43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 883 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Co powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce?

Co powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce?Co powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce?
Apteczka powinna znajdować się na wyposażeniu każdego domu. Przydaje się w najróżniejszych nagłych sytuacjach, dlatego warto odpowiednio ją skompletować. Wewnątrz powinny znaleźć się środki pierwszej pomocy, z których będzie można łatwo skorzystać w każdej sytuacji. Apteczkę należy nie tylko dobrze wyposażyć, ale też zadbać o jej przystępną lokalizację.

 

Dopasowanie apteczki do potrzeb domowników

W domowej apteczne powinny znaleźć się produkty, które spełnią potrzeby i oczekiwania ewentualnych użytkowników. Leki i środki pierwszej pomocy należy dopasować do wieku i stanu zdrowia domowników. Inną zawartość będzie miała apteczka dla osoby młodej, a jeszcze inną dla seniora czy rodziny z małym dzieckiem. Przy kompletowaniu wyposażenia istnieją jednak pewne zasady, których warto przestrzegać. W apteczne powinny przede wszystkim znajdować się leki przyjmowane przez domowników w sposób ciągły. Należą do nich środki przeciwastmatyczne, przeciwcukrzycowe czy obniżające ciśnienie krwi. W apteczce zawsze warto trzymać komplet potrzebnych leków, pilnując ich ilości oraz dbając o uzupełnianie zapasów na podstawie recepty i daty ważności. Na pewno przydadzą się też suplementy diety, m.in. preparaty ze składnikami mineralnymi czy kapsułki z witaminą D. 

Tabletki w domowej apteczce 

Poza regularnie przyjmowanymi lekami oraz suplementami, w domowej apteczce przydadzą się też różne środki stosowane doraźnie. Warto je trzymać na wypadek nagłych sytuacji, takich jak biegunka, przeziębienie czy gorączka. Nie wolno zapomnieć o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Szczególnie przydatne są tabletki na ból głowy i ból gardła. Dzieciom lepiej natomiast podawać leki w postaci syropów, roztworów, zawiesin lub czopków, które w razie potrzeby da się łatwo zaaplikować. Wiele osób posiada w domowej apteczce leki przeciwalergiczne. Ich obecność przydaje się domownikom, którzy mają skłonności do alergii. Preparaty łagodzące objawy uczulenia to m.in. krople do oczu czy nosa. Zestaw leków w domowej apteczce warto uzupełnić środkami zalecanymi w przypadku wystąpienia biegunki. Najczęściej są to doustne płyny o działaniu nawadniającym, które powinny być stosowane możliwie szybko. W apteczce polecane są także rozmaite tabletki na kaca, które niwelują uczucie poalkoholowego letargu. 

Maści i wyposażenie domowej apteczki

Poza suplementami i lekami, w domowej apteczce powinny znaleźć się również m.in. maść na oparzenia, a także żel łagodzący stłuczenia. Przydatne mogą się okazać łagodne leki ziołowe o działaniu uspokajającym, które dodatkowo ułatwiają zasypianie w stresowych sytuacjach. Na wyposażeniu warto posiadać również sól fizjologiczną w ampułkach, niezwykle pomocną w przypadku infekcji oczu. Nie wolno zapomnieć o różnych materiałach opatrunkowych, takich jak jałowe kompresy, bandaże, plastry na odciski czy gaza. Do przydatnych środków pierwszej pomocy należą m.in. spirytus salicylowy, woda utleniona czy alkohol izopropylowy. Warto ponadto posiadać w apteczce termometr oraz nebulizator. 

Lokalizacja domowej apteczki

Odpowiednie umiejscowienie apteczki w domu jest bardzo ważną kwestią. Należy ją zawsze przechowywać w jednym, specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. Apteczka powinna się znajdować w lokalizacji łatwo dostępnej dla dorosłych, a przy tym dobrze zabezpieczonej przed dziećmi. Warto umieścić ją w miejscu nienarażonym na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, np. zmian wilgotności powietrza, wysokiej temperatury czy promieni słonecznych. Najlepiej, aby apteczka była przechowywana na oddzielnej półce, bądź też w osobnej szafce lub specjalnej szufladzie w pokoju. Lepiej unikać trzymania jej w łazience czy kuchni, gdzie występują duże zmiany wilgotności i temperatury. Dzięki temu zebrane leki zachowają swoje właściwości i będą mogły być bezpieczne stosowane. Przykładowe wyposażenie apteczki skompletować można z produktów oferowanych na stronie: https://www.lek24.pl/domowa-apteczka.html. Takie rozwiązanie to praktyczny sposób na zaspokojenie podstawowych potrzeb domowników oraz zapewnienie im pierwszej pomocy w razie konieczności.

domowa apteczka co powinno znaleźć się w domowej apteczce domowa apteczka wyposażenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 883 produktów w 209 kategoriach