33 112 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
25 153 produktów w 199 kategoriach

Borelioza u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?

Borelioza u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?Borelioza u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?

Objawy boreliozy u dzieci mogą przez dłuższy czas być niezauważone. Jej objawem może być problem z uczeniem się, brak chęci na zabawę lub odwrotnie – nadpobudliwość. U niektórych dzieci może się przejawiać rumieniem wędrującym. Im dziecko młodsze, tym objawy są mniej charakterystyczne i chorobę trudniej zdiagnozować a co za tym idzie – leczyć.

 • Co to jest borelioza?

 • Jak wyciągnąć kleszcza?

Borelioza – skąd?
U dzieci jest ona najczęściej wynikiem ukąszenia przez kleszcza, który przenosi bakterię odpowiedzialną za tę chorobę. Do ukąszenia może dojść w trudno dostępnym miejscu – w okolicy głowy, w zgięciach stawów, rąk, nóg, pod pachą.

Objawy
Po ukąszeniu kleszcza może na skórze pozostać rumień, który jest charakterystycznym objawem boreliozy. Jednak u dzieci objaw ten występuje zaledwie u 10 % dzieci. Rodzice powinni uważnie obserwować dzieci, ponieważ nietypowe zachowania mogą być skutkiem ukąszenia przez kleszcza.  Mogą to być:

 • bóle głowy mięśni oraz stawów
 • szybkie męczenie się, które może wystąpić nawet po krótkim spacerze
 • apatia oraz drażliwość
 • problemy z nauką, które są wynikiem zaburzeń koncentracji oraz pamięci
 • niechęć do zabawy, zwłaszcza zabaw ruchowych

Innymi objawami może być nadwrażliwość na dźwięk i światło, problemy  ze snem jak wybudzanie się w nocy. U niektórych dzieci chorych na boreliozę można zauważyć objawy ADHD.

Diagnostyka
Zaraz po ukąszeniu możemy wykonać badanie polegające na wykryciu DNA bakterii odpowiadającej za boreliozę. Badanie to jednak nie jest refundowane i jego koszt wynosi około 200 zł.  Po 4-6 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza można wykonać badania krwi na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko krętkom.

Leczenie boreliozy u dziecka
U dzieci leczenie boreliozy przeprowadza się antybiotykami. Lekarz ustalając terapię bierze pod uwagę takie czynniki jak wiek dziecka i jego wagę. Zwykle leczenie w całości trwa około 4 tygodni.

Co robić jak znaleźliśmy kleszcza?
Jeżeli zauważymy u dziecka kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Im wcześniej, tym ryzyko zakażenia boreliozą jest niższe. Jeżeli mamy wątpliwości jak usunąć kleszcza – powinniśmy jak najszybciej pojechać do lekarza. Można również w aptece zakupić specjalne akcesoria do jego wyciągnięcia.

Instrukcja krok po kroku

 1. Na początek należy wysterylizować spiczastą pęsetę.
 2. Chwytamy kleszcza jak najbliżej skory.
 3. Delikatnie i jednocześnie stanowczym ruchem ciągniemy kleszcza do góry.
 4. Po wyjęciu umieszczamy go na kartce papieru i sprawdzamy czy usunęliśmy go w całości.
 5. Następnie odkażamy miejsce ukąszenia spirytusem i zakładamy gazik.
 6. Na koniec należy dokładnie umyć ręce, zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną lub 40% alkoholem i uważnie obserwować. Jeżeli zauważymy jakieś zmiany, należy skonsultować się z lekarzem.

O czym należy pamiętać!

 • Nie wolno łapać kleszcza za brzuch, bo możemy wycisnąć zainfekowany płyn do naszego organizmu.
 • Nie wykręcamy kleszcza, bo jego głowa może pozostać.
 • Nie smarujemy kleszcza wazeliną, masłem, lakierem, alkoholem i innymi preparatami. Może to wywołać wymioty kleszcza i zwiększyć ryzyko infekcji.
 • Nie usuwamy kleszcza gołymi rękami ani kleszczykami do paznokcie, bo możemy niedokładnie usunąć kleszcza. Używajmy specjalnych akcesoriów.
borelioza kleszcz kleszcze zakażenie boreliozą borelioza u dzieci jak wyciągnąć kleszcza jak leczyć boreliozę

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 33 112 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 25 153 produktów w 199 kategoriach