41 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 780 produktów w 204 kategoriach

Chemioterapia i radioterapia w leczeniu raka piersi

Chemioterapia i radioterapia w leczeniu raka piersi Chemioterapia i radioterapia w leczeniu raka piersi

Nowoczesne sposoby leczenia nowotworów łączą w sobie różne metody, zwiększające szansę na skuteczne wyleczenie. Radioterapia i chemioterapia są jednymi z najczęściej stosowanych nieoperacyjnych sposobów leczenia nowotworów.

Radioterapia a rak piersi

Jedną z podstawowych, wykorzystywanych od ponad 100 lat metod leczenia nowotworów jest radioterapia, czyli napromieniowanie chorego miejsca w celu zniszczenia tkanek nowotworowych. Może być stosowana w postaci zewnętrznej (teradioterapia), obejmującej ścianę klatki piersiowej oraz niekiedy pole węzłowe. Teradioterapia jest wykorzystywana na wszystkich etapach leczenia raka piersi: jako element leczenia oszczędzającego, uzupełniającego, aż do paliatywnego napromieniowania przerzutów.

Inną odmianą radioterapii jest brachyterapia śródtkankowa, polegająca na celowanym napromieniowaniu chorej tkanki z ominięciem zdrowej. To metoda wewnątrztkankowa wymaga umieszczenia specjalnych aplikatorów w pobliżu nowotworu. Najczęściej jest stosowana w leczeniu oszczędzającym, ale może być elementem terapii paliatywnej. Jest też zalecana jako leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych i może być składową terapii oszczędzającej pierś.

Chemioterapia a rak piersi

Chemioterapia może być zarówno leczeniem uzupełniającym przedoperacyjnym, jak i pooperacyjnym. Stanowi też ważny element leczenia paliatywnego. Jest to terapia ogólnosystemowa polegająca na podaniu leków cytostatycznych, niszczących komórki nowotworowe w całym organizmie. Chemioterapia powinna być traktowana jako element leczenia skojarzonego, a decyzja o jej zastosowaniu zależy od sytuacji pacjenta, gdyż ze względu na działanie ogólnoustrojowe, jest to leczenie obarczone wieloma skutkami ubocznymi, które nie zawsze przeważają nad potencjalnymi korzyściami. Decyzję o chemioterapii podejmuje się na podstawie:

  • ryzyka nawrotu lub rozsiewu chorobyobecnośc
  • i lub braku receptorów
  • hormonalnychogólneg
  • o stanu zdrowiapreferencji pacjenta

Schemat podawania leków jest różny w zależności od stopnia zaawansowania raka piersi. Leki cytotoksyczne podaje się w postaci wlewów dożylnych, zastrzyków lub tabletek. U kobiet chorych na raka piersi chemioterapia znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i daje szansę odległego przeżycia, jest to więc jedna z rekomendowanych metod leczenia tego konkretnego nowotworu.

Więcej na stronie.

rak piersi chemioterapia radioterapia
Komentarze
Dodano: 06 Kwiecień 2018
Autor: pioTr
Ocena:
Rak powstaje tylko wtedy, gdy pH wody w organizmie jest niskie.By zwiększyć pH wody w organizmie - jemy nieprzetworzone owoce i warzywa [najlepiej na okres kuracji przejść na wegetarianizm], ale przede wszystkim potrzebujemy przepływowego jonizatora wody, który potrafi nam podnieść pH o 100% tzw. woda życia.Grzyb w organizmie karmi się cukrem, lecz trucizną dla niego jest spożywcza soda oczyszczona. Łącząc sodę oczyszczoną z miodem w proporcji 1do 1 i spożywając 3x 1 łyżka stołowa zabijamy grzyba Zabójcą raka jest olej RSO pozyskiwany z konopi indyjskiej, kuracja olejem RSO trwa 1-2 miesiące i po raku nie ma śladu https://sites.google.com/view/11-przykazanie/
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 780 produktów w 204 kategoriach