42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Co można zobaczyć w USG stawów?

Co można zobaczyć w USG stawów? Co można zobaczyć w USG stawów?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest nieinwazyjną metodą obrazowania tkanek naszego organizmu. Ogromną zaletą jest łatwa dostępność oraz niska cena badania, ponadto nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, a brak działań niepożądanych pozwala w razie potrzeby na wielokrotne jego powtarzanie w krótkich odstępach czasu. Jako badanie dynamiczne może być używane także w ortopedii, gdzie pozwala na dokładne zobrazowanie elementów budujących stawy, zarówno w pozycji statycznej, jak i podczas wykonywanych przez pacjenta ruchów.

USG stawów biodrowych u niemowląt

Jako badanie niebolesne i całkowicie bezpieczne, USG jest badaniem z wyboru do oceny stawów biodrowych u niemowląt. W Polsce profilaktyka dysplazji stawów biodrowych obejmuje przede wszystkim badanie kliniczne noworodka przez lekarza pediatrę. Zaobserwowanie niepokojących objawów lub stwierdzenie obecności czynników ryzyka (dysplazja biodra w rodzinie, poród pośladkowy) stanowią wskazanie do pilnego skierowania malucha na dalsze badania. U pozostałych dzieci badanie powinno być wykonane pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia. Nie jest wskazane natomiast profilaktyczne USG bioder u niemowląt poniżej 6. tygodnia bez objawów klinicznych, ponieważ u tak małych dzieci obraz może być niejednoznaczny i trudny do interpretacji. Podczas badania lekarz ocenia rozwój elementów budujących staw biodrowy oraz ich ułożenie przy wykonywaniu ruchów kończynami dziecka. Niedostateczny rozwój struktur tworzących staw, a zwłaszcza panewki stawowej, powoduje trwałe wysuniecie kości udowej poza jego obręb i jego zwichniecie. Odpowiednio wczesne wykrycie dysplazji pozwala na skuteczne leczenie metodami zachowawczymi i uniknięcie bolesnej operacji.

USG stawu kolanowego

Staw kolanowy to jeden z najczęściej ocenianych stawów w badaniu USG. Trzy główne wskazania do wykonania takiego badania to urazy, zmiany w przebiegu chorób reumatycznych oraz ocena guzów okolicy kolana wyczuwalnych palpacyjnie. Badanie USG pozwala szybko i nieinwazyjnie ocenić obecność takich patologii jak: wysięk w stawie, uszkodzenie więzadeł, mięśni lub ścięgien, uszkodzenie chrząstki oraz łąkotek stawowych, zapalenie kaletek czy przerost błony maziowej. USG może być również wykorzystane do pooperacyjnej oceny stawu, gdzie umożliwia zobrazowanie ewentualnego krwiaka lub ropnia. Czasami USG jest wykonywane jako badanie pomocnicze w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Obraz uzyskany podczas badania pozwala ocenić przyczynę dolegliwości bólowych oraz wybrać optymalny sposób leczenia. W wypadku urazów ze zniszczeniem struktur stawowych zazwyczaj konieczny jest zabieg operacyjny. W niektórych przypadkach wystarczającą opcją terapeutyczna jest unieruchomienie oraz zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak tabletki z deksketoprofenem. Niekiedy lekarz może zalecić wykonanie innych badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny stawu.

Zabiegi pod kontrolą USG

Ultrasonografia bywa wykorzystywana nie tylko do celów diagnostycznych. Jest ona przydatna podczas wielu zabiegów ortopedycznych. Terapia choroby zwyrodnieniowej stawów wymaga kontroli USG podczas podawania do wnętrza torebki stawowej leków, takich jak kwas hialuronowy. Podobnie jest w przypadku dostawowej podaży glikokortykosteroidów w chorobach reumatycznych. Obrazowanie przy użyciu USG jest również konieczne przy usuwaniu złogów wapniowych występujących w stawach oraz u pacjentów wymagających nacięcia w obrębie ścięgien.

 

 

USG USG stawów USG stawu kolanowego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 299 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach