39 829 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Co warto wiedzieć o cieplarkach laboratoryjnych?

Co warto wiedzieć o cieplarkach laboratoryjnych? Co warto wiedzieć o cieplarkach laboratoryjnych?

W licznych badaniach laboratoryjnych związanych z mikrobiologią, badaniami medycznymi, fizjologią zwierząt lub roślin, czy innymi procesami, stosuje się różnego rodzaju techniki badawcze, a bardzo często używanymi do tego celu urządzeniami są cieplarki laboratoryjne, zwane też inkubatorami. Urządzenia te muszą zapewniać stałe warunki inkubacji, tak by wyniki uzyskiwanych za ich pomocą badań były zawsze powtarzalne i nie podlegały żadnym zastrzeżeniom co do sposobu przeprowadzenia badań.

Jak zbudowana jest cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna jest to, najprościej mówiąc, komora hodowlana zapewniająca stałe warunki inkubacji próbek. Współczesne cieplarki laboratoryjne mają najczęściej podobny schemat budowy, na który składa się zaopatrzona w półki komora zamykana pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami oraz układ podtrzymania temperatury z termostatem.

O klasie cieplarki świadczą niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy i rozwiązania konstrukcyjne.

Czym powinna się wyróżniać cieplarka?

Podstawą prawidłowej inkubacji jest przede wszystkim odpowiednia temperatura. Powinna być ona równomierna w całej komorze urządzenia. Warunek ten najlepiej spełniają cieplarki z wymuszonym obiegiem powietrza (konwekcją wymuszoną), które są optymalnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie próbki (np. stosy szalek Petriego) są gęsto i wysoko ustawione. Konwekcja wymuszona zapewnia nie tylko stały rozkład temperatury, ale także wilgotności, utrudniając skraplanie się wody wewnątrz urządzenia. Modele z konwekcją naturalną (biernym obiegiem powietrza) bardzo dobrze sprawiają się natomiast wszędzie tam, gdzie próbki są inkubowane przez dłuższy czas, a samo urządzenie jest rzadko otwierane. Jednak modele te muszą charakteryzować się wysoką jakością wykonania wnętrza, ponieważ źle wykończona komora o konwekcji naturalnej jest bardzo podatna na wysoką wilgotność powietrza w środku. Skraplanie się wody lub zbyt wysoka wilgotność powietrza często jest przyczyną awarii źle zaprojektowanych i wykonanych cieplarek.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj podtrzymania temperatury. W większości typowych zastosowań w zupełności wystarczają cieplarki z systemem grzewczym, zapewniającym temperaturę w przedziale od kilku do kilkudziesięciu stopni powyżej temperatury otoczenia. W dobrej klasy inkubatorach można ustawić wysokie parametry, nawet sto stopni Celsjusza. Pozwala to na przeprowadzanie testów wymagających wysokich temperatur, np. przyspieszonego starzenia surowców lub produktów, wytrzymałości termicznej materiałów, izolację i hodowlę mikroorganizmów termofilnych. Temperatura zbliżona do temperatury wrzenia wody, możliwa do osiągnięcia w niektórych modelach, pozwala także na szybkie i tanie pozbycie się z komory niepożądanych organizmów. Do inkubacji próbek wymagających niższych temperatur, np. stałej pokojowej lub jeszcze niższych, warto sięgnąć po modele z dodatkowym modułem chłodzenia. Takie opcje wykorzystywane są np. w badaniach organizmów psychrofilnych lub stwierdzaniu obecności grzybów w badaniach surowców czy produktów farmakologicznych. Nowoczesne cieplarki z reguły zaopatrzone są w mikroprocesorowy system kontroli temperatury, a przyrządy do pomiaru temperatury są jakości gwarantującej wymaganą dokładność pomiaru. Obydwa te elementy pozwalają na precyzyjne i niezależne od warunków zewnętrznych utrzymanie zadanej temperatury w komorze inkubatora. Bardzo często cieplarki laboratoryjne wyposażone są w podwójne drzwi, przy czym wewnętrzne wykonuje się ze specjalnego szkła, umożliwiającego łatwą kontrolę wzrokową procesów zachodzących we wnętrzu cieplarki bez wpływania na warunki inkubacji. Podwójne drzwi, z dodatkowym uszczelnieniem stosowane są też w cieplarkach, w których inkubacja przebiega w warunkach kontrolowanej atmosfery, np. beztlenowej lub o obniżonej zawartości tlenu.

Również sama wielkość i konstrukcja komory może być różna. Na rynku dostępne są modele o dużych, kilkuset litrowych komorach, zaopatrzonych w wiele półek, a także dwukomorowe z niezależną kontrolą warunków inkubacji w każdej z komór. Wnętrze komory może być wykonane z plastiku lub metalu. Cieplarki z plastikową komorą są tańsze, jednak mają ograniczoną funkcjonalność, np. nie można w nich ustawić bardzo wysokich temperatur.

Ciekawym rozwiązaniem są też oferowane przez niektórych producentów cieplarki o pojemności kilkudziesięciu litrów, które można ustawiać piętrowo jedną na drugiej. Daje to możliwość lepszego wykorzystania przestrzeni w laboratorium. Kilka mniejszych cieplarek zapewnia także większe bezpieczeństwo badań, ponieważ w razie awarii jednej z nich, próbki można umieścić w którejś z pozostałych.

Szukając dostawcy cieplarek, warto wybrać firmę, która oprócz sprzętu zaoferuje także sprawny serwis. To od jego pracy zależeć będzie szybkość w przywróceniu inkubatora do użytkowania po awarii lub prawidłowa walidacja sprzętu wykorzystywanego w badaniach. Takie warunki spełnia działająca na naszym rynku od wielu lat firma DANLAB.

cieplarka laboratoryjna
Komentarze
Dodano: 26 Styczeń 2018
Autor: zofia
Ocena:
używamy szwajcarskiego Salvislab. Jest bardzo stabilna jeśli chodzi o temperature. Trzeba tylko zmniejszać obroty wentylatora do 40%, aby płytki się nie przesuszały.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 39 829 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach