, układu nerwowego, czy też choroby układu moczowego.

Stężenie glukozy we krwi wpływa na powikłania zdrowotne płodu. Ważny jest również etap ciąży, kiedy to dochodzi do hiperglikemii. Zmiany w poziomie glukozy następujące w trakcie pierwszych dwunastu tygodni życia płodowego mogą być przyczyną obumarcia wewnątrzmacicznego płodu.

cukrzyca u ciężarnych czy cukrzyca matki ma wpływ na dziecko cukrzyca u matki wpływ na płód krzywa cukrzycowa w ciąży noworodek matki z cukrzycą

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 500 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 863 produktów w 207 kategoriach